"Нам не вистачає людей". Як потрібно виходити з кризи людського капіталу в Україні
"Нам не вистачає людей!" - в один голос говорять великі та малі бізнеси, підрозділи ЗСУ, уряд, громадські організації та донори. Не вистачає водіїв і касирів, бухгалтерів і менеджерів з продажів, кухарів і управлінців, менеджерів грантових програм і держслужбовців. Не вистачає також і тих, хто знає як швидко створювати навчальні програми світового рівня.
Перед нами розгортається найбільша криза людського капіталу за всю історію України. Люди потрібні всім і терміново. Але кваліфікованих фахівців не вистачає і в найближчі роки вистачати не буде - з очевидних причин.
Тому на перший план виходить масове навчання новим навичкам і професіям. А також додаткове навчання для підвищення продуктивності фахівців, чиї послуги активно затребувані на ринку. Якщо ми хочемо перемогти і успішно відбудуватися, то маємо використовувати наш людський капітал на 100%.
Перший крок до цього - зрозуміти масштаби виклику. Сьогодні ми говоримо про навчання і перенавчання не тисяч і навіть не десятків тисяч людей - мова йде про мільйони. За лічені роки. В ситуації, що стрімко змінюється.
Відповідно, ми маємо почати дизайнувати наші навчальні програми так, щоб вони були масштабованими, гнучкими та дозволяли навчатися у вільний від основної роботи час. І коштували в розрахунку на одного слухача стільки, щоб в нас вистачило на це грошей - чи то своїх, чи то міжнародних партнерів.
Спільно з зацікавленими бізнесами ми маємо допомогти ветеранам і ветеранкам максимально ефективно інтегруватися в робочий процес, допомогти охочим жінкам освоїти стереотипно "чоловічі" дефіцитні професії, розгорнути масове професійно-технічне навчання.
Нарешті, всі гравці, яких це стосується, мають в своєму стратегічному плануванні почати ставитися до навчання не як до бонусної теми, а як до ключової умови успіху своїх планів. Інакше найгеніальнішу стратегію не буде кому реалізувати.