UA | RU
04 липня 2023, 22:03

Росія готує провокацію на ЗАЕС: що відомо і як діяти у екстреній ситуації

Росіяни 4 липня вдалися до підготовки провокації на Запорізькій АЕС із застосуванням вибухових пристроїв. За даними Генштабу, вони хочуть звинуватити Україну в обстрілі
Росіяни 4 липня вдалися до підготовки провокації на Запорізькій АЕС із застосуванням вибухових пристроїв. За даними Генштабу, вони хочуть звинуватити Україну в обстрілі
Фото: "Енергоатом"

Ще 20 червня начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов заявляв, що росіяни додатково замінували Запорізьку АЕС. Зокрема, вибухівку встановили і на охолоджувачі енергоблоків станції. Тоді він наголошував, що виведення з ладу ставка-охолоджувача призведе до значних проблем.

Вже за кілька днів після цього президент України Володимир Зеленський зазначив, що СБУ та розвідка доповіли йому про підготовку росіянами теракту з викидом радіації на Запорізькій АЕС. Пізніше Буданов додавав, що, крім охолоджувача, заміновано також і чотири енергоблоки станції.

Росіяни не зупинилися у своїх діях та вже 4 липня вдалися до підготовки провокації на Запорізькій АЕС із застосуванням вибухових пристроїв. Як повідомив Генеральний штаб ЗСУ, вони хочуть звинуватити Україну в обстрілі. Українське військове командування наголосило, що провокацію на Запорізькій АЕС росіяни можуть здійснити вже "найближчим часом".

"За оперативною інформацією, сьогодні на крівлі третього та четвертого енергоблоків ЗАЕС були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої. Їхній підрив не може пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України. Про це і дезінформують російські ЗМІ та Telegram-канали", - зазначили у Генштабі.

Там додали, що Збройні сили України не порушують норми міжнародного гуманітарного права та відстежують і контролюють ситуацію.

Які населені пункти у зоні ризику

Як відомо, законодавчо ще за часів будівництва атомних електростанцій у СРСР було визначено, що до зони ризику (або зони спостереження) належать населені пункти, розташовані в радіусі 30 кілометрів від АЕС.

Таким чином до зони спостереження Запорізької атомної електростанції потрапляють 59 населених пунктів: 27 з них знаходяться на території Запорізької, 30 – на території Дніпропетровської та 2 – на території Херсонської областей. 30-кілометрова зона спостереження Запорізької АЕС охоплює місто Енергодар та Кам'янсько-Дніпровський, Великобілозерський, Василівський, Запорізький райони Запорізької області; міста Нікополь та Марганець, Нікопольський та Томаківський райони Дніпропетровської області; села Бережанка та Михайлівка Верхньорогачицького району Херсонської області.

Що робити у разі теракту на ЗАЕС: поради від МОЗ

У разі теракту на Запорізькій АЕС, який можуть влаштувати окупанти, українцям потрібно бути готовим до евакуації. У МОЗ наголошують, що у разі аварії необхідно перебувати в укритті або дістатися туди якнайшвидше.

Якщо доведеться евакуюватися, у валізу необхідно зібрати:

  • Документи та їх копії (документи, що засвідчують особу, медичні документи, документи, що засвідчують право власності на рухоме та нерухоме майно, контакти осіб, з якими можна зв'язатися в екстрених випадках).
  • Маска для обличчя або респіратор. Аптечку та тижневий запас ліків (якщо у вас хронічні захворювання).
  • Вологі серветки.
  • Змінний одяг та взуття.
  • Мінімально необхідний запас води та їжі.
  • Саму валізу потрібно обмотати харчовою плівкою або скотчем, щоб спростити процес дезактивації на санітарних постах.

Рекомендації українцям в окупації

Мер Мелітополя Іван Федоров наголосив, що на тлі можливості теракту росіян на ЗАЕС під особливою небезпекою перебувають мешканці тимчасово окупованих територій на півдні України.

За його словами, українцям необхідно виїхати з окупації, але якщо такої можливості немає, то треба поїхати якнайдалі від Запорізької АЕС, наприклад, на узбережжя Азовського моря.

Скільки часу буде на евакуацію

Своєю чергою голова Нікопольської РВА Євген Євтушенко розповів, що у разі підриву росіянами ставка-охолоджувача ЗАЕС, про мінування якого повідомляло Головне управління розвідки Міноборони України, аварія на станції може статися приблизно через 12-24 години.

"Цей час буде використано для евакуації населення. Така евакуація буде швидкою у зв'язку з відсутністю потреби у санітарній обробці та безпечною для людей у зв'язку з відсутністю радіаційного забруднення території", - додав Євтушенко.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський вважає, що росіяни можуть дистанційно підірвати Запорізьку АЕС уже після передачі станції Україні. За його словами, Росія планує такий крок, щоб заморозити війну і тим часом посилити свою армію, а потім продовжити воєнні дії.

04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
28 червня 2024
Що буде з українськими чоловіками, які не оновлять дані до 16 липня
Все менше часу залишається у військовозобов’язаних до закінчення терміну, відведеного для оновлення військово-облікових даних. На всіх, хто цього все ж не встигне зробити, чекають неабиякі проблеми. R...
26 червня 2024
Як Тищенко вичерпав свій ліміт на скандали, і чому опальний нардеп сам "вирив" собі яму
Вже котрий день в інформпросторі обговорюється скандал з народним депутатом Тищенком, охоронці якого скрутили колишнього військового у Дніпрі. Нардепу вже оголосили підозру, а суд обрав запобіжний зах...
22 червня 2024
Пляжний сезон у містах України: де знайти місце для відпочинку на воді
Українці, які не мають змоги виїхати на відпочинок за кордон чи в інші курортні куточки України, шукають можливість провести відпустку чи вихідні біля води неподалік від дому. Втім, цьогоріч у багатьо...