UA | RU
17 квітня 2023, 17:33

Ні роботи, ні навчання: які послуги будуть недоступні без військового квитка

В Україні під час воєнного стану у чоловіків обов'язково вимагають військовий квиток у будь-яких державних інстанціях. Так, приймати на роботу або зараховувати на навчання військовозобов'язаного можна лише після підтвердження того, що він перебуває на військовому обліку. При цьому, такої норми немає у разі одруження або лікування
В Україні під час воєнного стану у чоловіків обов'язково вимагають військовий квиток у будь-яких державних інстанціях. Так, приймати на роботу або зараховувати на навчання військовозобов'язаного можна лише після підтвердження того, що він перебуває на військовому обліку. При цьому, такої норми немає у разі одруження або лікування
Фото: із відкритих джерел

Де і коли військовий квиток потрібний обов'язково, розповів начальник сектору комплектування Київського міського центру ТЦК та СП полковник Олександр Коновалов для Army.Inform, пише RegioNews.

Ні роботи, ні навчання без військкомату

"Приймати на роботу або зараховувати на навчання громадянина можна лише після підтвердження того, що він перебуває на військовому обліку. Також і з приводу перетину державного кордону є обов'язкова вимога наявності військово-облікового документа", - підкреслює полковник Коновалов.

Він додав, що військово-облікові документи передбачено для трьох категорій громадян. Для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов'язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення, а для резервістів – військовий квиток.

Установи як приватні, так і державні, які беруть нових працівників на роботу, зобов'язані перевіряти всі документи про військовий облік. Інакше їм загрожує штраф.

Річ у тому, що державні органи, підприємства, установи та організації, навчальні заклади, заклади охорони здоров'я ведуть персональний облік призовників та військовозобов'язаних за місцем їхньої роботи чи навчання.

Персональний облік призовників та військовозобов'язаних передбачає облік відомостей про призовників та військовозобов'язаних за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форм власності.

"Роботодавець перед тим, як прийняти на роботу працівника, відповідно до положення, що набрало законної сили, зобов'язаний перевірити, чи знаходиться кандидат на ту, чи іншу посаду на військовому обліку, де саме, і чи є дані актуальними. Тобто, якщо кандидат на посаду не дає інформацію про свій військовий облік, роботодавець не має права прийняти такого працівника на роботу, оскільки прийом на роботу суперечитиме постанові Кабміну", - пояснив офіцер.

Крім того, в постанові Кабміну від 30 грудня 2022 року №1487 "Про порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" прописано, що державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, заклади освіти, заклади охорони здоров'я повинні повідомляти правила військового обліку громадян під особистий підпис при прийнятті на роботу (навчання).

А також протягом 7 днів після прийняття на роботу, навчання або звільнення, завершення навчання вони повинні повідомити ТЦК про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За порушення – адміністративна відповідальність, яка карається штрафом від 3 400 до 5 100 гривень.

Також військовий квиток необхідний у центрі зайнятості — без нього не нададуть статус безробітного людині, яка підпадає під мобілізацію і при цьому не має військово-облікового документа.

Чи можна одружитися та лікуватись без квитка

Олександр Коновалов розповів: "Людина подає до відділу державної реєстрації актів цивільного стану документи. Згодом РАЦС подає до районного ТЦК інформацію, що зареєстровано шлюб чи розлучення. Там є відмітка про наявність військово-облікового документа. А якщо цього документа немає, то все одно заяву від громадянина у РАЦС приймають".

Також полковник стверджує, що "жодних обмежень щодо лікування військовозобов'язаного у закладах здоров'я в чинному законодавстві не існує".

Проте практично є деякі нюанси.

"Під час звернення до медичного закладу чоловіки призовного віку повинні мати при собі документи, серед яких і військово-обліковий. Але це не означає, що, коли людина потребує термінової допомоги, лікарі цікавитимуться, чи вона стоїть на обліку у військкоматі. Вони насамперед надають необхідну медичну допомогу", - пояснила директор департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОВА Ольга Ярмоленко.

Вона додала, що якщо йдеться про планову допомогу (довготривале лікування, запланована операція), то у пацієнта запитають про наявність військово-облікових документів. Якщо пацієнт відмовиться пред'явити такий документ, то медики відправлять його спочатку до військкомату.

"Коли працівникам надходить інформація про ДТП з потерпілим, інсульт, інфаркт, отруєння, серйозні травми, то вони виїжджають на виклики й перед ними мета - врятувати життя людини. Навіть, коли людина отямилася після операції, у неї не запитують про наявність військового квитка, а продовжують надавати медичну допомогу. Я ще не чула від наших пацієнтів, щоб медики дали померти комусь, якщо немає військового квитка", - додала Ярмоленко.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів нещодавно розширив повноваження військкоматів. Їм дозволили вручати повістки військовозобов'язаним незалежно від місця взяття на облік.

17 травня 2024
Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. ...
09 травня 2024
Тариф на світло: на скільки та коли може зрости
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також оф...
26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
24 квітня 2024
Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи пере...
У "Резерв+" планують додати функцію електронних направлень на ВЛК, – Міноборони
20 травня 2024, 18:49
Армія РФ атакувала позиції ЗСУ понад 50 разів
20 травня 2024, 18:40
Сили оборони стабілізували лінію фронту на Харківщині, – ОВА
20 травня 2024, 18:25
На Волині викрили підпільне виробництво алкоголю відомих марок
20 травня 2024, 17:53
На Херсонщині вводять погодинні відключення світла: графік
20 травня 2024, 17:52
У Міноборони пояснили, скільки років дійсний висновок ВЛК
20 травня 2024, 17:22
В Одесі затримали ворожого агента, який шпигував за позиціями ППО
20 травня 2024, 17:21
Прикордонники знищили замасковану позицію та міномет росіян на Запорізькому напрямку
20 травня 2024, 16:56
На Донеччині спіймали зрадника, який готував "прорив” рашистів на одній із найгарячіших ділянок фронту
20 травня 2024, 16:45
Україна чітко усвідомлює, що війна закінчиться переговорами, – Литвиненко
20 травня 2024, 16:33