Юристи пояснили, чи можуть переселенці отримувати декілька видів соцдопомоги одночасно
Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців виїхати в більш безпечні регіони і стати внутрішньо переміщеними особами. Вони можуть отримувати грошову допомогу від держави
Фахівці "Юридичного порадника для ВПО" пояснили, чи можуть переселенці одночасно отримувати, наприклад, допомогу на проживання та допомогу малозабезпеченим сім’ям.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабміну №332 від 20.03.2022 р. допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Тобто, ціль цієї допомоги - підтримка осіб, які у зв'язку з війною змушені були покинути свої домівки і переміститися в інші регіони України.
Відповідно до ст. 3 Закону "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям" право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім’ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім’ї у випадках, встановлених законом.
Малозабезпеченою, відповідно до цього ж Закону, вважається сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім’ї. Ціль цієї допомоги - підтримка осіб, які мають скрутне матеріальне становище.
Тобто, для призначення цих двох допомог беруться до уваги різні критерії: якщо для допомоги на проживання ВПО першочерговим є факт внутрішнього переміщення особи, яка звертається за цією допомогою, то для малозабезпечених - матеріальне становище.
Також відповідно до п. 16 Постанови Кабміну №332 від 20.03.2022 р. розмір допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.
Це означає, що при зверненні в органи соціального захисту населення за призначенням допомоги малозабезпеченій сім'ї в декларації про доходи та майновий стан особа не вказує допомогу на проживання ВПО.
Також якщо особа вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
Тобто законодавством не заборонено отримувати кілька видів державних соціальних допомог одночасно. Призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї не потягне за собою скасування виплат на проживання внутрішньо переміщеним особам, оскільки:
- для призначення допомоги малозабезпеченим беруться до уваги майнові критерії (дохід сім'ї, наявність житла, авто, здійснені витрати тощо);
- розмір допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї зокрема.
Нагадаємо, як повідомлялося раніше, в Україні в листопаді повернуть виплати частині внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Йдеться про тих переселенців, яким помилково призупинили допомогу.