UA | RU
29 січня 2025, 11:06

Справа топ-генералів: вирішення проблем армії чи удар по репутації влади?

Затримання кількох старших та вищих офіцерів ЗСУ одразу стало резонансною політичною подією. За ним стоять реальні проблеми в армії, про які давно говориться у публічному просторі. Тим не менш, воно викликало дуже неоднозначну реакцію серед військових та в суспільстві загалом
Затримання кількох старших та вищих офіцерів ЗСУ одразу стало резонансною політичною подією. За ним стоять реальні проблеми в армії, про які давно говориться у публічному просторі. Тим не менш, воно викликало дуже неоднозначну реакцію серед військових та в суспільстві загалом
Зліва – направо: полковник Лапін, генерал Галушкін, полковник Рюмшин, генерал Горбенко

Правоохоронці затримали чотирьох представників вищого командування ЗСУ. Усім інкримінують неналежне виконання своїх посадових обов’язків, яке призвело до негативних наслідків на фронті. Це перший арешт офіцерів такого рівня, які, до того ж, воюють від початку широкомасштабної російської агресії. Трьох – генералів Юрія Галушкіна і Артура Горбенка та полковника Іллю Лапіна звинувачують у провалі оборони Харківської області у травні 2024 року. Ще одному із затриманих – полковнику Дмитру Рюмшину ставлять за провину масові випадки СЗЧ в особовому складі 155-ої окремої механізованої бригади, якою він командував. На час досудового слідства усі четверо мають перебувати під вартою.

Беззаперечних фактів в цій історії всього два – прорив української оборони в Харківській області був, СЗЧ в 155-й бригаді під час навчання її військових у Франції – теж були. Обставини, за яких це могло статися, ступінь особистої вини командирів так, як їх викладають в офіційних заявах ДБР і СБУ, які ведуть слідство, виглядають зовсім не так однозначно.

Зокрема, колишнього комбрига 125-ї бригади ТРО генерал-лейтенанта Артура Горбенка звинувачують у тому, що він не вживав заходів з укомплектування бригади; визначав завищені бойові завдання батальйонам; не організував артилерійську підтримку; неналежно облаштував опорні пункти, інженерні загородження; не довів до підлеглих інформацію про наступ РФ, що готується; не організував взаємодію з іншими підрозділами. Через це відбувся незапланований відхід підрозділів бригади з позицій.

Але ще в липні 2024 року генерал Горбенко розповів, що неповний комплект бригади та брак озброєнь було хронічною проблемою, про яку він доповідав вищим інстанціям і яку намагався вирішувати самотужки – зокрема, збираючи кошти на закупівлю мінометів. Які закуплені були, але до бригади чомусь надійшли не всі. При цьому він мав наказ тримати під контролем бригади 44 км лінії кордону. Це справді непосильне завдання при неповному комплекті особового складу без належного озброєння, але очевидно, що це завдання собі поставив не командир бригади.

Ставити завдання та забезпечувати ресурсами для його виконання – посадовий обов’язок колишнього командувача оперативно-тактичного угруповання військ "Харків" бригадного генерала Юрія Галушкіна. В ДБР вважають, що він з цим обов’язком не впорався, тому що невірно оцінив потенціал ворога та обстановку на ділянці відповідальності. А розвіддані про запланований наступ росіян просто проігнорував. Така позиція ДБР може викликати сумнів, оскільки зі слів того ж генерала Горбенко очевидно, що про плани росіян було відомо і до наступу – наскільки це було можливо – готувалися.

Колишньому командиру 415-го батальйону 23-ї ОМБр полковнику Іллі Лапіну ставлять у провину те, що він, нібито, не організував оборону в населених пунктах Стрілеча, Красне, Липці та Слобожанське і проігнорував самовільний відхід військових. А також віддав одноосібно бойовий наказ за відсутності наказу старшого командира. Генерал Горбенко свідчить, що відступ 415-го батальйону на одному з флангів був, але він не вважає, що це було саме бігство. Бо після цього відступу і 125-а бригада і 415-й батальйон закріпилися на нових рубежах і тримали оборону спільно з іншими військовими частинами.

В усіх трьох випадках ідеться про реагування на конкретну бойову ситуацію командирами різного рівня. Воно могло бути правильним або помилковим. Але помилка – це ще не злочин. І скільки в цій помилці об’єктивних чинників, а скільки особистих, наскільки неправильні дії були зумисними – мають встановлювати фахівці, які знають військову справу. Тільки так можна кваліфікувати їх як злочин. Але слідство ведуть цивільні – в країні, яка більше 10 років існує в умовах війни, повністю відсутня військова юстиція. І це вже достатня підстава сумніватися в компетентності й об’єктивності розслідування.

Трохи простішою може виглядати ситуація із 155-ю бригадою, якою командував полковник Дмитро Рюмшин. З матеріалів слідства відомо, що він не давав хід рапортам своїх підлеглих про випадки СЗЧ – тобто документально доведено, що про них він знав, але до правоохоронних органів, як це належить, відповідну інформацію не надавав. І це точно є службовим порушенням. Але ДБР наполягає також на тому, що полковник Рюмшин свідомо брав на службу ухилянтів і за хабарі відправляв їх на навчання у Францію, де вони з військової частини тікали. Як цю частину обвинувачення планують доводити слідчі – уявити собі непросто. Факт хабаря взагалі складно довести, навіть коли відомі й доступні обидві сторони протиправної дії. А тут, щонайменше, доведеться ще за межами України шукати тих, хто нібито давав гроші командиру, щоб він відправив їх за кордон.

Очевидні недоладності справ проти чотирьох командирів ЗСУ навряд чи варто одразу трактувати як те, що слідство є замовленим з метою знизити авторитет армії чи ще з якоюсь. Хоча політичні опоненти влади вже скористалися такою можливістю, акцентуючи увагу на тому, що брати підслідних під варту як особливо небезпечних злочинців – це явний перебір, який принижує всіх військових, а також на тому, що відповідальних за провал оборони Харківщини, насправді більше.

Позицію військових спробував збалансовано викласти бригадний генерал Сергій Собко. Він зауважив, що помилки на війні – неуникненні, карати за них – неправильно, оскільки це негативно вплине на ініціативність інших командирів. Крім того, в армії можуть дії влади сприйняти як несправедливість – просто тому, що існує недовіра і до системи правосуддя, і до політичного керівництва країни. З іншого боку, вважає генерал Собко, "при правильному підході, якщо процес є прозорим і справедливим, це може сприяти вдосконаленню системи командування та зменшенню ризику повторення помилок".

Окремо також слід згадати позицію комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Там нагадали про існування бойового імунітету, який під час війни є правовим запобіжником, що виключає кримінальну відповідальність військовослужбовців за дії, вчинені в умовах воєнного стану та в межах службових компетенцій. Тобто, щоб не виглядати порушниками цієї норми, представникам політичного керівництва та правоохоронцям доведеться шукати також докази, що затримані командири діяли за межами своїх повноважень. І це реальний виклик для нинішньої влади, не впоравшись з яким, вона ризикує зазнати нових репутаційних втрат.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
18 квітня 2025
Підручник історії з "автором"-журналістом. Нове слово в українській освіті чи деградація галузі?
Міністерство освіти при нинішньому очільнику не встигає вибиратися з одного скандалу в інший. Новим приводом поговорити став підручник з історії України для 11 класу
16 квітня 2025
Робота не для всіх: як в Україні "душать" потенціал покоління 50+
Українці старше 50 років частіше за інших стикаються з труднощами працевлаштування. Попри досвід та знання, цій категорії громадян ринок часто пропонує некваліфіковану роботу з низькою зарплатою — нед...
15 квітня 2025
Сумська трагедія. Чого прагнула досягти Росія, і навіщо Трамп грає на боці Кремля
Росія робить усе можливе, щоби зірвати майбутнє перемир’я, але намагається зробити це руками України. Та, попри чергову скандальну заяву президента США Дональда Трампа, цей план у росіян, схоже, прова...
11 квітня 2025
Соціологія проти Мін’Єд. Чому українців за кордоном не зацікавили ініціативи Олексія Чернишова
На діяльності Міністерства національної єдності, за великим рахунком, можна ставити хрест. Міністерство з пафосною (цілком в стилі неймінгу нинішньої влади) назвою, створене минулого року, констатувал...
На Одещині громадська організація видавала себе за ТЦК та викрадала чоловіків
21 квітня 2025, 18:35
На Вінниччині рейсовий автобус врізався в дерево: є жертва та 6 постраждалих
21 квітня 2025, 17:40
Прикордонники знищили укриття та замасковану техніку окупантів на Харківщині
21 квітня 2025, 17:00
Камера тортур без їжі та води: працівники Полтавського СІЗО жорстоко катували в’язнів
21 квітня 2025, 16:20
Помер народний депутат України Володимир Мороз
21 квітня 2025, 15:40
Через російські удари постраждали 4 жителів Донеччини
21 квітня 2025, 15:00
На Чернігівщині затримали агентку РФ, яка встановлювала "відеопастки" для ударів по ешелонах ЗСУ
21 квітня 2025, 14:25
Стрілянина на Полтавщині: в ОВА пояснили, що відбувається
21 квітня 2025, 13:45
Окупанти атакували дронами селище на Херсонщині: загинула жінка, є поранені
21 квітня 2025, 13:10
У Кам’янському п'яний чоловік у військовій формі стріляв з автомата по цивільним
21 квітня 2025, 12:35