UA | RU
19 березня 2021, 12:00

Довибори на Донбасі: Ахметов перемагає з надмірним успіхом

Виборча кампанія в окрузі №50 на Донеччині фінішує без одного із доволі помітних кандидатів. Висуванець від ОПЗЖ Марчевський покинув перегони, звільнивши дорогу нинішньому лідерові, меру Добропілля Аксьонову. Не можна сказати, що йому хтось надто дихав у спину, але заради пристойності інтрига до останнього часу все ж зберігалася
Виборча кампанія в окрузі №50 на Донеччині фінішує без одного із доволі помітних кандидатів. Висуванець від ОПЗЖ Марчевський покинув перегони, звільнивши дорогу нинішньому лідерові, меру Добропілля Аксьонову. Не можна сказати, що йому хтось надто дихав у спину, але заради пристойності інтрига до останнього часу все ж зберігалася

Лідер молодіжного крила "Опозиційної платформи - За життя", генпродюсер телеканалу "112 Україна" Артем Марчевський зняв свою кандидатуру 15 березня. У Києві, який однією ногою стоїть в "червоній зоні" епідемії, захворіли на COVID-19 батьки цього претендента в нардепи, тому він екстрено евакуювався їм на допомогу. Тепер ОПЗЖ не зможе розіграти на Донбасі карту потерпілої від "посягань на свободу слова" з боку президента Володимира Зеленського, який в умовах пікіруючого власного рейтингу вдарив рішенням РНБО по агітаційному інструменту кума Путіна Віктора Медведчука. Можливо, ОПЗЖ таким чином уникає очевидного провалу в боротьбі з "ахметівським" Андрієм Аксьоновим, а може бути дійсно батькам Марчевського потрібна його особиста допомога. Всі під COVID-19 ходять, дай їм Бог здоров'я, як то кажуть.

Трійка лідера та аутсайдерів

Свіжа соціологія показує, що лідируючому в перегонах на окрузі №50 (Покровськ, Мирноград, Добропілля) чинному міському голові Добропілля Аксьонову можна вже нічого не робити і просто чекати дня виборів. Згідно із дослідженням, проведеним на замовлення Фонду "Українська політика" з 28 лютого по 5 березня, за нього проголосували б 61,7% опитаних жителів округу. Найближчою конкуренткою стала Лариса Ревва від партії "Батьківщина" з 7,6% голосів.

Навіть якщо додати до них 4,6%, на які до свого зняття з виборів претендував Марчевський, різниця занадто висока, щоб сподіватися на перемогу. Третьою йде Надія Масло від "Опозиційного блоку" з тими ж 4,6%, на четвертому місці опинився Андрій Бондаренко від президентської "Слуги народу" - 4,5%. Решта з 19-ти на той момент кандидатів набирали не більше 3%, не визначились - 14%.

Зрозуміло, що при будь-якій арифметиці жодному з претендентів, крім Аксьонова, перемоги не бачити, що ми і прогнозували на самому старті даних довиборів. Хіба що останній вийде з перегонів, і тоді виникне реальна конкуренція. Причому в місцевих пабліках в соцмережах та у ЗМІ особливу "зраду" і конспірологію про замовні соцдослідження ніхто розганяти не збирається – ситуація надто очевидна.

Ті, що двічі програли

Соціологія на Донбасі завжди унікальна. Вибори в окрузі №50 ще раз демонструють, що електоральні симпатії тут будуть віддані місцевим партійним структурам і місцевим кандидатам. Навіть всеукраїнський феномен "Слуги народу" не був тут настільки приголомшливим. Але і на тлі стрімко падаючого всеукраїнського рейтингу "СН" розклад на довиборах для неї дуже гнітючий, як і для інших учасників перегонів.

Якщо брати лідерів на початок березня, всі, крім зав'язаної на олігарха Ріната Ахметова локальної партії "Порядок", а також "Батьківщини", втрачають на Донеччині, мінімум, удвічі від середнього всеукраїнського показника. Якщо порівнювати з даними групи "Рейтинг" також на початок березня (серед усіх респондентів), то для політсили Юлії Тимошенко співвідношення склало 10,7/7,6%, для ОПЗЖ - 12,4/4,6%, а для "СН" все зовсім сумно – 16,9/4,5%.

Зрозуміло, що потрібно відокремлювати котлети від мух і не плутати персоналії кандидатів з партіями явно вождистського штибу, але, тим не менше, Донбас на 50-му окрузі в черговий раз підтверджує, що має унікальні політичні пристрасті. Та й вплив нещодавніх місцевих виборів ще не випарувався. Виборці бачать в кандидатах людей, здатних, скоріше, усунути протікання в туалетному бачку, ніж парламентаріїв на консультаціях Україна-НАТО.

Сунь-Цзи у Покровську не бував

Хід виборчої кампанії за згаданих обставин, здавалося б, повинен втомлювати млявістю і безтурботністю. Але ні! Штаб Аксьонова бадьорить спостерігачів і дає їм роботу. Невідомо, чи чули в штабі слова китайського стратега Сунь-Цзи про демонстрацію сили: "Якщо ти здатен, показуй супротивникові свою нездатність", але діють геть навпаки. Всі сили відразу пішли в бій, і якщо поки про скандали на ДВК та ОВК не чути, то про гречкосійство і задіяний адмінресурс вже кричать, а не говорять.

Так, 7 березня спостерігачка ОПОРИ зафіксувала роздачу благодійної допомоги жителям Покровська старше 65 років: продуктовий набір від Благодійного фонду "Надія", пов'язаного з Аксьоновим, і агітаційна продукція. А 23 лютого гірники ШУ "Покровське" до свята країни-агресора отримали "Дембельські банні набори".

Та ж ОПОРА зафіксувала неодноразове розміщення "джинси" в лютому і березні 2021 року в місцевих друкованих ЗМІ на користь Аксьонова як кандидата. Здавалося б, стандартна ситуація для українських виборчих реалій, якщо не враховувати відвертий "дембельський зашквар", але мучить питання: "Навіщо"? Що заважає штабу кандидата діяти в рамках закону при гарантованій перемозі?

Чисто донбаські особливості

Місцеві пріоритети присутні на 50-му окрузі не тільки в уподобаннях виборця, але і в програмах кандидатів. У них мінімум йдеться про законотворчість, більше – про місцеві проблеми, найчастіше – масштабу мерії або, максимум, області. І, звичайно, традиційні мантри про рівень зарплат і пенсій, якість медобслуговування та медреформу, залучення інвестицій, проблеми переселенців тощо, в основному без конкретної прив'язки до законопроєктів. Той же Аксьонов режим "за все хороше, проти всього поганого" посилив чисто донбаським вже призабутим постулатом про регіон-гарант економічної стабільності країни. За такий героїзм пропонується знизити на Донеччині комунальні тарифи на третину, а підняти пенсії до рівня шахтарської, яку теж потрібно підвищити.

Але причини невідповідності зусиль і методів з явно виграшною ситуацією, мабуть, не слід шукати в мудрості Сунь-Цзи або якихось глибинних політичних течіях. Це більше схоже на просто стиль поведінки політичних структур, які пов'язують з Ахметовим. Вони традиційно залучають весь арсенал, навіть якщо необхідний мінімум. Як це було на останніх місцевих виборах в Маріуполі, коли блок імені вихідця з Маріупольського меткомбінату імені Ілліча, чинного мера Вадима Бойченко навіщось поліз на електоральне поле борців за екологію. Токсичне для металургійного лобі Ріната Леонідовича. Просто вони хочуть і звикли брати все на території, яку вважають своєю.

Що стосується поки ще не нардепа Андрія Аксьонова, то не можна сказати, що парламент отримає еталонного патріота України. Це, звичайно, не волонтерка-дитячий лікар, кандидат від "ЄС" Юлія Кузьменко, яку місцевий електорат навіть не помітив. Але й не Неля Штепа, що вже добре.

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
Поліція затримала рівнянина, який на смерть збив пішохода та втік із місця ДТП
22 листопада 2024, 03:50
Росіяни змушують жителів окупованих територій ставати донорами для військових
22 листопада 2024, 03:18
На Одещині судили сирійця, який організував масштабне виробництво підроблених парфумів
22 листопада 2024, 02:22
Під Вовчанськом прикордонники знищили транспорт та піхоту окупантів
22 листопада 2024, 01:48
На Буковині судитимуть групу молодиків, які викрали та знущалися над 20-річним хлопцем
22 листопада 2024, 01:14
На Одещині засудили чоловіка, який намагався зґвалтувати 12-річного хлопчика
22 листопада 2024, 00:43
В одному з районів Києва знайшли міну
22 листопада 2024, 00:12
Жителю Одещини, який відрубав голову 5-річній дівчинці, обрали запобіжний захід
21 листопада 2024, 23:49
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09