UA | RU
22 жовтня 2020, 14:35

Парадокси сприйняття українцями політичних лідерів партій через асоціацію з корупцією

Дуже цікаве опитування провів у першій половині жовтня КМІС (Київський міжнародний інститут соціології). Досліджувалось сприйняття партій та окремих політичних лідерів через асоціацію з корупцією, європейською інтеграцією та бездоганною репутацією
Дуже цікаве опитування провів у першій половині жовтня КМІС (Київський міжнародний інститут соціології). Досліджувалось сприйняття партій та окремих політичних лідерів через асоціацію з корупцією, європейською інтеграцією та бездоганною репутацією

Почну з парадокса, який мене вразив і засмутив одночасно. З корупцією найбільш асоціюється партія "Європейська солідарність" (так вважають 49% опитаних). І ця ж партія більше асоціюється з європейською інтеграцією (53,5% респондентів). Не без гіркої іронії зазначу, що в цьому зв'язку я вже починаю побоюватися за те, щоб євроінтеграція не стала асоціюватися з корупцією. Насправді, звичайно, все простіше – це банальна еклектика і амбівалентність (суперечливість) політичних оцінок, які існують в голові у багатьох наших співгромадян. Одночасно треба визнати і ефективність роботи політтехнологів "Європейської солідарності", яким вдалося сформувати масову асоціацію своєї партії з ідеєю європейської інтеграції.

Чому з корупцією асоціюється насамперед і так масово саме партія "Європейська солідарність"? Знову все просто – з корупцією асоціюється її лідер Петро Порошенко (так вважають 53% опитаних). Пройшло вже майже півтора року як Петро Олексійович не при владі, але його негативний імідж зберігається. І це як вирок, який позбавляє його можливості політичного реваншу як мінімум в найближчій перспективі.

З парламентських партій найменше асоціюється з корупцією партія "Голос" (така асоціація виникла лише у 1,7% опитаних). "Слуга народу" за цим показником (13,6% респондентів асоціюють цю партію з корупцією) на другому місці та істотно випереджає інші парламентські партії, які з корупцією асоціюються набагато більше. Непарламентські партії асоціюються з корупцією менше, ніж парламентські, але їх і знають менше, і вони, як правило, не були при владі.

Серед політичних лідерів менш за все асоціюються з корупцією лідери партії "Голос" Кіра Рудик (0,4%) і Сергій Притула (1,3%). Але Кіру Рудик і знають менше. Схожа історія і в Олександра Корнієнка, лідера партії "Слуга народу" (його асоціюють з корупцією лише 2,1% опитаних). Хороший рівень цього показника у голови Верховної Ради Дмитра Разумкова (2,5%).

З відомих і найбільш рейтингових політиків менш за все асоціюються з корупцією Володимир Зеленський (10,4%). Тут показово інше – рівень недовіри до Зеленського істотно більше, а значить, навіть серед тих, хто не довіряє Зеленському, багато хто не може дорікнути його в корупції.

Дуже показова ситуація з питанням про бездоганну репутацію. 71% опитуваних не можуть назвати жодної партії з бездоганною репутацією, 68% респондентів важко назвати хоча б одного політичного лідера з бездоганною репутацією. Це страшний діагноз і вирок одночасно. Криза довіри до політичних еліт продовжується.

Серед партій лідером за показником бездоганної репутації є "Слуга народу" (так вважають 6,2% опитаних), "Сила і честь" - 4,8% (але це скоріше авансом), "Євросолідарність" (4,6%), ОПЗЖ (4,5%).

Серед політичних лідерів за цим показником на першому місці Володимир Зеленський (12,2% опитаних вважають, що у нього бездоганна репутація). Зверніть увагу – репутаційний показник Володимира Зеленського в два рази вище, ніж у його партії. На другому місці – Сергій Притула ("Голос"). 9,2% респондентів вважають його репутацію бездоганною. З іміджевої точки зору — це шанс для "Голосу" просувати в якості свого нового лідера саме Сергія Притулу. На третьому місці за цим показником – Дмитро Разумков (4,9%). Для порівняння, репутацію Юрія Бойка вважають бездоганною 4,1% опитаних, Петра Порошенка – 3,7%.

На що зверну увагу, у всіх парламентських партій і провідних (найбільш рейтингових) політичних лідерів їхні електоральні рейтинги істотно вище (іноді в кілька разів), ніж показник бездоганної репутації. Про що це говорить? Про те, що більшість прихильників провідних політичних сил і їх лідерів готові голосувати за них, навіть не бувши впевненими в їх репутації. Ось такий політичний прагматизм у наших виборців. У дещо іншій формі він проявиться і на нинішніх місцевих виборах.

Фактично, ті виборці, які впевнені в бездоганній репутації своїх лідерів і партій, це – так званий "ядерний електорат" цих політичних сил.

У непарламентських політичних сил і їх лідерів ( а також у "Голосу" та С. Притули) іміджевий показник якого дорівнює електоральному рейтингу, або навіть вище його (іноді значно, як у Сергія Притули). Але знову-таки підкреслю, це скоріше авансом і при недостатній обізнаності про нову політичну силу та її лідера. Потенційно, це резерв підтримки, але конвертувати репутаційний показник в електоральну підтримку вкрай складно, автоматично це не відбуватиметься. В міру зростання впізнаваності буде зростати і неоднозначність сприйняття.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
03 квітня 2025
Перемир’я до Великодня: чи втілиться ця ідея в життя і чого чекати Україні
Дональд Трамп продовжує свою миротворчу діяльність, поступово закопуючи і свою репутацію, і свої гіпотетичні шанси на Нобелівську премію миру. Але, як це не парадоксально, «великоднє перемир’я» ще не ...
31 березня 2025
Дубайська трагедія із львівською моделлю OnlyFans: що чекає на українок у близькосхідних монархіях
В останні три роки, після початку повномасштабної війни, кількість українців, перш за все – українок, за кордоном серйозно зросла. Наші з вами співвітчизники опинилися в різних країнах світу, в різних...
27 березня 2025
Смертники від ФСБ. Чому Росія очікувано розпочала 2025 рік із терактів в Україні
2025 рік увійде в історію російсько-української війни як початок справді терористичної її складової – уже без жодних військових прикриттів, а напряму. Російські спецслужби, перш за все Федеральна служ...
26 березня 2025
Мізерна пенсія та брак ліків: як живуть люди з інвалідністю в умовах війни
В Україні налічується понад три мільйони людей з інвалідністю. У зв'язку з військовими діями ця цифра продовжує зростати. Водночас людина з обмеженими фізичними можливостями має вкрай низьку підтримку...
Європа сподівається залучити НАТО до місії миротворців в Україні - ЗМІ
04 квітня 2025, 04:40
Сили оборони знищили на Донеччині три російські ЗРК "Бук" і "Тор"
04 квітня 2025, 04:26
Трамп більше не сподівається на швидке перемир'я в Україні - ЗМІ
04 квітня 2025, 04:10
На Волині у сховку вантажівки прикордонники знайшли сигарети
04 квітня 2025, 04:01
Ведучий Олексій Суханов розповів, як жив з невиліковною хворобою і не знав про це
04 квітня 2025, 03:50
Возив автомат у багажнику авто: у жителя Житомирщини вилучили зброю
04 квітня 2025, 03:32
Андрій Данилко розповів, чому не виїхав за кордон
04 квітня 2025, 03:15
У Харкові засудили далекобійника, який прославляв РФ та поширив дані про місце дислокації ЗСУ
04 квітня 2025, 03:01
У Ziferblat розповіли про головний меседж, який вони донесуть на Євробаченні
04 квітня 2025, 02:47
Удар по Харкову: рятувальники дістали з-під завалів фрагменти тіла ще однієї жертви
04 квітня 2025, 02:35