UA | RU
Ольга Ярхо Психолог, медіатор info@regionews.ua
18 червня 2024, 18:34

Синдром "червоної королеви" в еволюції та економіці: потреба бігти з усіх сил, щоб залишатися на місці

У відомій книзі Льюїса Керрола "Аліса в Країні Чудес" є цікавий епізод. Аліса і Червона Королева біжать щодуху, але, незважаючи на всі зусилля, залишаються на тому ж місці.
У відомій книзі Льюїса Керрола "Аліса в Країні Чудес" є цікавий епізод. Аліса і Червона Королева біжать щодуху, але, незважаючи на всі зусилля, залишаються на тому ж місці.
фото: goodfon.com

На здивоване запитання дівчинки Королева відповідає: "Тут, знаєш, доводиться бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці. А якщо хочеш потрапити в інше місце, тоді потрібно бігти принаймні вдвічі швидше!" Ця парадоксальна сцена стала основою для важливої концепції в еволюційній біології та економіці, яку називають "синдромом червоної королеви" або "ефектом Червоної Королеви".

В еволюційному контексті ця ідея була вперше сформульована еволюційним біологом Лі Ван Валеном у 1973 році. Він помітив цікаву закономірність: ймовірність вимирання видів залишається приблизно постійною протягом тривалого геологічного часу, незалежно від їх адаптивності. Тобто, навіть якщо вид добре пристосований до свого середовища, це не гарантує його довгострокового виживання. Чому ж так відбувається?

Уявіть собі світ, де хижаки постійно вдосконалюють свої навички полювання, а здобич у відповідь розвиває все кращі способи захисту та втечі. Це перегони озброєнь, в яких кожна сторона намагається випередити іншу. Якщо антилопи стають швидшими, то гепарди мусять навчитися бігати ще швидше, щоб їх наздогнати. А антилопи у відповідь ще більше прискорюються, і так далі по спіралі. В результаті ми бачимо дивовижно швидких гепардів і антилоп - але співвідношення сил між ними залишається приблизно таким самим, як і раніше.

Цей принцип працює не лише для хижаків і жертв, а й для паразитів та їх хазяїв, для рослин, які конкурують за світло та поживні речовини, навіть для сперматозоїдів, які змагаються за право запліднити яйцеклітину. Природний відбір постійно "підкручує" гонку озброєнь, змушуючи види еволюціонувати все швидше й швидше - просто щоб не відстати від інших учасників перегонів і не вимерти.

Це як Аліса з Червоною Королевою - всі біжать щодуху, але пейзаж довкола не змінюється. Види мусять постійно адаптуватися та вдосконалюватися лише для того, щоб залишатися так само пристосованими відносно інших видів. Еволюція - це не ескалатор, який невблаганно рухається вгору, а радше бігова доріжка, на якій треба чимдуж перебирати ногами, щоб просто втриматися на ній.

Але виявляється, світ бізнесу та економіки багато в чому підпорядковується тим самим законам, що й еволюційні перегони озброєнь. Компанії змушені постійно інвестувати в інновації, маркетинг, оптимізацію процесів - лише щоб не відстати від конкурентів і не втратити свою ринкову нішу. Як тільки якась фірма винаходить новий продукт чи послугу, інші мусять швидко наздоганяти або пропонувати щось ще краще. Ця гонка інновацій точнісінько нагадує змагання "хижаків" та "жертв" у природі.

Олександр, досвідчений підприємець, ділиться своїми спостереженнями: "У нашому бізнесі, якщо ти не рухаєшся вперед - ти вже відстаєш. Щойно ми впровадили нову СРМ-систему, як конкуренти анонсували ще досконалішу. Тільки-но оновили дизайн продукту - а інші бренди вже випередили нас на два кроки. Це виснажлива гонка, але зупинитися - означає програти. Тому доводиться бігти з усіх ніг - просто щоб утриматися на ринку".

Цей принцип справедливий не лише для окремих компаній, а й для цілих галузей та навіть економік. Згадаймо, як стрімко еволюціонували технології мобільного зв'язку - від громіздких "цеглин" до витончених смартфонів, а тепер вже й до розумних годинників та окулярів доповненої реальності. Кожен новий стандарт зв'язку (3G, 4G, 5G) змушував операторів інвестувати шалені кошти в інфраструктуру - просто щоб не відстати від запитів ринку і не програти конкурентам.

Або погляньмо на макроекономічний рівень. Країни змагаються між собою за інвестиції, таланти, ринки збуту. Вони мусять постійно вдосконалювати свою інфраструктуру, систему освіти, умови для ведення бізнесу - щоб залишатися привабливими в очах глобального капіталу. Той, хто зупиниться хоч на мить - ризикує безнадійно відстати в цих перегонах.

Як каже Наталія, аналітикиня інвестиційної компанії: "Синдром червоної королеви - це реальність, в якій живе сучасний бізнес. Недостатньо просто бути хорошим - треба весь час ставати кращим, швидшим, дешевшим. Інакше тебе обженуть конкуренти, і ти опинишся на узбіччі. Це жорстка гра, але такі її правила".

Але чи можна якось вирватися з цього нескінченного марафону? Чи є альтернатива цій виснажливій гонці "швидше, вище, сильніше"? І в природі, і в економіці є стратегії, які дозволяють хоча б частково уникнути синдрому червоної королеви.

Одна з них - знайти унікальну нішу, в якій конкуренція не така жорстка. Якщо ви пристосовані до дуже специфічного середовища чи пропонуєте рідкісний, нестандартний продукт - ви менше залежите від перегонів з іншими. Згадаймо, наприклад, про коал, які харчуються майже виключно евкаліптовим листям - ця спеціалізація робить їх менш вразливими до змін в екосистемі. Або про крафтові пивоварні, які пропонують ексклюзивні сорти для вибагливих поціновувачів - вони не конкурують напряму з масовими брендами.

Як розповідає Андрій, засновник невеличкої ІТ-компанії: "Ми не намагаємось змагатися з гігантами на кшталт Google чи Microsoft. Натомість ми знайшли свою нішу - розробляємо дуже специфічне програмне забезпечення для вузького кола клієнтів. В цьому сегменті ми - найкращі експерти, і нам не треба щодня оглядатися на конкурентів. Ми розвиваємося у своєму темпі, а не женемося за кимось".

Інша стратегія - кооперація замість конкуренції. Іноді об'єднання зусиль з іншими "гравцями" може бути вигіднішим, ніж нескінченні перегони. В природі це називається симбіозом - коли два види взаємодіють з обопільною користю. Наприклад, рак-самітник і актинія, які живуть в одній мушлі і допомагають одне одному: рак забезпечує актинію транспортом і залишками їжі, а актинія захищає рака своїми щупальцями. В бізнесі це стратегічні альянси, коли компанії домовляються про співпрацю замість того, щоб виснажувати одна одну в марній конкурентній боротьбі.

Ось що каже про це Сергій, керівник відділу стратегічного партнерства великої компанії: "Ми зрозуміли, що в деяких сферах вигідніше не воювати з конкурентами, а працювати разом. Спільні дослідницькі проєкти, обмін технологіями, крос-маркетингові акції - це дозволяє заощадити ресурси і при цьому досягти кращих результатів для всіх учасників. Звісно, це не скасовує конкуренцію повністю, але принаймні дає можливість час від часу перевести подих".

І все ж, попри всі ці хитромудрі стратегії, синдром червоної королеви залишається невблаганною реальністю і для біологічної еволюції, і для світу бізнесу. Повністю уникнути цих перегонів неможливо - надто вже глибоко вони вплетені в саму логіку розвитку складних систем.

Але, можливо, усвідомлення цього факту - вже добрий початок? Якщо ми розуміємо, що опинилися на біговій доріжці, яка весь час прискорюється - ми можемо хоча б не дивуватися і не розчаровуватися, коли розвиток виявляється не лінійним поступом, а радше ходінням по колу. Ми можемо вчитися діяти мудро й ощадливо в цій гонці - обирати свої "забіги", давати собі час на перепочинок, стежити не лише за конкурентами, а й за власними цінностями та цілями.

Бо, зрештою, можливо, сенс цих перегонів - зовсім не в тому, щоб неодмінно когось обігнати чи встановити рекорд. А в тому, щоб повністю віддаватися самому процесу бігу. Бути тут і зараз - на цій доріжці, в цьому змаганні, в цьому неповторному танці співробітництва та суперництва.

Нехай це буде танець радше за натхненням, ніж за примусом. Танець, який приносить радість зусилля, а не лише втому і тривогу відставання. Танець, в якому є місце і для особистих звершень, і для підтримки інших бігунів. Танець, який нагадує нам: життя - це не тільки результат, а й сам шлях. Часом заплутаний, часом виснажливий - але сповнений краси і сенсу в кожному кроці. І хоча нам всім час від часу доводиться грати роль Аліси, яка біжить з усіх ніг поруч з невтомною Червоною Королевою - може, в цьому є свій особливий азарт і драйв? Може, в цих гонках ми вчимося чогось важливого - про себе, про світ, про те, ким ми можемо стати, коли постійно кидаємо виклик самим собі? І може, в якийсь непомітний момент ми зрозуміємо, що ці перегони - зовсім не безглузде марнування сил, а захопливий квест? У якому є і рівні, і бонуси, і можливості для апгрейду. Але ще - є друзі та суперники, підступи та прозріння, несподівані повороти та вікна можливостей.

Може, якщо подивитися на все це під таким кутом - навіть втома від нескінченного бігу перетвориться на своєрідне задоволення?

Давайте перевіримо. Вдягаймо бігові кросівки - і гайда назустріч новому колу змагань! Синдром червоної королеви кличе. І щось підказує, що цей забіг буде захопливим.

 
Підписуйтесь на RegioNews
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
28 червня 2024
Що буде з українськими чоловіками, які не оновлять дані до 16 липня
Все менше часу залишається у військовозобов’язаних до закінчення терміну, відведеного для оновлення військово-облікових даних. На всіх, хто цього все ж не встигне зробити, чекають неабиякі проблеми. R...