UA | RU
Вадим Денисенко виконавчий директор Українського інституту майбутнього info@regionews.ua
13 березня 2025, 09:30

Напередодні 30-денного перемирʼя

Вірогідність того, що Путін піде на 30-денне перемирʼя доволі висока. І точно так само, висока вірогідність того, що разом зі згодою, він повторить мантру про російську конституцію і необхідність «звільнення» Херсона й Запоріжжя
Вірогідність того, що Путін піде на 30-денне перемирʼя доволі висока. І точно так само, висока вірогідність того, що разом зі згодою, він повторить мантру про російську конституцію і необхідність «звільнення» Херсона й Запоріжжя
фото: bbc.com

Отже, що ми можемо розуміти і спрогнозувати зараз?

1. Зараз в російському суспільстві чітко сформовані приблизно від 30 до 35% ура-патріотів, які хочуть продовження війни і є 60-70% мовчазної більшості, які хочуть зупинки війни (звільнення Курщини буде для них повною перемогою).

2. Як мінімум, половина активних ура-патріотів доволі критично настроєні проти Путіна і його режиму. Звичайно, зараз вони не мають ані субʼєктності, ані явно вираженого лідера. А їхня єдина ідея - продовження війни заради майбутньої величі (щоб знову не бути приниженими). Але в перспективі 7-10 років (максимальна часова перспектива транзиту влади) ця група не просто не щезне, вона перетвориться на вагому політичному групу, яка буде носієм великої образи (в російських реаліях - пасіонарності образи) на будь-яке рішення окрім повного знищення України. Не варто забувати, що путінізм, багато в чому виріс на схожому ресентименті.

3. Дуже важливо звернути увагу на те, що оточення Путіна, хоч і абсолютно лояльне до нього, мислить в категоріях транзиту влади. І в питанні подальших мирних переговорів виходить з трьох складових:

- Як це вплине на їхній матеріальний стан зараз;

- Як це може відобразитися на їхньому подальшому політичному майбутньому;

- Як це вплине на тривалість спокійного і щасливого правління Путіна (цей пункт багато в чому збігається з попереднім, але все ж це різні логіки: путінська логіка вічного правління без проголошення наступника і логіка еліт, які готуються до транзиту).

- Із сумного для нас: в оточенні Путіна нема нікого, хто готовий вголос говорити про завершення СВО. В історичних аналогіях, які я дуже не люблю: немає Мікояна, який виступав проти рішень Хрущова в розпал Карибської кризи.

Як би це парадоксально не звучало, головним промоутером мирної угоди зараз може бути лише Путін. Нагадаю, що національна ідея Росії - це "Путін має правити якомога довше і померти якомога пізніше в кріслі Президента". Він готовий іти на цю угоду, якщо це забезпечить йому довге і щасливе правління. І тому, зараз багато чого буде залежати від того, як себе буде вести оточення: лякати Путіна розбалансуванням системи (апелюючи до 30% ура-патріотів) чи, навпаки, заспокоюючи його бажанням 70% мовчазної меншості та лякаючи цілком реальним обвалом нафтового експорту в разі відмови від миру.

Але, за будь-яких обставин, Росія готується вже не до перемирʼя, а до переговорів по суті миру. І головні виклики для нас наступні:

- росіяни будуть розторговувати Іран та Північну Корею в обмін на уступки по Україні;

- Росіяни піднімуть фінансові ставки в своїй угоді з американцями (збільшать фінансову привабливість;

- Росіяни спробують дестабілізувати ситуацію в Україні через певні інформаційні вкиди і можливі провокації;

- Росіяни можуть спробувати провести якісь теракти під українським прапором (вірогідність мінімальна, але треба бути готовим до цього).

Окремо, треба винести за дужки Китай, який, в разі 30-денного перемирʼя напевне реально включиться в гру. Варіантів цього включення в нього два - або разом з РФ або ж в двосторонній грі з США (про гру Китаю спробую ширше написати на днях).

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
27 березня 2025
Смертники від ФСБ. Чому Росія очікувано розпочала 2025 рік із терактів в Україні
2025 рік увійде в історію російсько-української війни як початок справді терористичної її складової – уже без жодних військових прикриттів, а напряму. Російські спецслужби, перш за все Федеральна служ...
26 березня 2025
Мізерна пенсія та брак ліків: як живуть люди з інвалідністю в умовах війни
В Україні налічується понад три мільйони людей з інвалідністю. У зв'язку з військовими діями ця цифра продовжує зростати. Водночас людина з обмеженими фізичними можливостями має вкрай низьку підтримку...
24 березня 2025
Битва в Арденнах, якої не було. Що чекає на український футбол далі
Збірна України знову поступилася у ключовому матчі. Причому не просто поступилася, а відверто зганьбилася. Та найгірше у цій історії, що висновків ніхто робити не стане. А це з великою долею імовірнос...
10 березня 2025
Пенсійний вирок: чи можлива в Україні гідна старість?
Більша частина українських пенсіонерів живе за межею бідності. В той же час розрив у розмірах пенсій може відрізнятися в сотню разів, якщо порівнювати мінімальну пенсію з пенсіями працівників правоохо...