UA | RU
23 лютого 2024, 18:12

Гарантії безпеки чи формальність: чи допоможуть Україні угоди з Францією, Німеччиною та Великобританією

Україна підписала низку безпекових угод зі своїми давніми партнерами – Францією, Німеччиною та Великобританією. У документах немає жодних зобовʼязань, які б стосувалися колективної безпеки, натомість там закріплюється те, що фактично партнери зараз роблять і так. RegioNews розбирався, наскільки ефективними будуть для України нові безпекові угоди
Україна підписала низку безпекових угод зі своїми давніми партнерами – Францією, Німеччиною та Великобританією. У документах немає жодних зобовʼязань, які б стосувалися колективної безпеки, натомість там закріплюється те, що фактично партнери зараз роблять і так. RegioNews розбирався, наскільки ефективними будуть для України нові безпекові угоди
president.gov.ua

Безпекові угоди між Україною та Німеччиною була підписана 16 лютого 2024 року. Того ж дня Україна також підписала безпекову угоду з Францією. Ще раніше, 12 січня, Україна підписала аналогічну угоду з Великобританією. На перший погляд усі ці документи дуже схожі, але відмінності в них все ж є. Якщо коротко окреслити суть цих угод, як з Німеччиною, Великобританією, так і з Францією, то вони зводяться до того, що ці три країни продовжать підтримувати Україну в боротьбі з російським агресором, а також повністю визнають суверенітет нашої держави. Також в угодах йдеться про те, що Україні допомагатимуть реформувати сектор безпеки задля ефективної обороноздатності. Втім, слід окремо зупинитися на найбільш важливих аспектах цих договорів.

Що прописано в угодах

Одним із головних пунктів у цих угодах є те, як партнери будуть реагувати в разі нового можливого нападу росії на Україну.

Так, в обидвох документах прописано, що на прохання одного з учасників договору, наприклад, України, протягом 24 годин держави-підписанти мають провести консультації. А після них наша держава має отримати швидку та тривалу допомогу в сфері безпеки, сучасну військову техніку й економічну допомогу. Обидві держави також зобов'язуються накладати санкції на рф. В угоді з Великобританією прописано фактично усе те саме, що і у випадку з Німеччиною та Францією.

Фото: president.gov.ua

І Німеччина, і Франція гарантують, що протягом 10 років стабільно будуть підтримувати Україну в її намагання захистити суверенітет і відновити кордони. Причому на 2024 рік уже розписане чітке фінансування для надання військової допомоги та зміцненню економічної стабільності. Водночас угоди передбачають і низку інших точок дотику, однак вони стосуються більше невійськових сфер, які також важливі для України.

Історичні угоди, які фіксують допомогу

У коментарі RegioNews голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента” Володимир Фесенко зазначив, що таких безпекових угод, які були підписані нещодавно з Німеччиною та Францією, в України ніколи не було з жодною з держав.

"Це безпрецеденті угоди. Вони не є абстрактними, і це не Будапештський меморандум, а конкретні угоди, де йдеться про механізми реагування у випадку агресії проти України, конкретні форми співпраці у безпековій сфері. Головне, що в цих безпекових угодах закріплюється усе те, що зараз надається нашими партнерами: постачання зброї, боєприпасів, сприяння розвитку оборонної промисловості України, санкції проти росії, економічна та фінансова допомога, а ще сприяння реформам в Україні, а також євроатлантичній та європейській інтеграції”, – зазначає Володимир Фесенко.

Він підкреслює принциповість для України того, щоб були договірні зобов’язання наших союзників і щоб та допомога, яку вони надають зараз, продовжувалась і надалі, зокрема й після закінчення війни.

"Ці угоди розраховані на 10 років і у випадку, наприклад, з Францією, вони можуть бути інструментом у сприянні євроатлантичної інтеграції України. Це не альтернатива членства в НАТО, а скоріше інструмент на перехідний період. З Німеччиною більш нейтральна угода. Головне значення таких угод в тому, що вони закріплюють безпекову співпрацю між Україною та нашими чинними міжнародними партнерами на довготривалий період. Фактично це побудова договірної архітектури безпекової співпраці України. Безпекова архітектура навколо України на тривалий час”, – каже Фесенко.

Політолог визнає: дехто звертає увагу на те, що ці угоди не потрібно ратифікувати. Мовляв, більш надійними були б ті договори, що ратифікуються у парламентах тих країн, із якими вони підписані, а тому їх важче було б скасувати.

"Але ж угоди, які підписуються навіть без ратифікації, від них дуже важко відмовитися навіть з урахуванням зміни влади в тих державах, між якими ці документи підписані. Від них можуть відмовлятися лише в конфліктних ситуаціях. Так, вони можуть не повністю виконуватися, але інколи не повністю виконуються навіть угоди про взаємну безпеку”, – розповідає Володимир Фесенко.

Також політолог критично відгукується на ті думки деяких фахівців, що в підписаних безпекових угодах між Україною та трьома окремими державами немає пункту з так званою формулою "Я воюю за тебе, а ти воюєш за мене”. Тобто, коли згідно договору між двома країнами в разі нападу третьої сторони на одну з них, партнер має також входити у цю війну за аналогом 5 статті договору про НАТО.

"У нинішніх умовах, коли ми воюємо з ядерною державою такою, як росія, в нас не буде з жодною країною угоди з таким пунктом, – запевняє Володимир Фесенко. – Не було таких угод і не буде в нинішніх умовах. Треба бути реалістами. Зараз за нас ніхто не буде воювати і, відповідно, ніхто не буде підписувати таких угод. Головна причина, чому нас не приймають у НАТО, і раніше не приймали, тільки з тієї причини, що ми воюємо з ядерною державою”.

Фото: president.gov.ua

У свою чергу у коментарі RegioNews виконавчий директор Інституту світової політики Євген Магда зазначив, що, на його думку, ці безпекові угоди, які активно просуваються Офісом президента, мають проміжний характер.

"Питання в тому, що ці угоди не накладають на наших партнерів якісь додаткові зобов’язання. Ці договори просто підштовхують західних партнерів до того, щоб вони фіксували нинішню допомогу Україні. Це дійсно важливо, коли ми отримуємо з кожної країни мільярди доларів, то це звісно має значення для обороноздатності нашої держави, адже ми наразі маємо проблеми з фінансуванням із боку США. Але уявити собі, що та ж Франція буде брати нас під "ядерну парасольку”, або Франція та Німеччина спрямовують в Україну свої війська, то цього не буде. Це просто неможливо”, – каже Євген Магда.

У продовження своїх слів політолог висловив думку, що безпекові угоди з Німеччиною та Францією мають здебільшого тактичні кроки.

"Вони мають підсолодити "пілюлю” майбутньої відсутності успіхів України на ювілейному саміті НАТО, де нас нікуди не запросять. Але якщо і будуть малювати якусь перспективу, то надзвичайно ефемерну”, – каже Євген Магда.

За його словами, позитивні наслідки від цих безпекових угод також є і це – затвердження фінансування обороноздатності України щонайменше в межах цього року.

"Проте в наступні роки усе залежатиме від того, чи відбудеться зміна влади в цих країнах. Оскільки зміна влади у демократичних країнах відбувається регулярно, то я прогнозую, що жодна з цих угод не буде забезпечуватися повноцінно фінансово протягом 10 років в одному й тому самому обсязі”, – вважає Магда.

Отже, як бачимо, безпекові угоди з Францією, Німеччиною та Великобританією навряд чи можна назвати повноцінними гарантіями безпеки на кшталт 5 статті договору про НАТО, які теоритично допоможуть "затиснути" війну в нинішніх масштабах і не допустити майбутніх агресій росії. Водночас ці три угоди на 10 років фіксують широкий спектр військової і невійськової, а також економічної допомоги з конкретними сумами на цей рік. А на тлі внутрішньополітичних дискусій у США, що призводять до затримки допомоги, будь-яке фінансування з боку наших міжнародних партнерів є важливим для нашої держави, а особливо – для фронту.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
Внаслідок ударів по Дніпру та Кривому Рогу постраждали 34 людини
21 листопада 2024, 18:46
Справа ексголови Дніпропетровської ОВА Резніченка: апеляція залишила без змін запобіжний захід
21 листопада 2024, 18:14
В Одесі затримали педіатра, яка пропонувала допомогу з ухиленням від мобілізації
21 листопада 2024, 17:52
"Укрзалізниця" збільшила кількість поїздів до Варшави
21 листопада 2024, 17:38
У Полтаві 12-річний учень розпилив перцевий балончик в школі
21 листопада 2024, 17:06
Удар по Дніпру міжконтинентальною ракетою: поліція показала відео з місця обстрілу
21 листопада 2024, 17:01
Із ще одного населеного пункту на Сумщині оголосили евакуацію
21 листопада 2024, 16:35
На Дніпропетровщині дерево впало на авто: загинув чоловік
21 листопада 2024, 16:24
У Кривому Розі завершили рятувальні роботи: уточнені дані про постраждалих
21 листопада 2024, 16:09
У Києві п'яний водій збив на переході 14-річну дівчинку та поїхав геть
21 листопада 2024, 15:48