UA | RU
21 серпня 2023, 15:00

Україна отримає F-16: що це за винищувачі та наскільки вони змінять хід війни

Глава держави Володимир Зеленський здійснив низку закордонних візитів. За підсумками цих візитів президент України повідомив про конкретні домовленості щодо надання нашій державі винищувачів F-16
Глава держави Володимир Зеленський здійснив низку закордонних візитів. За підсумками цих візитів президент України повідомив про конкретні домовленості щодо надання нашій державі винищувачів F-16
фото: wallpaperflare.com

RegioNews розповідає, що це за зброя та як вона зможе вплинути на хід війни.

F-16: кількість та умови

Перебуваючи з візитом у Нідерландах, Зеленський оголосив, що досягнуто "проривної домовленості" щодо F-16.

При цьому він уточнив, що під час переговорів з Марком Рютте було досягнуто угоди про постачання Україні 42 винищувачів F-16 після навчання наших льотчиків та технічного персоналу. І це лише перший етап.

Оборонне відомство Данії підтвердило намір передати винищувачі F-16 Україні. Данія обіцяє надати Україні 19 винищувачів. Вони будуть передані українській авіації у тісній колаборації зі США та іншими союзниками після виконання певних умов.

Зокрема, данські офіційні особи уточнили, що до цих умов належать грамотний та підготовлений український персонал, а також усі необхідні дозвільні документи, споруди та системи логістики.

Міністр оборони Данії Якоб Еллеманн-Єнсен також наголосив, що українські війська можуть використовувати винищувачі F-16, які отримають від Данії та Нідерландів, виключно на своїй території.

"Ми передаємо зброю за умови, що її буде використано для витіснення ворога з території України. І не більше. Такі умови - чи то танки, винищувачі, чи щось ще", - сказав міністр.

Чому Україні потрібні саме ці сучасні винищувачі

Серед переваг F-16 можна назвати можливість придушення протиповітряної оборони ворога. F-16 можуть збивати крилаті ракети.

Це універсальний винищувач, який дозволяє знищувати як повітряні, так і земні та морські цілі. Крім цього, він підходить для боротьби з планувальними бомбами.

Характеристики та вартість

Винищувач F-16 (General Dynamics F-16 Fighting Falcon) – американський винищувач четвертого покоління. Він був розроблений 1974 року компанією General Dynamics. Попри свою універсальність, він досить недорогий. Враховуючи велику кількість модифікацій F-16, його вартість може коливатися в розмірі від $35 до 55 млн.

Технічні характеристики

  • довжина – 15,03 м;
  • висота – 5,09 м;
  • розмах крила – 9,45 м (з ракетами – 10,0 м);
  • маса з двигуном F100 – 8 910/9 358 кг, з двигуном F110 – 9 017/9 466 кг;
  • максимальна швидкість – 2 120 км/год на висоті 12 200 м;
  • екіпаж – 1 особа.

Озброєння

  • стрілецько-гарматне: 1×20-мм шестиствольна гармата M61A1 (боєзапас – 511 снарядів);
  • ракети повітря-повітря – AIM-7, 6xAIM-9, 6xAIM-120, AIM-132, Python 3, Python 4, Derby, Sky Flash, Magic 2;
  • ракети повітря-поверхня – 6xAGM-65A/B/D/G, AGM-45, 2xAGM-84, 4xAGM-88, AGM-154 JSOW, AGM-158 JASSM, Penguin Mk;
  • кориговані бомби – 4xGBU-10, 6xGBU-12, GBU-15, GBU-22, GBU-24, GBU-27, 4xGBU-31 JDAM;
  • кориговані касетні бомби – CBU-103, CBU-104, CBU-105;
  • вільнопадаючі бомби – Mark 82, 8xMark 83, Mark 84.

Чи змінять F-16 ситуацію на фронті

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат переконаний, що надання Україні сучасних винищувачів F-16 допоможе забезпечити перевагу в повітрі на окупованих територіях, а глобальної проблеми з інфраструктурою для такого типу літаків в Україні немає.

"Одразу війну не виграємо, але F-16 здатний змінити перебіг подій, забезпечити те, що нам потрібно сьогодні найбільше – перевага в повітрі на окупованих територіях. На даний момент, в ці секунди, на цих територіях вільно перебувають десь 8-9 російських винищувачів, які скидають керовані авіабомби, пускають ракети. З F-16 їм не вдасться це робити. Перевага в повітрі – це ключ до успіху на землі", – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Чи є в України інфраструктура для винищувачів F-16

Ігнат зауважив, що глобальної проблеми з інфраструктурою для сучасних західних винищувачів в Україні немає.

"У нас більшість військових аеродромів мають смугу, яка зроблена з бетонних плит. Вони мають шви, які треба загладжувати. Якщо підготувати належним чином ті смуги, то в принципі жодних проблем немає. F-16 ще має проблему з низько розташованим повітрязабірником, що може засмоктувати сторонні предмети. Це небезпечно і за цим треба стежити", – додав речник Повітряних сил ЗСУ.

Але, за його словами, нині в час війни, окрім нормального стану злітно-посадкових смуг і чистоти, потрібно робити іншу логістику.

"Тобто інфраструктуру, яка в умовах бойових дій буде захищати наші літаки і робити все для того, аби ворог не зміг знищувати літаки на наших аеродромах", – зазначив Ігнат.

Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук в інтерв’ю телеканалу "Ми-Україна" розповів, що винищувач F-16 був в Україні і його тут випробовували. Він наголосив, що наразі Україна готує необхідну інфраструктуру для експлуатації F-16.

"Літак F-16 був в Україні, сідав на наших аеродромах. Ми проводили спільне навчання з пілотами F-16 і у нас є досвід експлуатації літака F-16. Я думаю, це суттєво. Дехто маніпулює тим, що в F-16 досі слабка передня стійка і літак не здатний буде сідати на аеродром. Я нещодавно був в Швеції і професійному пілоту JAS 39 Gripen задав просте питання. Я побачив, що передня стійка літака JAS 39 Gripen така ж сама, як і в F-16. На що отримав відповідь, що вона досить потужна, досить стійка і не буде проблем, щоб цей літак, як і F-16, злітав і сідав на нашому аеродромі. Тому, безумовно, ми займаємося зараз підготовкою наших злітно-посадкових смуг, проводимо відповідно реконструкцію, покращуємо покриття, покращуємо інфраструктуру аеродрому, будуємо нові захисні споруди. І я думаю, з моментом набуття Україною літаків, ми можемо їх прийняти", – зазначив Олещук.

Крім того він розповів, що для обслуговування одного винищувача потрібно більше 1 000 людей.

"Немає різниці, скільки літаків на аеродромі. Їх потрібно обслуговувати. Для цього підбирається необхідний персонал", – наголосив Олещук.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
24 квітня 2025
Великоднє перемир'я Путіна. Чи було воно взагалі і навіщо Кремль його оголошував
Російський окупаційний режим продовжує гратися з президентом США, як кіт із мишкою. І, здається, досягає на цьому напрямку певних тактичних успіхів
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...