UA | RU
31 травня 2024, 18:02

Чи варто бігти до обмінників: що відбувається з курсом долара і чи впаде він назад

Останні два тижні виявилися досить турбулентними для української гривні. Якщо в середині травня долар можна було придбати менш ніж за 40 грн, то зараз він коштує мінімум 41 грн і є ще тенденція до подальшого зростання. RegioNews розбирався, що відбувається з курсом долара і чи варто українцям панікувати на тлі цього.
Останні два тижні виявилися досить турбулентними для української гривні. Якщо в середині травня долар можна було придбати менш ніж за 40 грн, то зараз він коштує мінімум 41 грн і є ще тенденція до подальшого зростання. RegioNews розбирався, що відбувається з курсом долара і чи варто українцям панікувати на тлі цього.

Девальвація гривні вже давно на часі

Останній раз значна девальвація гривні, а простіше кажучи, зниження курсу гривні до іноземних валют, відбулась восени 2022 року. Нагадаємо, що до початку повномасштабного вторгнення росії курс долара в Україні був на рівні 28 грн. З початком великої війни "зелений” поступово підвищувався у вартості і зрештою у другій половині 2022 року НБУ встановив офіційний курс долара на рівні трохи більше 36 грн. З того часу гривня дещо втрачала у вартості і наразі навіть офіційний курс НБУ становить 40,5 грн за один долар.

У коментарі RegioNews керуючий партнер інвестпроєкту Thomson & French В’ячеслав Бутко зазначив, що в Україні вже давно існують фундаментальні причини і фактори для зниження курсу гривні, тобто – до девальвації національної валюти.

"В першу чергу через те, що в України колосальний від’ємний торговий баланс – імпорт переважає над експортом. До речі, так було майже усі роки існування нашої держави. Просто в якісь роки від’ємний торговий баланс перекривався надходженнями по фінансовому рахунку платіжного балансу – інвестиціями та кредитами”, – каже Бутко.

Він додає, що останніми роками, з початку повномасштабної війни, цей баланс теж перекривався, але фінансовими надходженнями від західних партнерів. Проте, наразі експерт припускає, що представники влади, які відповідають за фінансовий блок, мають деякі сумніви щодо ритмічності таких надходжень в якості міжнародної фінансової допомоги у подальшому.

"Також можуть бути питання і до відповідності сум такої допомоги потребам України. Тому ймовірно, що ставлення до курсового питання дещо вимушено змінилося. Усе це разом зі зростанням попиту на валюту ймовірно для закупівлі озброєнь. Тому надалі є усі фундаментальні умови для подальшої девальвації гривні”, – каже В’ячеслав Бутко.

У свою чергу на думку голови Комітету економістів України Андрія Новака, на те, що долар за останній тиждень пішов вгору, може впливати підвищений попит на іноземну валюту. Наприклад, фахівець звертає увагу на те, що через збільшення обстрілів прифронтових міст з боку росії, а, зокрема, такого великого мегаполісу, як Харків, це викликало нову хвилю тривоги в українців.

"А як завжди буває, наші громадяни в таких випадках в першу чергу починають турбуватися про свої заощадження. От і побігли міняти усе на долари чи євро. Крім цього, не слід забувати, що саме з травня дуже багато українських військовослужбовців почали отримувати підвищену зарплатню. Звісно, ті, хто воюють на самій передовій, не мають фактично куди витрачати свої зароблені кошти, а тому відправляють їх додому рідним з проханням поміняти на тверду валюту. Усе це вкупі викликало підвищений попит на долари та євро, що і призвело до злету курсу”, – каже Андрій Новак.

Який курс очікувати далі

В’ячеслав Бутко нагадує, що чимала кількість податків отримується бюджетом у вигляді імпортного ПДВ, а він прив’язаний саме до курсу валют. Тобто, чим слабша гривня проти долара чи проти євро, тим більше буде надходжень до бюджету України.

"Проте ми не знаємо, як буде діяти Нацбанк у подальшому і як він буде узгоджувати свої дії з Міністерством фінансів. Не знаю. Так, в України є досить великі міжнародні резерви, але до них я думаю тепер будуть ставитися більш бережливо”, – вважає експерт.

Андрій Новак також підкреслює, що подальший курс залежатиме від НБУ, який має усі можливості гасити надмірні коливання на валютному ринку, адже розпоряджається рекордними золотовалютними резервами.

"Найближчим часом дізнаємося, чи буде Нацбанк стабілізувати курс, або чекати поки він сам зробить це. За великим рахунком можна орієнтуватися на курс долара, що закладений у річному бюджеті України, а він становить 40,7 грн. Думаю, що курс може бути приблизно в цьому діапазоні”, – каже Новак.

У свою чергу В’ячеслав Бутко нагадує, що якщо взяти статистику за багато останніх років щодо закладеного курсу у держбюджеті і тому, що був реально, то вони завжди дуже відрізнялися.

"Курс гривні до долара, закладений у бюджеті, є просто довідковим. Більше того, я б не робив ніяких прогнозів стосовно того, що фактичний курс долара наблизився до того який запланований у бюджеті на поточний рік. Практика майже усіх минулих років показує, що ці курси не сходяться”, – резюмував експерт.

Наостанок Андрій Новак все ж висловив сподівання, що якщо наступного тижня курс буде й далі "пливти”, Національний банк все ж почне його стабілізувати своїми інтервенціями, а це дозволить втримати його на сьогоднішньому рівні.

Обидва експерти радять українцям не панікувати через підвищення курсу долара. Адже багато хто вже побіг до обмінників купувати "зеленого”. Андрій Новак, наприклад, радить заощадження тримати не у готівці, а у банку, де відсотки від депозиту, як мінімум покриють інфляцію. А от В’ячеслав Бутко нагадує, що на валютному ринку є багато спекулянтів, які можуть скористатися сьогоднішньою ситуацією.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
На Київщині засудили ділка, який допомагав незаконно переправляти ухилянтів за кордон
22 листопада 2024, 06:11
Відключення світла 22 листопада: як будуть діяти графіки
22 листопада 2024, 05:44
На Запоріжжі Сили оборони завдали ракетного удару по скупченню росіян на полігоні
22 листопада 2024, 05:15
СБУ виявила на Херсонщині ще сімох колаборантів, які намагалися "залягти на дно"
22 листопада 2024, 04:49
Поліція затримала рівнянина, який на смерть збив пішохода та втік із місця ДТП
22 листопада 2024, 03:50
Росіяни змушують жителів окупованих територій ставати донорами для військових
22 листопада 2024, 03:18
На Одещині судили сирійця, який організував масштабне виробництво підроблених парфумів
22 листопада 2024, 02:22
Під Вовчанськом прикордонники знищили транспорт та піхоту окупантів
22 листопада 2024, 01:48
На Буковині судитимуть групу молодиків, які викрали та знущалися над 20-річним хлопцем
22 листопада 2024, 01:14
На Одещині засудили чоловіка, який намагався зґвалтувати 12-річного хлопчика
22 листопада 2024, 00:43