UA | RU
Ольга Ярхо Психолог, медіатор info@regionews.ua
29 травня 2024, 13:19

Синдром "хронічного щастя": чому надмірний оптимізм може бути шкідливим

У світі, сповненому негараздів та викликів, здоровий оптимізм безперечно є цінною рисою. Він допомагає нам долати труднощі, бачити світло навіть у найтемніші часи, надихати інших своєю позитивною енергією. Але чи може оптимізм бути надмірним, невиправданим, навіть шкідливим? Чи існує така річ, як "токсична позитивність"? Виявляється, так - і психологи навіть мають спеціальний термін для цього явища - "синдром хронічного щастя". Що ж це за феномен такий і чому варто ставитися до нього з обережністю? Давайте розбиратися разом, озброївшись знаннями з когнітивно-поведінкової терапії та життєвою мудрістю.
У світі, сповненому негараздів та викликів, здоровий оптимізм безперечно є цінною рисою. Він допомагає нам долати труднощі, бачити світло навіть у найтемніші часи, надихати інших своєю позитивною енергією. Але чи може оптимізм бути надмірним, невиправданим, навіть шкідливим? Чи існує така річ, як "токсична позитивність"? Виявляється, так - і психологи навіть мають спеціальний термін для цього явища - "синдром хронічного щастя". Що ж це за феномен такий і чому варто ставитися до нього з обережністю? Давайте розбиратися разом, озброївшись знаннями з когнітивно-поведінкової терапії та життєвою мудрістю.
фото: pixabay.com

Отже, що таке "синдром хронічного щастя"? По суті, це нездорова, неадаптивна форма оптимізму, яка змушує людину ігнорувати, заперечувати або применшувати будь-які негативні аспекти реальності. Носії цього синдрому ніби живуть за принципом "у мене все чудово і крапка". Вони відмовляються визнавати проблеми, помилки, неприємні почуття - і очікують такого ж підходу від інших.

На перший погляд, хіба це погано - бути невиправним оптимістом? Хіба не краще фокусуватися на позитиві, ніж загрузати в нескінченному нарікання та песимізмі? Але, як і в більшості життєвих питань, тут важлива золота середина та контекст.

Справа в тому, що "хронічне щастя" - це не справжнє, здорове щастя. Це радше психологічний захист, спосіб втекти від реальності, яка не завжди відповідає нашим очікуванням та бажанням. Надмірний, всепоглинаючий оптимізм часто є ознакою невміння справлятися з негативними емоціями та досвідом.

Уявіть собі людину, яка щойно втратила роботу через скорочення штату. Здорова реакція на таку ситуацію передбачає цілий спектр почуттів - сум, тривогу, розчарування, можливо навіть злість. Це нормально і природньо - адже втрата роботи є стресовою подією, яка впливає на багато сфер життя.

Але носій "синдрому хронічного щастя" відреагує інакше. Він ніби "забороняє" собі сумувати чи турбуватися, натомість вдаючись до надмірно оптимістичних раціоналізацій на кшталт: "Все до кращого! Це нові можливості! Двері зачиняються - вікна відчиняються! Головне - мислити позитивно!".

Звісно, в цих словах є своя правда. Невдача на роботі справді може стати поштовхом до чогось нового та кращого. Важливо зберігати надію та бачити перспективи. Але якщо це перетворюється на категоричну вимогу "не сумувати ні за яких обставин" - це вже тривожний сигнал.

Адже такий підхід заважає людині прожити і пропрацювати свій досвід втрати. А непрожиті, пригнічені емоції нікуди не зникають - вони осідають тягарем у душі, отруюють зсередини. Рано чи пізно вони дадуть про себе знати - чи то через психосоматичні симптоми, чи то через раптові спалахи гніву чи відчаю.

Інша проблема "синдрому хронічного щастя" - це знецінення почуттів та досвіду інших людей. Носії цього синдрому часто вдаються до так званого "токсичного позитиву" - необґрунтованих закликів "не думати про погане", "посміхатися попри все", "вірити в найкраще".

Вони переконані, що будь-яку проблему можна вирішити силою оптимізму - і нетерпляче відкидають "негативні вібрації" тих, хто насмілився скаржитися чи сумувати. Замість емпатії та підтримки вони дають поверхові поради на кшталт "візьми себе в руки", "думай про хороше", "інші люди мають ще гірші проблеми".

Це особливо шкідливо, коли йдеться про справді серйозні життєві потрясіння - важку хворобу, втрату близької людини, досвід насильства тощо. В таких ситуаціях людині потрібен простір для своїх автентичних переживань, право на сум, біль, навіть розпач. Намагання втиснути цей досвід у прокрустове ложе "обов'язкового позитиву" лише посилює травму та самотність.

Парадоксально, але надмірний оптимізм може призводити до цілком песимістичних наслідків. Дослідження показують, що "хронічні оптимісти" частіше схильні до невиправданого ризику, ігнорування тривожних симптомів, відкладання вирішення проблем. Вони ніби живуть у рожевих окулярах, які спотворюють реальність і не дають адекватно на неї реагувати.

Натомість поміркований, реалістичний оптимізм - це здатність визнавати і приймати негаразди, але при цьому зберігати надію та шукати способи їх подолання. Це вміння бачити світло, не заперечуючи існування темряви. Це готовність зустрічатися з неприємними почуттями та досвідом, знаходячи в них ресурс для зростання.

Як же відрізнити здоровий оптимізм від "синдрому хронічного щастя"? Ось кілька орієнтирів:

Здоровий оптимізм не заперечує проблем, а шукає способи їх вирішення. "Хронічне щастя" ігнорує проблеми, вдаючи, ніби їх не існує.

Здоровий оптимізм дозволяє відчувати весь спектр емоцій, включно з негативними. "Хронічне щастя" відкидає і знецінює "погані" почуття.

Здоровий оптимізм спирається на реальні факти та досягнення. "Хронічне щастя" грунтується на ілюзіях та запереченні реальності.

Здоровий оптимізм надихає та мотивує до дій. "Хронічне щастя" призводить до пасивності та прокрастинації.

Здоровий оптимізм дозволяє просити про допомогу та підтримку. "Хронічне щастя" змушує приховувати свої справжні потреби та почуття.

Як бачимо, межа між корисним та шкідливим оптимізмом часом буває дуже тонкою. Тож як навчитися балансувати на цій межі? Ось кілька порад:

Практикуйте прийняття реальності. Це не означає, що вам має подобатися все, що відбувається. Але це означає чесно визнавати факти - як зовнішні, так і внутрішні. Не відводьте очей від труднощів та не заперечуйте своїх автентичних почуттів.

Дозволяйте собі бути вразливими. Не соромтеся своїх страхів, сумнівів, моментів слабкості. Бути оптимістом не означає бути супергероєм. Ваша цінність не залежить від того, наскільки ви "позитивні" чи "успішні". Навчіться просити про допомогу та співчуття, коли вони вам потрібні.

Розвивайте навички емоційної грамотності. Вчіться розпізнавати, називати та конструктивно виражати весь спектр своїх почуттів. Не ховайте їх за маскою "все добре". Дослухайтеся до своїх емоцій - вони важливі сигнали, які допомагають орієнтуватися в житті.

Знаходьте опору в реальності. Ваш оптимізм має грунтуватися не на wishful thinking (прийняття бажаного за дійсне), а на тверезій оцінці своїх ресурсів, досягнень, талантів. Складайте список своїх сильних сторін та перемог - це допоможе підтримувати здорову впевненість у власних силах.

Шукайте баланс між прийняттям та змінами. Приймайте те, що ви справді не можете змінити. Але в тому, на що ви маєте вплив - будьте активними, не опускайте рук. Оптимізм - це не просто надія на диво, це готовність докладати зусилль для бажаних змін.

Будьте співчутливими до себе та інших. Не вимагайте від себе "стовідсоткового щастя" попри будь-які обставини. Будьте поблажливими до своїх "поганих" днів та похмурих настроїв. І дозволяйте іншим людям мати їхній досвід та почуття, навіть якщо вони не вкладаються у ваше уявлення про "позитив".

Зрештою, справжній оптимізм - це не відсутність негативу, а здатність бачити світло навіть у темряві. Це не заперечення болю, а вміння знаходити в ньому сенс та ресурс для зростання. Це не вимога "завжди посміхатися", а глибинна віра у свою спроможність долати будь-які виклики.

І якщо ваш оптимізм такого роду - сміливо плекайте його, незважаючи ні на що. Бо світу потрібні непохитні оптимісти. Не безпідставні фантазери, не токсичні "позитивщики", а люди, які відважно крокують вперед, визнаючи реальність, але не дозволяючи їй себе зламати.

Люди, які своїм прикладом надихають інших не ховатися від темряви, а шукати в ній світло. І не соромитися своїх сліз - бо в кожній з них відбивається сонце.

 
Підписуйтесь на RegioNews
13 червня 2024
Життя зі світлом: скільки потрібно викласти за генератор, павербанк та зарядну станцію
Відключення електроенергії знову внесло корективи у життя українців. Звісно, усе це підштовхнуло населення до пошуку варіантів, як покращити побутові умови під час відсутності світла. Хтось купує гене...
07 червня 2024
Як привести росію до тями і чому присутність Байдена необов'язкова. Політолог Ігор Рейтерович – про Саміт миру в Швейцарії
Напередодні першого Саміту миру в Швейцарії (15-16 червня) політолог Ігор Рейтерович розповів в інтерв’ю RegioNews, чого очікувати Україні від цього міжнародного заходу, коли на нього зможуть запросит...
31 травня 2024
Чи варто бігти до обмінників: що відбувається з курсом долара і чи впаде він назад
Останні два тижні виявилися досить турбулентними для української гривні. Якщо в середині травня долар можна було придбати менш ніж за 40 грн, то зараз він коштує мінімум 41 грн і є ще тенденція до под...
24 травня 2024
Шалені черги в ТЦК, блокпости у містах і Резерв+: як минув перший тиждень з новим законом про мобілізацію
З 18 травня 2024 року почав діяти закон про посилення мобілізації, і тепер усі без виключення військовозобов’язані мають оновити свої військово-облікові дані, якщо досі цього не зробили. Фактично "поз...
У Києві прокурор привласнив понад 4 мільйонів гривень, які були речовими доказами
15 червня 2024, 02:31
На Сумщини вибухотехніки знищили 152-міліметровий снаряд, який не здетонував після влучання
15 червня 2024, 00:21
Сили оборони показали, як вночі палять росіян під Вовчанськом
14 червня 2024, 23:25
Росіяни вдарили КАБом по Харківщині: загинула жінка
14 червня 2024, 22:23
Прямував до Румунії: у горах на Закарпатті чоловік зірвався з 12-метрової скелі
14 червня 2024, 21:32
Жителька Запоріжжя продала гранати за 3000 гривень
14 червня 2024, 20:55
Росіяни атакували авіабомбою село на Харківщині: родина опинилася під завалами власного будинку
14 червня 2024, 20:19
В Івано-Франківську відкрили 24-й центр рекрутингу української армії
14 червня 2024, 19:49
Окупанти били по Дніпропетровщині дронами та артилерією: наслідки обстрілів
14 червня 2024, 19:16
Графіки відключень електрики 15 червня діятимуть протягом доби, — Укренерго
14 червня 2024, 18:49