UA | RU
26 січня 2025, 19:26

Давос-2025 — в тіні Трампа

Так сталося, що Міжнародний економічний форум в Давосі починався Трампом, і завершувався Трампом.
Так сталося, що Міжнародний економічний форум в Давосі починався Трампом, і завершувався Трампом.
фото: facebook.com/worldeconomicforum

Відкриття Давоського Форуму збіглося в часі з інавгурацією Дональда Трампа на посаду Президента США. Онлайн-виступ Трампа на Форумі в Давосі став гучним фінальним акордом цього зібрання світових політичних і бізнесових лідерів. Інформаційно і політично Давос-2025 опинився в тіні 47-го Президента США.

Як і очікувалося, головна політична тема, яка обговорювалася на Давосі-2025 - як пристосовуватись до президенства Трампа? Узагальнена відповідь на це запитання (за підсумками публічних і неофіційних дискусій) є дуже банальною – треба підлаштовуватись під Трампа, шукати оптимальну тактику взаємодії з новою американською адміністрацією, і дивитися, що буде далі. Світових лідерів і провідних політиків вже можна диференціювати за ставленням до Трампа. Наразі домінують трампо-оптимісти і трампо-опортуністи. На третьому місці – стримані трампо-песимісти (визначальною є саме стриманість). Критики Трампа, трампо-алармісти і трампо-фоби скоріше тримають паузу, публічну активність дозволяють собі лише ті представники цього табору, яким нема що втрачати в стосунках з США на чолі з Трампом.

Звичайно в Давосі активно обговорювалися і суто економічні та бізнесові теми. Кидалася в очі помітна кількість павільйонів, які були присвячені штучному інтелекту. В економічному спектрі Давоського форуму домінували теми штучного інтелекту і криптовалют (по яких знов таки спрацював чинник Трампа), та їх впливу на глобальні економічні процеси.

Одною з головних політичних тем в давоських дискусіях вже третій рік поспіль була війна між Росією і Україною. Але і в даному випадку спрацював чинник Трампа, в першу чергу його наміри припинити війну в Україні. Тональність обговоренню цієї теми задав Президент Зеленський, який виступив у Давосі 21 січня. На мій погляд, ключовою і стратегічно найбільш значущою тезою цього виступу був заклик про необхідність спільної європейської політики в сфері оборони і безпеки, значне посилення ролі Європи в безпекових питаннях. Це потрібно сьогодні для допомоги Україні, і потрібно на завтра, для того, щоб Європа була здатною дати відсіч російській агресії, особливо в разі відсутності американської безпекової парасольки. Це потрібно для дієвого протистояння Путіну і для більш ефективної взаємодії європейців з Трампом. Власне і Трамп закликає до значно більш активної ролі Європи у безпековій політиці, коли каже, що країнам НАТО на оборонні цілі треба витрачати 5% ВВП. Президент Зеленський також активно виступає за участь європейських партнерів в переговорах про завершення війни між Росією і Україною. Тема завершення війни між Росією і Україною була одною з ключових і в онлайн-виступі Президента США Трампа на Давоському форумі.

Такі форуми, як в Давосі, на які збираються світові лідери, є оптимальним місцем для активного переговорного процесу. Цього разу на полях Давоського форуму Президент Зеленський провів два десятка зустрічей. Більше половини з них була з європейськими партнерами, що якраз і відображає акцент української дипломатії на формування спільної безпекової політики в Європі. Що цікаво, Президент Зеленський зустрівся в Давосі із канцлером ФРН Шольцем, а також з лідером опозиційної ХДС/ХСС Мерцем, який має шанси стати наступним канцлером Німеччини. Показовою є географія візаві Президента Зеленського по переговорах в Давосі з неєвропейських країн: президенти Азербайджану, Аргентини, Ізраїлю, Південно-Африканської Республіки, прем’єр-міністри В’єтнаму і Катару. Тут і про миротворчу активність деяких з вищезазначених країн, і про економічні відносини, і про взаємодію з Трампом (це в першу чергу стосується Президента Аргентини Мілея, який перед Давосом був на інавгурації 47-го Президента США). Також відбулась зустріч Президента Зеленського з топ-менеджерами американських і європейських компаній, що відображало економічну специфіку Давоського Форуму.

Президент Зеленський також відвідав Ukraine House (Український дім). Саме там, до речі, відбулася зустріч Володимира Зеленського з Президентом Аргентини Мілеєм.

Ukraine House був активним і важливим майданчиком обговорення української проблематики в Давосі. Різноманітною була тематика дискусій – розмови з військовими, учасниками і ветеранами бойових дій в Україні; дискусії із західними політиками і експертами про наслідки тектонічних зсувів світової політики, пов’язаних з президенством Трампа; питання глобальної продовольчої безпеки; зустріч з розробниками відео-гри S.T.A.L.K.E.R 2, яка в нестандартній формі просуває українські цінності на міжнародну аудиторію; зустріч з міністром закордонних справ Фінляндії Еліною Валтонен; дискусія про необхідність пріоритетного розвитку військового виробництва в Україні в кооперації з нашими міжнародними партнерами; історичний контекст російсько-української війни; досвід українських компаній, які в умовах війни працюють на світових ринках; погляд із США на американську політику після інавгурації Трампа; вплив війни на релігійно-церковну ситуацію в Україні; необхідність інвестицій в економічну стійкість України; зустріч з доктором Меган Моббс про порятунок життів, вшанування героїв та захист свободи в Україні. До речі, Меган Моббс це донька генерала Кіта Келлога, який має вести переговори з Росією і Україною. Вона є президентом Фонду Ромула Т. Везермана; директором Центру американської безпеки та захисту, Незалежного жіночого форуму; Меган Моббс - випускник Вест-Пойнта, колишній десантник США, клінічний психолог. Вона сама неодноразово бувала в Україні з гуманітарними місіями, а також сприяла візиту в Україну свого батька.

Фонд Віктора Пінчука проводив свої заходи в Ukraine House під гаслом "Your Country First - Win With Us!" ("Твоя країна понад усе – перемагай з нами!"). На перший погляд ця назва сприймається неоднозначно. Але можливо саме тому вона підштовхувала до реагування і обговорення того, як нам поєднати інтереси наших партнерів з інтересами України. Власне про це говорили Президент Польщі Анджей Дуда, Прем’єр-міністр Литви Гінтаутас Палюкас на відкритті цього проекту в Ukraine House.

Обговорення цієї теми, а також нових викликів для світу і України відбулося і на "Українському сніданку", який став ювілейним (перший раз Фонд Віктора Пінчука провів його в Давосі 20 років тому). В дискусії на сніданку виступили: Професор Клаус Шваб (засновник Всесвітнього економічного форуму в Давосі); Віктор Пінчук; Генеральний секретар НАТО Марк Рютте; Анджей Дуда, Президент Республіки Польща; Едгар Рінкевичс, Президент Латвійської Республіки; Александер Стубб, Президент Фінляндської Республіки; Александр Де Кроо, Прем'єр-міністр Королівства Бельгія, та Андрей Пленкович, Прем'єр-міністр Республіки Хорватія; Юлія Свириденко, перша віце-прем’єрка — міністерка економіки України. До дискусії також онлайн приєдналися три представника команди Президента Трампа: спецпредставник Президента США з особливих доручень Річард Ґренелл, сенаторка Джоні Ернст та конгресмен Майк Лоулер.

Представники команди Трампа, власне, не сказали нічого нового. Вони повторювали гасла свого лідера, звинувачували в поточних проблемах вже колишнього Президента США Джо Байдена. А от європейські політики виступали більш відверто і предметно, зокрема, реагуючи і на виступ Президента Зеленського в Давосі. Багато хто з виступаючих робив акцент на тому, що замало ставити питання про мирні переговори, потрібно забезпечити надійні гарантії безпеки для України. Зокрема це підкреслив Генсек НАТО Марк Рютте: "Ми не можемо допустити повторення ситуації, яка була з Мінськими угодами – це має бути стійкий мир".

Такі майданчики як Ukraine House в Давосі, такі дискусійні заходи дуже потрібні для збереження уваги до України, і солідарності з Україною, особливо в умовах, коли війна триває вже три роки, для ретельного аналізу шляхів і умов завершення війни. Врешті решт такі дискусії є підґрунтям і передумовою подальших політичних дій.

 
Підписуйтесь на RegioNews
23 січня 2025
Катування 12-річної дівчинки в Білій Церкві: що відомо про резонансний інцидент
Днями почався розголос стосовно побиття 12-річної дівчинки в Білій Церкві. Передувало цьому відео знущань над нею, що було викладене в мережі. На ньому видно, що підлітки штовхають, б'ють та принижуют...
21 січня 2025
Новий президент США: нові шанси на мир в Україні чи нові ілюзії?
У своїй інавгураційній промові президент США Дональд Трамп пообіцяв колонізувати Марс, створити збройні сили, яких досі ніхто не бачив, зупинити всі війни і жодного слова не сказав про Україну. Але в ...
15 січня 2025
Яким буде курс долара у 2025 році
Наприкінці минулого року долар почав різко дорожчати, зрештою перетнувши позначку у 42 грн за один "зелений" за офіційним курсом Нацбанку. Фактично кожного дня фіксувались нові рекорди падіння гривні ...
13 січня 2025
Полтава може втратити древній Хрестовоздвиженський монастир
Полтава може втратити один зі своїх найвизначніших і найвпізнаваніших символів – древній Хрестовоздвиженський монастир. Усе – через довготривалий зсув ґрунту, який відбувається на горі, де розташовани...
НАБУ розпочало розслідування проти міністра оборони Умєрова, — ЦПК
27 січня 2025, 18:30
НАБУ розпочало розслідування проти міністра оборони Умєрова, — ЦПК
27 січня 2025, 18:30
"Зривали" мобілізацію: на Вінниччині затримали жінок-адміністраторів Viber-групи для ухилянтів
27 січня 2025, 18:15
Побив і волочив по проїжджій частині: харків'янку жорстоко побив співмешканець
27 січня 2025, 18:14
Хотіли втекти в Молдову: на Одещині затримали авто з чотирма чоловіками
27 січня 2025, 18:07
У Кривому Розі в модульному укритті побилися чоловіки: один з них помер у лікарні
27 січня 2025, 17:56
Зливав дані про ЗСУ: на Харківщині засудили росіянина, який шпигував для окупантів
27 січня 2025, 17:39
Росіяни скинули вибухівку з дрона на Херсон: постраждав чоловік
27 січня 2025, 17:35
Небезпека 3 рівня: у ДСНС попередили Закарпаття та Прикарпаття про небезпечну погоду
27 січня 2025, 17:18
На Прикарпатті судитимуть чоловіка, який підпалював авто військових
27 січня 2025, 17:12