UA | RU
Олексій Кущ Економіст, фінансовий аналітик info@regionews.ua
24 січня 2025, 10:15

Нова концепція Російської імперії: Третій Рим чи Другий Єрусалим

На очах формується нова концепція Російської імперії 2.0. Фактично ми можемо відчути себе в якійсь історичній реконструкції 16 століття.
На очах формується нова концепція Російської імперії 2.0. Фактично ми можемо відчути себе в якійсь історичній реконструкції 16 століття.
фото: російські ЗМІ

Російська імперія 1.0. була закладена за часів Івана Грозного та законодавчо оформлена рішеннями Стоглавого Собору.

Трохи раніше, чернець Філофей Псковський у своїх листах до отця Івана Горозного, Василю ІІІ Івановичу написав:

"... два убо Рима падоша, а третий стоит, а четвертому не быти".

Саме з цього часу Москва формується як царство (протоімперія) і оголошує претензії на римську та візантійську спадщину (Третій Рим).

Яке використовувалося потім як ідеологічне обґрунтування розширення імперії у бік Європи: за задумом російських царів, якщо "Москва - Третій Рим", вона може претендувати на спадщину "римської" і потім "візантійської" імперій. А це майже вся Європа.

У рамках цієї концепції, Росія планувала рано чи пізно захопити Константинополь (Стамбул), відслужити літургію у Святій Софії Константинопольській та підняти із забуття вінець візантійських імператорів, який упав до ніг турецьких султанів.

Двоголовий орел Палеологів, імператорської династії Візантії - це модифікований герб Російської імперії.

Цим пояснювалося і історичне суперництво Британії та Росії, оскільки в Лондоні вважали неприпустимим російський контроль над Боспорською протокою та Дарданелами та вихід Російської імперії до Середземного моря.

У 19 столітті подібні претензії Росії завершилися Кримською війною і лише в рамках формування коаліції Антанти під час Першої світової, Британія неофіційно обіцяла Росії після розгрому Німеччини, Австро-Угорщини та Туреччини – Константинополь як третю столицю Російської імперії після Москви та Санкт-Петербурга.

Але нинішня кліодинаміка Росії нагадує часи Івана Грозного і нового Стоглава, коли "розширення на Захід" було піддано ідеологічній ревізії. Але якщо у 16 столітті ця ревізія виявилася тимчасовою, то зараз вона може бути остаточною.

Нинішня Росія - це не "століття Петра" з прорубуванням "вікна в Європу, це не "Бабське століття" (18 століття та час Єлизавети та Катерини) з турецькими війнами.

Це не статус "жандарма Європи" часів Миколи І, це не час Олександра І Благословенного та переможця Наполеона, це не період Смути чи Олексія Михайловича Тишайшого чи Олександра ІІ Визволителя. Це і не період Сталіна і, тим більше, не період Леніна.

Це період Івана Грозного. З його сватанням до англійської королеви Єлизавети, Лівонською війною і несподіваним для всіх швидким поступом на Схід.

Так само як і тоді, нинішня Росія на початку нульових почала зі "сватання". Але тільки замість Єлизавети, це була Меркель, а замість Британії – Німеччина. І як і тоді завершилося все остаточним розривом.

В'язка, важка Лівонська війна за просування на Захід у 16 столітті. Спершу успіх у боях з Лівонською конфедерацією, потім невдачі після вступу у війну Великого князівства Литовського, Шведського та Данського королівств. Тоді це були одні із ключових сил у Європі.

Нині війна проти України, яка у геополітичному контексті чимось нагадує Велике князівство Литовське на той час.

Європейська коаліція щодо блокування просування Росії на Захід тоді і зараз.

І несподіваний розворот Москви на Схід: після перемоги над Казанським та Астраханським ханствами – підкорення Сибіру у 16 столітті та Глобальний Євразійський острів із Китаєм – зараз.

Так само і сьогодні, Росія фактично забиває петровське "вікно до Європи" і відчиняє "двері на Схід".

Новий імперський проект - це зміна старого принципу Парето з побудови Російської імперії 1.0., коли 80% людських ресурсів було зосереджено на 20% території, але в 80% територій - 20% людських ресурсів.

Цьому розвороту сприяє і глобальне потепління, яке трансформує життєве середовище за Уралом на більш сприятливе.

У межах концепції Російської імперії 2.0. - нова столиця тепер планується над Константинополі, а Західного Сибіру. І це дуже символічно.

Концепція Третього Риму та Євразійства – остаточно ховається під спуд історії.

Адже Євразійство - це ідеологія російсько-європейського культурного синтезу, "порятунок Росією консервативної Європи" і підношення до ніг Риму імперського приданого у вигляді природних багатств Сибіру.

У 20 столітті Євразійство здійснювалося не за допомогою філософів, письменників, музикантів та художників, а за допомогою газопроводів. Тепер у північному потоці замість природного газу – солона морська вода.

У контексті збереження Російської імперії 2.0 – розворот на Схід може зіграти свою формотворчу роль.

Росія прагне змінити імперську формулу Парето з 80:20 хоча б на 60:40.

У 17-19 століттях формула Парето ще працювала, але тільки до тих пір, поки Азія була слабкою.

Як тільки в Азії з'явилася нова сила на движку модернізації – ця формула дала збій.

Індустріальна Японія виграла в Росії російсько-японську війну 1905 року і завдяки дипломатичному диву і генію Вітте, Російська імперія врятувала тоді свій престиж.

Але давайте собі уявімо, що замість Японії епоха Мейдзі відбулася б у Китаї? Гіпотетичну російсько-китайську війну 1905 року Росія могла б і не виграти.

Але зараз модернізується саме Китай, тож Російська імперія 2.0. і розвертається на Схід. Хоча робить це вона, переважно "від необхідності", під тиском обставин на заході свого імперського контуру.

Це означає, що в майбутньому Європу і РФ чекає нова "залізна завіса" і "заморожування", звичайно в реаліях 21 століття, коли повноцінна "завіса" формату 20 століття вже неможлива.

Саме тому і виникає концепція сакральної фортеці - Другого Єрусалима як новий філософський концепт імперської побудови.

І тут знову ж таки є перегукування з часом Івана Грозного.

Як написав історик Яків Лур'є:

"У 1551 році Стоглавий собор кодифікував православний культ на Русі як культ національний, спираючись на російську традицію, що склалася, а не на грецький авторитет...

Уявлення про Росію як про єдину у світі країну, що зберегла праву віру, було дуже величне, але й дуже відповідальне.

Якщо істина зосереджена в нас, а весь навколишній світ "зрушився", то, будуючи свою державу, росіяни повинні йти якимось цілком своєрідним шляхом, а на чужий досвід спиратися лише дуже обмеженою мірою - як на досвід негативний ".

Очевидно, що подібна міфологія формується у Росії і зараз. Але вже не в рамках концепції Третього Риму, а в рамках нової ідеологеми – Другого Єрусалиму. Цим і відрізняється формат Російської імперії 2.0. від колишніх імперських ітерацій.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
24 квітня 2025
Великоднє перемир'я Путіна. Чи було воно взагалі і навіщо Кремль його оголошував
Російський окупаційний режим продовжує гратися з президентом США, як кіт із мишкою. І, здається, досягає на цьому напрямку певних тактичних успіхів
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
На Закарпатті затримали ухилянта, який за $600 купив фальшиві документи про хворобу сина
27 квітня 2025, 18:35
У березні Росія понад 750 разів застосувала на фронті хімічну зброю
27 квітня 2025, 17:40
У Запоріжжі госпіталізували 12-річного підлітка, який впав у воду в кар’єрі
27 квітня 2025, 16:55
Після Рима: маленькі приводи для оптимізму
27 квітня 2025, 16:00
Російська армія скинула авіабомби на Костянтинівку: 3 людини загинули, 4 постраждали
27 квітня 2025, 15:10
Укрзалізниця призначила додаткові рейси поїзда Київ — Ужгород
27 квітня 2025, 14:31
Російський дрон атакував цивільне авто в Купʼянську: постраждав лікар
27 квітня 2025, 13:51
Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати Росії станом на 27 квітня
27 квітня 2025, 13:18
Прикордонники показали, як збили Shahed на Київщині
27 квітня 2025, 12:55
Через російські бомбардування Донеччини 4 цивільних загинули і 17 поранені
27 квітня 2025, 12:30