UA | RU
21 березня 2024, 05:42

У МОЗ оприлюднили статистику щодо ПТСР серед українців

фото: pexels.com

Протягом останніх двох років в Україні фіксують значне збільшення кількості пацієнтів зі встановленим діагнозом «посттравматичний стресовий розлад» (ПТСР). І тенденція до збільшення кількості випадків зберігається

Про це повідомляє Міністерство охорони здоровʼя, передає RegioNews.

Як свідчать дані, оприлюднені МОЗ, кількість пацієнтів з ПТСР, зафіксована у 2023 році, майже в чотири рази більша, ніж це було у 2021 році. Водночас уже за перші два місяці 2024 року діагноз ПТСР встановили більшій кількості пацієнтів, ніж за весь 2021 рік.

Скільки в Україні пацієнтів з діагнозом ПТСР

  • 2021 рік — 3167;
  • 2022 рік — 7051;
  • 2023 рік — 12 494;
  • 2024 рік — 3292 (станом на 6 березня).

У МОЗ наголошують, що передумовою виникнення ПТСР може бути не лише війна. Це може бути будь-яка подія, яка несе для людини загрозу смерті або цілісності.

Також зазначається, що досвід переживання воєнних дій не обовʼязково призводить до цього діагнозу. Це залежить від багатьох факторів, зокрема від стійкості людини, обставин, у яких ця людина опинилася, підтримки з боку оточення тощо. Однак повномасштабна війна все ж значною мірою вплинула на життя і психічний стан українців, визнають у МОЗ.

За різними оцінками, ПТСР може розвиватися у 12-20% людей, які пережили травматичну подію або були її свідками. Також у відомстві зазначають, що 20% людей, які отримали діагноз, можуть достатньо швидко відновитися, зокрема завдяки гарній реабілітації.

"Не треба думати, що всім буде потрібне лікування, що у всіх буде ПТСР — це міф, який ми постійно розвінчуємо. Він буде у невеликої кількості людей", — пояснила директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів "Лісова поляна" МОЗ Ксенія Возніцина.

Симптоми розладу можуть виникати на короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців.Вони можуть з'являтися незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть проявлятися через гіперзбудженість, перепроживання травматичних подій, проблеми із памʼяттю та емоційною сферою, порушення сну, надмірну втому, дратівливість, головні болі, намагання уникнути всього, що нагадує про травмуючу подію, тощо.

У відомстві наголошують, що ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів.

У МОЗ радять у разі появи перших симптомів якомога швидше звернутися до свого сімейного лікаря в тому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за пакетом "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги".

У разі потреби сімейний лікар перенаправить до вузького спеціаліста ― психолога, психотерапевта або психіатра.

Послуга, як наголошують у МОЗ, безоплатна, оскільки вона надається у рамках Програми медичних гарантій. Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт з НСЗУ можна на інтерактивній мапі.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що українці під час хвороби можуть звернутися до лікаря для експертизи тимчасової непрацездатності дистанційно. Лікарі пояснили, як отримати лікарняний дистанційно.

17 жовтня 2024
План перемоги Зеленського: як експерти оцінюють ініціативу президента
Напередодні президент Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план перемоги над росією. Цей документ містить п’ять основних пунктів щодо того, як змусити рф припинити війну і за словами очіль...
10 жовтня 2024
Після війни в Україні залишаться не більше 25 млн людей – соціолог Володимир Паніотто
Скільки сьогодні громадян в Україні, чому підвищення народжуваності дасть економічний ефект лише за 20 років і чому без мігрантів з інших країни буде неможливо відновити Україну — про все це RegioNews...
04 жовтня 2024
Щоденні атаки "шахедів": нова тактика росіян чи економія ракет?
Протягом вересня росіяни щодоби запускали в бік України свої бойові дрони. Це своєрідний антирекорд для нашої країни, адже досі таких щоденних масштабних атак не було жодного місяця з початку повномас...
03 жовтня 2024
Як зміниться життя українців у жовтні: "листи щастя" від ТЦК, знижений тариф за світло та кешбек за вітчизняні товари
Жовтень принесе доволі багато змін у життя українців. Чому не слід забути подати документи на отримання субсидії для тих, хто її потребує, а також, хто може розраховувати на сплату за електроенергію м...
Селфі на вагоні потяга: у Львові 11-річну дівчинку вдарило струмом
22 жовтня 2024, 06:24
На Вінниччині чоловік намагався виїхати за кордон, вдаючи із себе вдівця з дитиною "на руках"
22 жовтня 2024, 05:48
Важкий бомбер Vampire спалив позиції росіян поблизу Вовчанська
22 жовтня 2024, 04:24
У всеозброєнні: іноземець намагався вивезти бойову зброю з України до Євросоюз
22 жовтня 2024, 03:27
Вдарив ломом по обличчю: на Чернігівщині чоловіка затримали за вбивство брата
22 жовтня 2024, 02:11
За тиждень Сухопутні війська знищили понад 140 російських БпЛА
22 жовтня 2024, 01:30
На Закарпатті викрили ділків, які переправляли ухилянтів через кордон
22 жовтня 2024, 00:43
Їхав серед ночі в полі: на Черкащині загинув водій мопеда
22 жовтня 2024, 00:06
На Київщині Peugeot влетів у Mitsubishi: постраждали 5 людей, серед них — діти
21 жовтня 2024, 22:30
У Херсоні росіяни атакували дроном цивільного: чоловіка забрала "швидка"
21 жовтня 2024, 21:35