UA | RU
24 квітня 2024, 16:05

Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають

Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи переламають ситуацію у війні літаки F-16, що невдовзі обіцяють передати Україні
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи переламають ситуацію у війні літаки F-16, що невдовзі обіцяють передати Україні
Іван Киричевський

Іване, оцініть загалом нинішню ситуацію на фронті. Які напрямки найгарячіші?

Ситуація складна, але контрольована. Вже близько тижня росіяни ведуть повноцінний наступ на деяких напрямках. Навіть за офіційною статистикою за добу фіксується близько сотні сутичок між нашими та ворожими військами в різних місцях. Гаряче на Авдіївському та Лиманському напрямках, а також – на Бахмутському і Новопавлівському. Загалом стало зрозуміло, що росіяни не чекають травня чи червня, адже саме на цей час був анонсований їхній великий наступ.

Я також виділив би напрямки, де росіяни найменш активні, а їх три: Куп’янський, де інколи взагалі навіть добу може не бути російських атак; Херсонщина, район Кринок, і Запорізький напрямок. Балачки про те, що росіяни от-от підуть на Запоріжжя, не надто відповідають дійсності.

Загалом ми зараз перебуваємо глибоко в обороні й не можемо ніде наступати поки наступають росіяни. Росіяни минулого року активно будували свої фортифікаційні споруди, а потім пішли в наступ. Ми зараз теж будуємо такі споруди, ще й завдаємо ударів по їхнім НПЗ. Але ж росіяни рано чи пізно видихнуться, а тому їхній наступальний потенціал зникне, і саме в цей час у нас буде шанс наступати.

Наразі ми бачимо масове використання на лінії фронту російських КАБів, які стали справжньою проблемою. Як з ними боротися?

Для початку слід уточнити, що це не просто КАБи. Якби вони використовували звичайні КАБи радянського зразка, то їм потрібно було б заходити на літаках в зону роботи нашої ППО, і це було б для них проблемою. Це в Сирії вони скидали звичайні КАБи, адже там вони не зустрічали опору. В Україні така історія не пройшла.

Вони використовують проти нас КАБи з модулем УМПК (універсальний модуль планування і корекції польоту – ред.). Проблема в тому, що росіяни нарощують використання керованих авіабомб ще з квітня 2023 року. Просто вони змогли масштабувати виробництво цих модулів і загалом це дало можливість скидати КАБи з УМПК на відстані від нашого кордону, не залітаючи у повітряний простір України.

Авіабомби рф з плануючими елементами

Тому поки що ми не можемо діставати у достатній кількості літаки росіян, які скидають авіабомби. Причому авіабомби фактично збити неможливо. Росіяни інколи можуть скинути за добу 100 керованих авіабомб, а ми – лише 50 на місяць, які поставляють французи. Потрібно самим думати в цьому напрямку, щоб виробляти свої авіабомби та відповідати аналогічними темпами скидання.

Нещодавно стало відомо, що сили оборони України вперше знищили російський стратегічний бомбардувальник Ту-22 і причому, це відбулось на території рф. Оцініть, наскільки це важлива подія у нинішній повномасштабній війні?

Для того, щоб росіяни не підіймали в повітря ті ж А-50 – літаки далекого радіолокаційного виявлення та управління, яких у них було сім одиниць, українцям раніше потрібно було збити два такі борти. А збиття Ту-22, звісно, створило для росіян певні проблеми. До того ж, що спільного між цим Ту-22 і А-50? Ці літаки створені таким чином, що до них не може долетіти жодна ракета протиповітряної оборони за умови професіоналізму пілотів. Але, як бачимо, щось у росіян пішло не так. Думаю, що для, так би мовити, закріплення, потрібно збити ще кілька Ту-22, щоб росіяни їх не підіймали більше. А можливо вистачить і одного цього Ту-22, що вже збили.

Збитий Ту-22 на території рф

Україна найближчим часом очікує постачання американських винищувачів F-16. Наскільки "Фалькони" зможуть змінити ситуацію на полі бою?

Як мінімум нам F-16 потрібні, адже вони новіші за МіГ-29 і Су-27. Розмови щодо того, переламають вони ситуацію на фронті чи ні, то вся справа в тому, як ми будемо використовувати ці літаки. Якщо на перших порах будемо використовувати їх як елемент протиповітряної оборони, то просто покращимо ці показники, як і й так непогані: знищення дозвукових крилатих ракет і шахедів – на рівні. Надзвукові крилаті ракети, балістику чи "Кинджали" F-16 об’єктивно не зможуть знищити, адже в них ракети не ті. Якщо нам нададуть модернізовані F-16, де вже є змога використовувати покращені ракети ППО, то це дасть змогу вже знищувати новітні російській Су-35. Тоді можна говорити про перелом у війні.

Чи не стане проблемою неадаптованість нашої інфраструктури для обслуговування F-16?

Загалом це надумана проблема. Наприклад, кажуть, що в F-16 знизу повітрозабірники, і якщо сміття в них затягне, то буде біда. У Су-27 теж повітрозабірники знизу, але це не заважає їм злітати взагалі з трас. Причому самі траси може і кращі, аніж аеродромні злітні смуги, адже для військових літаків бажано, щоб така смуга була не з бетонних плит зі стиками, а просто з рівним покриттям, як у цивільних аеропортах.

Україна підписала вже дев'ять безпекових договорів із низкою країн. Наскільки ці документи можуть стати справжніми гарантіями безпеки?

У цих документах чітко написано, хто і який обсяг допомоги готовий надати. І вони надають. Я думаю, що ці договори були таким собі елементом перестраховки на випадок, якщо б США не надали Україні військову допомогу. Однак без Сполучених Штатів, а лише на допомозі з Європи, ми б все одно не витягнули. (Нагадаємо, 24 квітня Конгрес США остаточно поставив крапку та виділив України майже 61 млрд доларів додаткової допомоги – ред.).

25 липня 2024
Київський тролей-убивця: як його власники розвинули цілу мережу атракціонів та неодноразово потрапляли у скандали
Після того, як 21 липня у Києві, над Дніпром, обірвався трос канатної переправи, що призвело до загибелі людини, правоохоронці провели вже низку слідчих дій. Власники атракціону обіцяють співпрацювати...
15 липня 2024
На ВЛК медичний огляд не проводять – уся інформація про хвороби має бути у "HELSI". Юрист Катерина Аніщенко – про те, як відбувається ВЛК
16 липня спливають 60 днів, що були відведені, згідно із законом про посилення мобілізації, на оновлення військово-облікових даних усім військовозобов'язаним українцям. RegioNews поцікавився у юриста ...
12 липня 2024
Чому влада звільнить прем'єр-міністра Дениса Шмигаля
В Офісі президента всерйоз думають про звільнення прем'єр-міністра. Хто його може замінити, наскільки реальною є трансформація Кабміну та яких призначень в уряді ще чекати найближчим часом
04 липня 2024
На зиму є три сценарії в енергетиці, і найгірший – світло даватимуть по 2-3 години. Експерт Юрій Корольчук – про стан української енергосистеми
Українці продовжують готуватися до прогнозованих масштабних відключень світла під час найближчого опалювального сезону. RegioNews поцікавився в експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук...
ДТП на Вінниччині: в авто, де розбилися двоє дорослих, було ще й немовля
27 липня 2024, 04:11
У Запоріжжі правоохоронець вкрав у померлого чоловіка майже 800 тисяч гривень
27 липня 2024, 01:35
На Вінниччині 17-річний юнак вбив молоду жінку
27 липня 2024, 00:12
Відпочивав разом із друзями: на Закарпатті чоловік втопився в озері
26 липня 2024, 23:23
Росіяни атакували дроном житлові будинки в Запорізькому районі: поранені 3 цивільних
26 липня 2024, 22:06
У застосунку Резерв+ став доступним статус бронювання від мобілізації, — Міноборони
26 липня 2024, 21:44
За тиждень Сили оборони знищили майже 8000 ворожих БпЛА
26 липня 2024, 21:15
Злочинних наказів не виявили: у 59 ОМПБр завершили службову перевірку
26 липня 2024, 20:45
Я нічого не робив: підозрюваний у вбивстві Фаріон заперечив свою причетність
26 липня 2024, 20:15
Гауляйтер Пасічник отримав підозру за організацію примусової "мобілізації" на Луганщині
26 липня 2024, 19:42