UA | RU
Ольга Ярхо Психолог, медіатор info@regionews.ua
07 червня 2024, 17:07

Феномен "резерву когнітивних ресурсів": чому мозок іноді працює краще, коли ми втомлені

Здавалося б, це суперечить здоровому глузду: як наш мозок може функціонувати ефективніше, коли ми виснажені і на межі? Хіба втома - це не ворог ясного мислення та продуктивності? Виявляється, не завжди. Дивовижний феномен "резерву когнітивних ресурсів" показує, що іноді саме в моменти найбільшого виснаження ми здатні на неочікувані інтелектуальні подвиги. Як це працює? І головне - як використати цей парадокс собі на користь, не доводячи себе до хронічного стресу? Давайте розбиратися разом, озброївшись останніми дослідженнями в галузі нейронаук та когнітивної психології
Здавалося б, це суперечить здоровому глузду: як наш мозок може функціонувати ефективніше, коли ми виснажені і на межі? Хіба втома - це не ворог ясного мислення та продуктивності? Виявляється, не завжди. Дивовижний феномен "резерву когнітивних ресурсів" показує, що іноді саме в моменти найбільшого виснаження ми здатні на неочікувані інтелектуальні подвиги. Як це працює? І головне - як використати цей парадокс собі на користь, не доводячи себе до хронічного стресу? Давайте розбиратися разом, озброївшись останніми дослідженнями в галузі нейронаук та когнітивної психології
фото: pixabay.com

Напевно, кожен з нас переживав дивні моменти натхнення та прозріння, які траплялися в, здавалося б, найнесприятливіших умовах. Студент, який цілу ніч готувався до іспиту, і на ранок ледве міг зв'язати два слова - раптом блискуче відповідає на всі питання. Підприємець, який тижнями не вилазив з нескінченних переговорів та форс-мажорів - несподівано для себе вигадує геніальне рішення, що рятує бізнес. Спортсмен, який на фініші марафону ледве тримається на ногах - робить фантастичний ривок і встановлює особистий рекорд.

Що відбувається в цих та подібних ситуаціях? Чому наш мозок раптом починає працювати на повну, коли, здавалося б, усі його ресурси вже вичерпані? Психологи та нейробіологи називають це явище "резервом когнітивних ресурсів" або "ефектом надзусиль". Виявляється, у нашій психіці є прихований запас енергії та потенціалу, який активується саме тоді, коли ми на межі можливостей.

Але як це працює? Уявіть собі мозок як складну систему з безліччю модулів та підсистем. У звичайному стані, коли ми почуваємося бадьорими та спокійними, всі ці модулі працюють узгоджено та економно. Вони обмінюються сигналами, синхронізують активність, оптимально розподіляють ресурси між поточними завданнями. Це стан когнітивного гомеостазу, збалансованої рівноваги.

Але що стається, коли рівень стресу та втоми зростає, а когнітивне навантаження не зменшується, а то й збільшується? Наш мозок не може дозволити собі розкіш підтримувати гомеостаз. Йому потрібно мобілізувати всі сили, щоб впоратися з викликом, навіть якщо це загрожує тимчасовим розбалансуванням системи. І тут в гру вступають "сплячі" резерви - ділянки та зв'язки мозку, які зазвичай неактивні або слабко задіяні.

Під впливом стресових гормонів, таких як адреналін та кортизол, ці "резервні війська" прокидаються та вступають у бій. Додаткові нейронні ланцюги залучаються до обробки інформації, посилюються зв'язки між віддаленими ділянками мозку. Це дозволяє нам тимчасово працювати в режимі "турбо", залучаючи когнітивні ресурси, про існування яких ми навіть не здогадувалися.

Звісно, такий форсований режим роботи не може тривати довго. Зрештою, наш мозок - не машина, і йому потрібен відпочинок та відновлення. Якщо надто часто експлуатувати "резерв когнітивних ресурсів", можна швидко вигоріти та втратити продуктивність надовго. Саме тому хронічний стрес та перевтома - це завжди погано для здоров'я та ефективності.

Але в розумних межах, коли мобілізація резервів - це тимчасова реакція на виклик, а не спосіб життя - цей феномен може стати нашим потужним союзником. Він дозволяє нам переступати власні обмеження, знаходити нестандартні рішення, творити дива продуктивності та креативності.

Цікаво, що "ефект надзусиль" найяскравіше проявляється саме в ситуаціях, які мають для нас особливе значення - іспит, від якого залежить подальша кар'єра, спортивне змагання, до якого ми довго готувалися, доленосні переговори тощо. Тобто, коли на кону щось по-справжньому важливе, наш мозок готовий викластися на всі 100% і навіть більше.

Ще один фактор, який сприяє активізації когнітивних резервів - це позитивні емоції, азарт, захопленість процесом. Коли ми щиро закохані в те, що робимо, коли відчуваємо не лише стрес, а й задоволення від долання труднощів - наш мозок охочіше йде в "турборежим". Тому, якщо вам потрібно здійснити інтелектуальний подвиг, спробуйте знайти в завданні щось цікаве та надихаюче особисто для вас.

Звісно, все сказане не означає, що виснаження - це обов'язкова умова продуктивності, і що не варто піклуватися про збереження ментальної енергії. Навпаки, в ідеалі когнітивні резерви мають бути саме резервами, а не основним паливом для нашої діяльності. Регулярний відпочинок, здоровий сон, практики управління стресом - все це необхідно, щоб наш мозок міг ефективно працювати в звичайному режимі і мав запас міцності для екстрених ривків.

Але якщо вже так сталося, що ви змушені працювати "на межі" - не впадайте у відчай. Пам'ятайте про свої приховані ресурси, про те дивовижне "друге дихання", яке відкривається саме в моменти найбільшого навантаження. Налаштуйтеся на те, що труднощі - це не вирок, а виклик, який можна і потрібно подолати. Шукайте в роботі щось захопливе, цікаве, надихаюче - це допоможе мобілізувати сили тіла та духу.

І обов'язково давайте собі час на відновлення після періодів інтенсивної роботи. Ваш мозок - це найцінніший ресурс, який у вас є. Його потрібно не лише експлуатувати, а й дбайливо доглядати - так само як ви доглядаєте за улюбленим гаджетом чи транспортним засобом.

Практикуйте техніки релаксації, медитації, усвідомленості. Регулярно "вимикайте" розум, щоб він міг перезавантажитися та набратися сил. Балуйте себе інтелектуальними та творчими "ласощами" - цікавими книгами, фільмами, іграми, хобі. Все це допоможе вашому мозку залишатися гнучким, адаптивним, готовим як до рутинної роботи, так і до несподіваних викликів.

Зрештою, феномен "резерву когнітивних ресурсів" - це не заклик жити на межі можливостей. Це радше нагадування про те, що наш потенціал значно більший, ніж нам здається в моменти втоми та зневіри. Це обіцянка, що в найтемнішу годину завжди є надія на світанок, що за найвищою стіною завжди ховається найширший горизонт.

І якщо ми навчимося мудро управляти цим балансом - працювати на повну, коли це потрібно, і відновлюватися так само на повну - ми зможемо досягти неймовірних висот в улюбленій справі. Бо, зрештою, межі нашої продуктивності та креативності - це значною мірою межі нашої віри в себе та свої можливості.

Тож вірте в резерви свого розуму - як вірите в резерви свого тіла, коли здається, що більше не можете зробити жодного кроку. Прислухайтеся до свого мозку - він мудрий, він знає, коли час штурмувати вершини, а коли - відпочивати в затишній долині. І, головне, не забувайте дякувати йому - за кожну вирішену задачу, за кожне втілене рішення, за кожне маленьке диво осяяння.

Бо це справді диво - те, як наш мозок невтомно творить реальність довкола нас. Як він вчиться, адаптується, долає обмеження, відкриває нові обрії. Як навіть у найпохмуріші, найвиснажливіші дні він готовий дивувати нас спалахами непересічного, блискучого мислення.

Може, саме в цьому і полягає секрет інтелектуальної невичерпності людини? В тому, що ми ніколи до кінця не знаємо, на що здатні. В тому, що наш потенціал - як всесвіт, який розширюється з кожним новим викликом, з кожним стрибком "за межу можливого".

Тож нехай феномен "резерву когнітивних ресурсів" буде для нас не виправданням перепрацювання, а радше натхненням. Нагадуванням, що в моменти найбільших сумнівів і труднощів варто просто довіритися своєму мозку - і зробити наступний крок. А потім ще один. І ще.

А коли здається, що сил більше немає - спробувати подивитися на це як на унікальний шанс. Шанс здивувати себе. Перевершити себе колишніх. Зазирнути за горизонт власних обмежень - і, можливо, знайти там щось неймовірне, чудове, неможливе.

І потім, коли екстремальний ривок буде позаду, а нейрони вимагатимуть перепочинку - подякувати їм за цю магію. І дати їм те, чого вони потребують і заслуговують - час на відновлення, час на спокій, час на підготовку до нових звершень.

А вони обов'язково будуть - і звершення, і потреба в "резервних підкріпленнях". Бо такий вже цей шлях пізнання - нескінченне чергування марафонів і перепочинків, злетів і відступів, розширення меж і входження в берега.

Головне - крокувати цим шляхом з вірою. З вірою в невичерпність людського розуму. З вірою в силу людської волі. З вірою в те, що межі існують лише для того, щоб їх долати - знову, і знову, і знову.

 
Підписуйтесь на RegioNews
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
28 червня 2024
Що буде з українськими чоловіками, які не оновлять дані до 16 липня
Все менше часу залишається у військовозобов’язаних до закінчення терміну, відведеного для оновлення військово-облікових даних. На всіх, хто цього все ж не встигне зробити, чекають неабиякі проблеми. R...
Відключення світла 24 липня: коли діятимуть графіки
23 липня 2024, 19:03
На Закарпатті ліквідували канал переправлення ухилянтів до Румунії
23 липня 2024, 18:33
В Одесі затримали російського агента, який коригував удари по місту
23 липня 2024, 18:05
Українські сапери знешкодили понад 500 тисяч вибухонебезпечних предметів
23 липня 2024, 17:45
Верховна Рада пішла на "канікули" на місяць, – ЗМІ
23 липня 2024, 17:22
Мінкульт визнав зруйновану садибу Зеленських у Києві пам’яткою архітектури
23 липня 2024, 17:00
Понад 7600 солдат та майже 1400 одиниць військової техніки: у ЗСУ назвали втрати росіян за тиждень
23 липня 2024, 16:30
У Херсоні окупанти атакували дроном цивільного: чоловіка ушпиталили
23 липня 2024, 16:05
У низці областей скасували відключення світла: що відомо
23 липня 2024, 15:47
Вийшла з дому та не повернулась: на Львівщині розшукують 11-річну дівчинку
23 липня 2024, 15:20