UA | RU
Ірина Бублик журналіст, Полтава info@regionews.ua
07 квітня 2020, 12:00

Посівна чи крематорій: Що обирає Полтавщина

Сіяти чи будувати крематорій? Цією тезою голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов "з’їхав" з поставленого на брифінгу журналісткою полтавського видання "Коло" питання щодо того, як вплине карантин на посівну Мав на увазі, очевидно, не сільгосппідприємства, а приватні домогосподарства
Сіяти чи будувати крематорій? Цією тезою голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов "з’їхав" з поставленого на брифінгу журналісткою полтавського видання "Коло" питання щодо того, як вплине карантин на посівну Мав на увазі, очевидно, не сільгосппідприємства, а приватні домогосподарства
Фото: facebook.com/AgroPortalUa

То що ж робити – сіяти та вирощувати врожай чи сидіти голодним і чекати, коли у Полтаві з’явиться крематорій? Розбирався кореспондент RegioNews

Аграрії на карантині?

Жорсткі карантинні заходи навряд чи змінять звичний для селян розпорядок. Адже хай там як, худобу та птицю треба годувати, корів – доїти. Та й земля вимагає обробітку, а проігнорувати це не змусить ні надзвичайна ситуація, ні надзвичайний стан.

Насправді обмежень роботи агропідприємств під час карантину немає. Про це під час онлайн-наради з представниками профільних аграрних асоціацій заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький.

Справді, обмежити роботу селян – це, як мінімум, недалекоглядно. Саме тому запровадження надзвичайної ситуації на території України не передбачає обмеження вільного руху товарів. Тож, урядовці переконують: аграрії забезпечені усіма необхідними матеріально-технічними ресурсами для весняно-польових робіт – насінням, засобами захисту рослин, добривами та пальним.

Що насправді

"Так то воно так, але трішечки не так", – сказав би на це Шельменко-денщик. Матеріально-технічними ресурсами селяни справді забезпечені, але це стосується лише великих агропідприємств та холдингів. Там і посівний матеріал, і засоби захисту придбали заздалегідь, бо є де зберігати придбане і мали на це кошти. Схожа ситуація і з пально-мастильними матеріалами – питання ліцензування зберігання пального там врегульоване. Натомість, у дрібних фермерських господарствах великого обсягу пального зберігати ніде, тому купують його по мірі необхідності. Така ж ситуація і з засобами захисту рослин, мінеральними добривами та насінням. Та найбільша проблема маленьких фермерських підприємств – гроші. На що карантин вплинув, так це на отримання кредитів для весняно-польових робіт. Утім, на Полтавщині фермерів напризволяще не залишають, бо є альтернативні джерела допомоги невеликим господарствам – аграрні розписки, обласна програма мікрокредитування. Позитив – минулого року фермери встигли оновити парк сільськогосподарської техніки, тому працювати є на чому.

Але звідси ще одна проблема, що стосується не лише техніки – затримка із фінансуванням державних програм у зв’язку зі змінами до бюджету. Директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов каже: "У минулому році техніки було достатньо закуплено. Ми цей аспект аналізуємо ще й за обсягами державного фінансування щодо компенсації вартості придбаної вітчизняної техніки. Є окремі підприємства, які недоотримали цю державну компенсацію ще за жовтень-листопад 2019 року, але профільне міністерство гарантує, що ці кошти будуть виплачені. Це пов’язано з тим, що нині йде перегляд державного бюджету і, як було проінформовано міністерством та президентом, запланована державна підтримка в обсязі 4 млрд. грн. буде збережена. Але ж є певні процедури – затвердження бюджетних програм та їх паспортів, тому виплати відтерміновуються. Ми орієнтуємось на погашення заборгованості за минулий рік у травні. Тоді ж запрацюють всі інші програми, передбачені у цьому році на підтримку аграрного сектору". Що ж, у травні – так у травні. А за які ж кошти фермерам сіяти?

Державні дотації допоможуть не всім

У рослинництві селян рятують аграрні розписки. Полтавщина ще з 2015 року першою в Україні почала застосовувати цей механізм, яким фермери "вбивають двох зайців" – і гроші на весняно-польові роботи отримують, і мають гарантований ринок збуту вирощеного. А от у тваринництві ситуація складна.

За минулий рік поголів’я ВРХ у сільгосппідприємствах Полтавщини зменшилось на майже 20 тис голів, з яких близько 6 тис – корів. Одна з головних причин – ліквідація будь-якої державної підтримки. Скажімо, дотації на кожну корову – 1800 грн за голову на рік у цьому році не буде. Натомість, цього року підтримку отримають пасічники. З огляду на це аграрний бізнес уже почав прораховувати, які напрями виробництва будуть найбільш цікавими.

Щодо фермерів, то цього року держава запроваджує підтримку дрібних господарств, які доглядають від 5 до 30 корів. Декларують, що такі господарства отримають за кожну голову 5 тис грн. на рік. Як буде насправді, побачимо після державного затвердження порядку використання коштів. Це має статися вже до кінця квітня, власне, тоді й буде зрозуміло, як працюватиме цей бізнес.

Чи будемо з хлібом

Ранні зернові на Полтавщині уже посіяли, їх – 105 тис. га. Зернові озимі культури збереглися на усіх 237 тис. га: цього цілком достатньо і для внутрішніх потреб, і для формування насіннєвого фонду, і для реалізації за межі області.

Щодо запасів зерна до нового врожаю, то їх, як і в цілому по Україні, навіть більше, ніж потрібно для споживання.

Фото: bug.org.ua

А от ситуація з овочами з огляду на карантин викликає занепокоєння. На Полтавщині 98 % овочів вирощують невеликі селянські господарства. Те, що ми бачимо у полтавських супермаркетах, – це доставки з інших областей оптовими партіями або з-за кордону. Продукцію ж, яку виростили невеличкі виробники, зазвичай реалізовували через ринки, які нині на Полтавщині не працюють. Отож, і те, що виростили минулоріч – картопля, морква, буряки, цибуля, і цьогорічний урожай з теплиць сезонних овочів – усе псується, а виробники мають чималі збитки. А це може вплинути на кількість вирощених овочів у майбутньому, адже кредити селяни витратили на цьогорічні теплиці і, не отримавши прибутку, навряд чи зможуть продовжити цей бізнес. Єдиний шлях – відпрацювати взаємозв’язки із торговими мережами, де можна реалізовувати таку продукцію, однак далеко не всі торгові мережі погоджуються співпрацювати з малими товаровиробниками.

Ще один наслідок карантину – проблеми із реалізацією молодняка птиці. Наприклад, племінне інкубаторне підприємство з вирощування молодняка гусей у Миргороді зазвичай інкубаційну продукцію – яйця, і гусенят реалізовувало за межі області. Нині це складно, бо області закриті. Але ж гуси про це не знають…

Що робити?

Наразі представники обласної влади звернулися до голів територіальних громад з пропозицією підготувати приміщення для продажу молодняка птиці, аби селяни могли купити і гусенят, і каченят, і курчат з дотриманням всіх вимог. Визначають нині механізм і для торгівлі розсадою. Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов переконує: "Це – питання продовольчої безпеки. Адже в особистих господарствах населення області – близько 300 тис га землі, дуже велика частина продукції – майже 30% продовольства виробляється саме у дядьківських дворах. А закупівля і вирощування птиці – одне із джерел для прожиття. Будемо відпрацьовувати ці питання разом з Держпродспоживслужбою".

Отож, треба дати можливість людям забезпечити себе, аби восени у нас не виникла проблема з продуктами харчування. І щоб справді не довелося в авральному порядку будувати крематорії – хоча б для того, аби було куди діти нереалізований молодняк птиці.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
24 квітня 2025
Великоднє перемир'я Путіна. Чи було воно взагалі і навіщо Кремль його оголошував
Російський окупаційний режим продовжує гратися з президентом США, як кіт із мишкою. І, здається, досягає на цьому напрямку певних тактичних успіхів
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...