UA | RU
13 лютого 2019, 19:58

В Україні сертифікуватимуть біопластик

Що таке біопакети, українці знають давно, хоча далеко не кожен з таких пакунків відповідає нормативам “біо”. Однак нещодавно ситуація в Україні кардинально змінилася – запровадили сертифікацію цієї продукції. Яким стандартам мають відповідати “біорозкладні пакети”, та що таке справжній біопластик – в матеріалі Аgronews.

За даними громадської організації Re Think 99,9% біопакетів на касах українських магазинів та біопакетів для сміття – насправді ніякі не “біо”. Через відсутність в країні обов’язкової сертифікації та маркування, важко розібратися, які з них дійсно біо, а які просто оксо-розкладні.

Однак від початку поточного року виробник може сертифікувати свою продукцію на здатність до біодеградації та компостування. В Re Think кажуть: це стало можливим завдяки зверненню до ДП “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості” народного депутата Сергія Кіраля, одного з авторів законопроекту про обмеження обігу поліетиленових пакетів в Україні.

Національний орган стандартизації своїм наказом ввів в дію Національні стандарти та поправки для них, за якими можна сертифікувати продукцію на придатність до біохімічного розпаду, компостування, біодеградації.

Національні стандарти гармонізовані з європейськими та міжнародними стандартами. Це означає, що сертифікована в Україні продукція буде оцінюватись за тими ж стандартами, що і в ЄС, розповіли в Re Thin.

Згідно законопроекту, прийняття стандартів дозволить врегулювати використання терміну “біорозкладний пакет” та змусить виробників обов’язково їх сертифікувати. До того ж стандарти дозволяь сертифікувати не тільки пакети, а й іншу продукцію.

Стандарти до застосування:

ДСТУ EN 14995:2018

(EN 14995:2006, IDT)

Пластмаси. Оцінювання здатності до біохімічного розпаду. Порядок випробування та технічні умови


ДСТУ EN 13432:2015

(EN 13432:2000, IDT)/ Поправка № 1:2018 (EN 13432:2000/AC:2005, IDT)

Пакування. Вимоги до упаковки, утилізованої способом компостування і біодеградації. Тестові схеми та критерії оцінювання для остаточного прийняття упаковки.

Варто нагадати, що 28 січня депутати Верховної ради зареєстрували законопроект №9507 “Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу”, який запровадить обмеження щодо використання пластикових пакетів в Україні.

Запропоновані обмеження сприятимуть розвитку ринку альтернатив пластикових пакетам в країні.

Що ж таке біопластик?

Біопластиком вважають матеріали біологічного походження, які без проблем розкладаються в природі. Їх виробляють з біомаси (мікроорганізмів чи рослин), екологічно безпечних для навколишнього середовища. Після експлуатації біопластик розкладається в природі на компост, воду і вуглекислий газ.

Біопластик умовно поділяють на такі групи:

Перша група. До неї відносять пластмаси частково біологічного і біологічного походження, які не мають здатності біохімічного розкладання. Сюди ж входять і полімери біопоходження.

Друга. До цієї групи увійшли пластмаси біопоходження, піддаються біорозкладу.

Третя група. Матеріали цієї групи отримані з корисних копалин, тому здатні біологічно руйнуватися.

Сьогодні ринок біопластика представлений різними матеріалами, виготовлених з поновлюваних ресурсів. Найпопулярніший біопластик з цукрової тростини і кукурудзи. Вони дають крохмаль і целюлозу, яка є, по суті, природними полімерами, з яких можливо отримати пластмасу.

Виробляють біопластик з картоплі та кетаміну. А з полімолочної кислоти деякі виробники навіть виробляють  біорозкладані компакт-диски.

Наразі виготовлення біопластика з відновлюваної сировини користується чималим попитом, вчені постійно представляють нові зразки і розробки в цьому напрямі.

23 листопада 2024
Що не так із Планом стійкості від Зеленського
На тисячний день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський виголосив у Верховній Раді План стійкості. План охоплює фактично всі сфери життя держави та суспільства, формулює...
22 листопада 2024
Кількість українців, готових погоджуватися на "поганий мир", збільшується — соціолог
Які проблеми сьогодення найбільше турбують українців, на які сценарії закінчення війни готові більшість громадян, чи вбачають жителі країни демографічну кризу та чи впливає на бажання перемогти відклю...
21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
Удар по центру Харкова: кількість постраждалих зростає
25 листопада 2024, 09:00
Росіяни вдарили по центру Харкова: шестеро постраждалих
25 листопада 2024, 08:43
На Миколаївщині ворог завдав удару по енергетичній інфраструктурі, є відключення
25 листопада 2024, 08:35
Скільки людей повернулися в окупований Маріуполь: нардеп навів тривожну статистику
25 листопада 2024, 08:15
Масована атака дронів на Запоріжжя: ОВА уточнила дані про наслідки
25 листопада 2024, 07:09
Відключення світла 25 листопада: як будуть діяти графіки
25 листопада 2024, 06:23
ССО працюють на Курщині: 10 окупантів ліквідували та ще трьох полонили
25 листопада 2024, 05:45
Жителька Миколаєва знайшла на лавці біля дому гранату: боєприпас виявився муляжем
25 листопада 2024, 05:14
Партизани "засвітили" базу ППО росіян в окупованому Криму
25 листопада 2024, 04:25
Рятувальники у Запоріжжі витягли автівку, яка застрягла у багнюці
25 листопада 2024, 03:49