UA | RU
29 травня 2024, 12:21

Гетманцев Данило Олександрович

Народний депутат, очільник Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики
Народний депутат, очільник Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики

Народився 26 квітня 1978 року у Києві. Після закінчення у 1995 році одного з ліцеїв у столиці Гетманцев вступив до Київського національного університету ім. Шевченка. У 2000-му році він закінчив юридичний факультет цього вузу. Після цього протягом шести років Гетманцев працював асистентом у КНУ.

З 2007 до 2013 років був доцентом кафедри конституційного та адміністративного права, згодом — фінансового права на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка.

У 2012 році, захистивши дисертацію, здобув ступінь доктора юридичних наук.

З 2013 року є професором кафедри фінансового права на юридичному факультеті Київського національного університету.

Паралельно з викладацькою діяльністю в університеті Гетманцев також займався юридичною практикою. Наприклад, ще у 2004 році він отримав адвокатське свідоцтво, а в нульових працював юристом, директором юридичного департаменту та навіть був віце-президентом у ТОВ "М.С.Л.", яке займалось організацією діяльності у сфері лотерей.  

Політичний бекграунд

Свого часу стало відомо, що Данило Гетманцев від початку 2000-х років був помічником народного депутата Володимира Сівковича. Наразі Сівкович підозрюється у державній зраді, адже, за даними слідства, довгі роки фактично вів підривну діяльність в Україні за вказівкою російських спецслужб. Українські правоохоронці вказують на те, що Сівкович був завербований росією ще наприкінці 90-х років, адже був кадровим офіцером спочатку кдб срср, а потім і фсб.

Сам Гетманцев підтверджував у коментарях ЗМІ, що дійсно співпрацював з тодішнім нардепом Сівковичем. Мовляв, навіть готував законопроєкти і поправки до них, а також консультував Сівковича з фінансових, податкових, банківських питань. Загалом Данило Гетманцев був помічником на громадських засадах у Сівковича. До речі, саме цей факт з біографії Гетманцева не дав йому змоги стати суддею – у 2017 році Вища кваліфікаційна комісія суддів і Громадська рада доброчесності "завернули" кандидатуру Гетманцева.

Вперше Данило Гетманцев балотувався до Верховної Ради у 2019 році, коли пішов на вибори під №20 у списку політичної партії "Слуга Народу", ставши зрештою народним депутатом. Є членом фракції "СН" у парламенті та очолює Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики.

За п’ять років на посаді очільника цього Комітету запам’ятався своїми скандальними ініціативами, які, м’яко кажучи, не дуже сприймалися суспільством. Наприклад, підприємці постійно звинувачували Гетманцева в тому, що він хоче посилити фіскалізацію українського бізнесу. Навесні 2022 року група бізнесменів навіть підписали листа президенту Володимиру Зеленському з проханням усунути Гетманцева від керівництва Комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Скандали

На початку 2023 року Данило Гетманцев вирішив стати на бік скандальної пресофіцерки Південного регіонального управління Держприкордонслужби України Іванни Плантовської. Дівчина публікувала у своїх соцмережах розкішний спосіб життя. Зокрема вона сфотографувалася на фоні Ейфелевої вежі у Парижі у відвертому вбранні. Це викликало неабияку критику з боку частини українського суспільства. Мовляв, під час війни не варто публічно демонструвати свої фінансові можливості. Тоді ж Гетманцев заявив, що "у цих моралізаторських дискусіях іноді найскладнішим є відокремити мораль від заздрості. А заздрити, як кажуть, треба мовчки".

Буквально за кілька днів до повномасштабного вторгнення росії в Україну Данило Гетманцев на питання, чи потрібно розглядати можливість зменшення товарообігу з рф, заявив: "У питанні товарообігу з росією проблема полягає в тому, що між патріотизмом та математикою ми повинні обирати математику. Особливо у важкі часи. Ми не повинні приймати такі рішення, що будуть нести шкоду Україні".

Навесні 2023 року Bihus.info випустило скандальне розслідування про Данила Гетманцева. В ньому зокрема йшлося про те, що Гетманцев допомагав фірмам дружини одного із соратників президента-втікача Віктора Януковича. Так, у 2010 році за часів президентства Януковича головою "Укравтодору" став Володимир Демішкан, і тоді ж дві фірми  – "Дор-буд" і "Юнікобуд" – отримали підрядів майже на 1,5 млрд грн. Однією із засновниць цих фірм була дружина Демішкана Ірина. Зрештою, підприємства почали переоформлювати таким чином, щоб Ірина Демішкан вже не "світилась" у них. Наприклад, "Дор-буд" оформили на британські та кіпрські фірми. Вже після того, як у 2012 році Володимир Демішкан став народним депутатом, журналісти-розслідувачі отримали доступ до довіреності, в якій йшлося, що одну з британських фірм офіційно представляв саме Данило Гетманцев. Причому, довіреність була видана ще у 2010 році. Більше того, Гетманцев також вів справи і двох засновників фірми "Дор-буд". Журналісти стверджували, що у 2010 році фірма Jurimex, якою керував Данило Гетманцев, за контрактом обслуговувала юридичні питання "Укравтодору".

У 2014 році, після Революції Гідності, Володимир Демішкан втік до росії. Разом з тим директором двох британських фірм, що мали стосунок до підприємств дружини соратника Януковича, стала Валентина Лупандіна, яка є двоюрідною бабусею Данила Гетманцева. Ще за рік британські компанії вже не мали стосунку до "Дор-буду", а більша його частина перейшла під юрисдикцію такого собі українського ТОВ "Трейдінг Північ". До речі, ця компанія була тоді записана на одну з юристок фірми Jurimex, якою керував Гетманцев.

У тому ж розслідуванні Bihus.info вказується, що компанія Гетманцева Jurimex з кінця 2000-х років вела юридичні питання кримського готельного комплексу "Ріпаріо". Пізніше цей комплекс оформили на британську компанію, а її сліди вже вели до однієї з кіпрських компаній, пакетом акцій якої володіла така собі Ірина Мельниченко, яка була партнеркою Гетманцева. Сам він, до речі, підтвердив, що його юридична компанія вела справи готельного комплексу в Криму і цілої низки дотичних бізнесів.

Вже після окупації Криму росією у реєстрах рф з’явилися клони українських компаній, на які й було зареєстровано нерухомість та фактично подальші прибутки від функціонування готелю у Криму, роботу якого вела фірма Гетманцева. Таким чином цей готельний комплекс почав сплачувати податки до бюджету рф. Більше того, дві компанії у Криму, що мали будинки та нежитлові приміщення, також почали "підгодовувати" російський бюджет. Журналісти стверджували, що міноритарну частку компаній мав і сам Гетманцев. А представник Jurimex у Криму Дмитро Махаринський навіть у 2022 році вів юридичні справи готельного комплексу, який ще з кінця 2000-х років обслуговувала юридична компанія Данила Гетманцева. Сам він заявив після розслідування, що навесні 2014 року Jurimex припинило юридичний супровід усіх кримських фірм. 

Статки

Згідно з декларацією Данила Гетманцева за 2023 рік, на нього записано земельну ділянку площею 2 000 кв. м у селі Красилівка на Київщині, а також ділянку площею 2500 кв. м у селі Козлів Київської області. Гетманцев має право користуватися і фактично проживає у будинку площею 269 кв. м, що розташований у селі Велика Мотовилівка на Київщині. У цьому ж селі він має право користуватися земельною ділянкою площею 2500 кв. м. У дружини нардепа є земельна ділянка площею понад 1700 кв. м у тому ж селі – Велика Мотовилівка.

Також Гетманцев вказав у декларації, що в травні 2022 року його дружина та сини отримали право користуватися квартирою у Франції. Втім, в якому саме місті нардеп не вказує. Натомість він вказав у декларації, що має два годинники – Rolex та Franck Muller. Також в нього є колекція картин ХХ-ХХІ ст.

Гетманцев, згідно з декларацією, немає ніяких автомобілів. Проте він є власником двох торговельних марок. Протягом 2023 року Данило Гетманцев заробив на посаді народного депутата понад 740 тис. грн. Також він заробив майже 120 тис. грн, працюючи за сумісництвом у Київському національному університеті ім. Шевченка та Науково-дослідному інституту інтелектуальної власності національної академії правових наук України.

Майже 1 млн грн Гетманцев отримав від відчуження нерухомого майна. Гетманцев також вказав, що його матір заплатила понад 1,2 млн грн за навчання одного із синів народного депутата.

У готівці Гетманцев тримає 35 тис. доларів, 9 тис. євро та 158 тис. грн. На банківських рахунках він має 540 тис. грн та 24 тис. доларів. У дружини нардепа у банку є трохи більше 1 тис. євро та 3 тис. грн, а у готівці в неї є 10 тис. доларів. 

Сім’я

Про родину Данила Гетманцева майже нічого невідомо. Його дружину звати Ольга і у подружжя є четверо синів: Олександр, Іван, Сергій та Михайло.


23 листопада 2024
Що не так із Планом стійкості від Зеленського
На тисячний день повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський виголосив у Верховній Раді План стійкості. План охоплює фактично всі сфери життя держави та суспільства, формулює...
22 листопада 2024
Кількість українців, готових погоджуватися на "поганий мир", збільшується — соціолог
Які проблеми сьогодення найбільше турбують українців, на які сценарії закінчення війни готові більшість громадян, чи вбачають жителі країни демографічну кризу та чи впливає на бажання перемогти відклю...
21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
Через Львівщину намагалися незаконно ввезти техніку на понад 400 тисяч гривень
23 листопада 2024, 19:18
На Черкащині легковик в'їхав у причіп вантажівки: двоє загиблих
23 листопада 2024, 18:35
На Київщині у квартирі стався вибух: постраждала жінка
23 листопада 2024, 17:28
Польські фермери заблокували пункт пропуску "Медика – Шегині"
23 листопада 2024, 16:50
Заплатили за "безпечний маршрут" та човен 400 тисяч: четверо чоловіків планували переплисти Тису
23 листопада 2024, 16:19
Україна повернула з російської окупації ще трьох дітей
23 листопада 2024, 15:46
На Прикарпатті затримали вербувальницю жінок для сексуальної експлуатації в Польщі
23 листопада 2024, 15:12
Окупанти обстріляли селище на Херсонщині: поранений чоловік
23 листопада 2024, 14:36
Окупанти посилюють тиск на українських дітей у тимчасово захопленій Херсонщині, – ЦНС
23 листопада 2024, 13:48
Росіяни ввечері атакували Запоріжжя авіабомбою ФАБ-500
23 листопада 2024, 13:20