UA | RU
26 листопада 2020, 16:25

Битва за альтернативу або трапеція замість трикутника

Вже сказано сотні коментарів, в яких одна і та сама думка: ці вибори - не завершення минулого виборчого циклу, а початок нового. Нульовий тур. Але який же буде порядок денний, що стане мейнстрімом?
Вже сказано сотні коментарів, в яких одна і та сама думка: ці вибори - не завершення минулого виборчого циклу, а початок нового. Нульовий тур. Але який же буде порядок денний, що стане мейнстрімом?

Як на мене, це ревізія ролі і суб'єкта ключової альтернативи діючій владі - головного опозиціонера. Навколо цього змагатимуться опозиціонери: як нові, так і старі. Якщо раніше ми жили в хвості президентської кампанії і це були "попереднікі", то зараз порядок денний зміниться.

На старті, результати місцевих показують, що це вдалося виграти ні Порошенко і ні Медведчуку, а Тимошенко. Поки інші намагалися навісити Зеленському ярлик "ворога народу". "ЄС" таврувала ватніком і капітулянтом, ОПЗЖ - соросьонком і другим порохом, Тимошенко передбачливо займалася виключно конструктивною критикою (критикуючи пропонувала). Цей підхід дозволив критикувати Зе, але не ображати його виборця і також зберегтися в центрі спектру. Тим паче, що вона відпозиціонувалася від Порошенка і Медведчука ще за довго до того, як вони зайняли флангові позиції.

Дії штабів Порошенка і Медведчука зрозумілі, але стратегічно програшні. Гетоізація дозволила виграти битву в своїх середовищах. Стати володарями власних ніш, звідки їх висунути буде вкрай складно, тим паче, що в них є значний і фінансовий, і медійний ресурс. Але для цього їм прийшлося стати "пере-" патріотом і проросійським, що потребувало підіймання емоційного градуса і боротьби не стільки з конкурентом, скільки з його прихильниками. Це ключова точка неповернення. Останні яскраві приклади, такі як битва "за Львів" з тавруваннями виборців опонента (не самого Садового) "львівцями", та дзеркальна боротьба у Слов'янську - показали, що переборщили і це почало грати в мінус.

Таким чином, геометрія української політики не спростилася з трикутника у площину з двома полюсами, куди її розтягували, а навпаки - ускладнилася до трапеції, з двома кутами в центрі, і двома на флангах.

Виходячи з наростання лівого порядку денного у світі, наростання проблем з економікою та епідемією, то це ускладнення явно не на руку флангам, а скоріше посилюватиме центр. Падіння рейтингів і довіри відбувається скоріше через недолуге врядування і відсутність швидких перемог, ніж через старанно навішуване тавро. Перетоки виборців це чітко показують, меншість виборців перейшло до ЄС і ОПЗЖ, а здебільшого поповнили ряди "противсіхів".

Незабаром у різних середовищах точно почнуть з'являтися претенденти на центриську нішу, але ключова інтрига, чи виборець буде готовий в цьому електоральному циклі знову довіритися новим?

 
Підписуйтесь на RegioNews
24 травня 2024
Шалені черги в ТЦК, блокпости у містах і Резерв+: як минув перший тиждень з новим законом про мобілізацію
З 18 травня 2024 року почав діяти закон про посилення мобілізації, і тепер усі без виключення військовозобов’язані мають оновити свої військово-облікові дані, якщо досі цього не зробили. Фактично "поз...
17 травня 2024
Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. ...
09 травня 2024
Тариф на світло: на скільки та коли може зрости
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також оф...
26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
На Вінниччині чоловік отримав опіки 40% тіла, коли намагався обсмалити кабана
30 травня 2024, 22:19
Росіяни вигадали спосіб "націоналізовувати" автомобілі жителів окупованих територій
30 травня 2024, 21:48
"Випадкові герої": як звичайні українці рятують життя під час війни
30 травня 2024, 21:38
У поліції прокоментували інцидент з "вибухівкою" у банку на Закарпатті
30 травня 2024, 21:12
Правозахисник пояснив, чи можна відмовитися від мобілізації за релігійними переконаннями
30 травня 2024, 20:49
У жителя села на Буковині поліція вилучила чималий арсенал зброї
30 травня 2024, 20:16
На закарпатському родовищі, сіллю з якого обіцяли забезпечити всю Україну, припинили видобуток
30 травня 2024, 19:48
Відвідувач банку в Ужгороді заявив, що має з собою вибухівку — будівлю оточили правоохоронці
30 травня 2024, 19:10
В Ужгороді 16 дітей впали з висоти у мотузковому парку
30 травня 2024, 19:02
На Харківщині окупанти накрили дронами та авіабомбами два села: є руйнування
30 травня 2024, 18:55