UA | RU
Володимир Поперешнюк Український підприємець, співзасновник компанії «Нова Пошта» info@regionews.ua
16 лютого 2025, 10:35

РНБО ухвалило рішення про посилення контролю за цінами на ліки. Чому лише ліки?

А хіба ціни на інші товари та послуги не загрожують національній безпеці? Може краще одразу повернутися до совка та встановити фіксовані ціни на всі товари?
А хіба ціни на інші товари та послуги не загрожують національній безпеці? Може краще одразу повернутися до совка та встановити фіксовані ціни на всі товари?
фото: freepik.com

Щоб пояснити, чому регулювати ціни це хибний шлях, потрібно розібратися з тим, хто і як на них впливає. Загалом на ринку є два основні чинники. Перший - це підприємці, другий – держава.

Діяльність підприємців, яких часто звинувачують у жадібності і вважають причиною високих цін, насправді є джерелом, навпаки, постійного зниження цін. Бо лише підприємці створюють необхідні людям товари та послуги. Вони постійно намагаються збільшити свій прибуток, а через це прагнуть збільшувати обʼєм продукції. Таким чином вони постійно збільшують пропозицію на ринку. Це змушує ціни постійно знижуватися.

Коли ж на ринку виникає дефіцит певного продукту через збільшення попиту або зменшення пропозиції, ринок реагує підвищенням ціни. Це дає підприємцям сигнал спрямувати туди ресурси та збільшувати пропозицію дефіцитних продуктів. Як тільки пропозиція зростає та попит задовольняється, ціни знижуються. Так працює ринок і це має знати кожен.

Другий впливовий чинник формування цін - це держава, яка створює регулювання, обмеження, ліцензування, оподаткування, інфляцію. Це все негативно впливає на обʼєм продукції, яку випускають підприємці. Адже держава постійно забирає у них ресурси, заважає їм працювати та обмежує новим гравцям доступ на ринок.

Діяльність чиновників спрямована на зменшення пропозиції товарів та послуг на ринку - і, відповідно, на збільшення цін! Таким чином ми маємо дві сили: одна тягне ціни до зниження, інша - до підвищення.

Що відбувається, коли чиновники починають боротися з "високими" цінами? Вони ще більше посилюють власний негативний вплив. Вони збільшують державні витрати на регулювання цін, посилюють тиск та відбирають у підприємців ще більше ресурсів.

Звісно, що це додатково зменшує пропозицію. В результаті маємо подорожчання, зниження купівельної спроможності, дефіцит, чорний ринок, економічне гальмування. Парадокс, але від цього найбільше страждають якраз ті верстви населення, яких чиновники від високих цін нібито прагнуть захищати.

Якщо люди хочуть мати низькі ціни та високу купівельну спроможність, вони мають вимагати дерегуляції, знищення податків та приватизації. Бо інших шляхів не існує.

 
Підписуйтесь на RegioNews
18 лютого 2025
Чи дійсно в березні впадуть ціни на ліки
За останні кілька років вартість ліків в аптеках подорожчала в рази і це визнають навіть в уряді. Натомість чиновники обіцяють українцям вже з березня знизити на третину ціни на медичні препарати. Нас...
14 лютого 2025
Мотивація по-новому. Влада кличе до армії молодь й обіцяє 1 млн грн: всі подробиці
Західні партнери вже не перший місяць публічно й не публічно намагаються вмовити українську владу знизити мобілізаційний вік ледь не до 18 років. Президент Зеленський на ці заклики відреагував різко: ...
13 лютого 2025
Санкції проти Порошенка – навіщо влада оголосила війну опозиції?
Рада Нацбезпеки та оборони запровадила санкції проти п’ятого президента України Петра Порошенка, а також проти Віктора Медведчука, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова та Костянтина Жеваго. Відпов...
12 лютого 2025
Американські інвестиції в українські надра – останній план порятунку України?
​​​​​​​Отже, Україні зробили дуже предметну пропозицію – президент США Дональд Трамп в обмін на підтримку у протистоянні з Росією хоче доступ до українських надр. І вже навіть озвучив, скільки це вийд...