UA | RU
25 лютого 2025, 11:03

Чому угода про копалини - це традиційна американська дипломатія?

Згадаємо угоду "дестроєри в обмін на бази" Другої світової
Згадаємо угоду "дестроєри в обмін на бази" Другої світової
фото: з відкритих джерел

Угода з США щодо спільної експлуатації корисних копалин стратегічно вигідна для України, питання можуть бути тільки у деталях, для цього і існує допломатія. Подібні угоди президенти США укладали із союзниками і раніше.

Найвідоміша угода - "дестроєри в обмін на бази" у 1940-му році, яка відбулась між США та Великою Британією. Ці країни максимально близькі та споріднені, і вони воювали як союзники у Першій світовій війни, але у Другу світову США вступили тільки через два роки і тільки після нападу Японії та оголошення війни Німеччиною, оскільки сильні ізоляціоністські настрої у американскьому суспільстві не давали можливість президенту Рузвельту надавати допомогу іншим чином.

Ось як цю угоду описує у своїх мемуарах прем'єр-міністр Британії Вінстон Черчілль. 15 травня 1940-го Черчілль звернувся до президента США Рузвельта з проханням передати Британії 50 старих кораблів класу дестроєр:

"У Вашингтоні ми отримали пропозицію про передачу нам 50 старих американских дестроєрів в обмін на кілька баз на Вест-Індських та Бермудських островах. Звичайно, не було ніякого порівняння між внутрішньою цінністю цих малоефективних кораблів та стратегічною безпекою, яку отримували США у вигляді баз. Однак загроза вторгнення робила нашу потребу невідкладною. Ми вірили, як і завжди, що існування Англії пов'язано з існуванням США, тому я та мої колеги вважали, що знаходження цих баз в руках американців було б очевидною перевагою. Тому я не розглядав це питання з вузько англійської точки зору.

Була ще одна більш вагома причина, ніж наша потреба у дестроєрах. Передача Великій Британії 50 американських військових кораблів була явно не нейтральним кроком з боку США. З точки зору усіх історичних понять це могло слугувати для німецького уряду виправданням, щоб оголосили США війну. Передача дестроєрів, безумовно, наблизило США до нас та до війни, цей крок став одним з перших у довгому ланцюжку все менш та менш нейтральних дій, які зробили нам виключну послугу.

Президент, якому доводилось рахуватись з конгрессом, був, звичайно, вимушений представляти цю угоду як надзвичайно вигідну справу.

Думка про здачу в оренду якоїсь частини цих історичних територій викликала велике занепокоєння серед парламентарів та уряду, і якби це питання було представлене як звичайний розпродаж британських володінь в обмін на 50 дестроєрів, це б викликало сильний спротив. Ось чому я намагався пояснити цю угоду високими міркуваннями, на що мав повне право, тому що вона підтримувала спільні інтереси англомовних країн.

Так ми отримали 50 американскьих дестроєрів. Ми надали США в оренду на 99 років військово-повітряні та військово-морські бази у Вест-Індії та на Ньюфаундленді. Все це я розглядав як паралельні кроки та жести доброі волі. Президент вирішив більш прийнятним представити це конгресу як дещо цілісне. Гіхто не протирічив один одному, і обидві країни були задоволені. Наслідки від цього для Європи виявились дуже значні".

Дестроєри зіграли важливу роль у війні, у яку нарешті вступили США Більшість цих баз були повернуті Британії задовго до кінця терміну оренди у 40-50-х роках. Останні дві бази США закрили у 90-х, тобто значно швидше, ніж це передбачалось угодою, яка була тільки дипломатичним маневром для більш щильного залучення США у війну.

Одже, залучення до розробки корисних копалин в Україні США та Евросоюзу також, для України стратегічно важливо та необхідно.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
24 квітня 2025
Великоднє перемир'я Путіна. Чи було воно взагалі і навіщо Кремль його оголошував
Російський окупаційний режим продовжує гратися з президентом США, як кіт із мишкою. І, здається, досягає на цьому напрямку певних тактичних успіхів
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
Зеленський про атаку на Україну: 44 дні ми не стріляємо, а Росія – вбиває
24 квітня 2025, 11:05
У Польщі підіймали у повітря винищувачі через російську масовану атаку по Україні
24 квітня 2025, 11:05
У Павлограді внаслідок російської атаки пошкоджені 14 багатоповерхівок
24 квітня 2025, 10:48
Масована атака на Україну: сили ППО вночі збили 48 ракет та 64 безпілотники
24 квітня 2025, 10:34
У Києві з-під завалів будинку дістали чоловіка, який перебував під завалами понад 6 годин
24 квітня 2025, 10:31
Великоднє перемир'я Путіна. Чи було воно взагалі і навіщо Кремль його оголошував
24 квітня 2025, 10:22
Ввезення авто з країн ЄС нібито для потреб ЗСУ: на Буковині судитимуть іноземця
24 квітня 2025, 10:18
Масована атака на Київ: руйнування у 5 районах, пошкоджено станцію метро
24 квітня 2025, 10:02
Під час російської атаки на Харків постраждав найбільший виробник холодильного обладнання у світі
24 квітня 2025, 09:59
Житомирщина під ударом: поранено рятувальника, спалахнула пожежа
24 квітня 2025, 09:39