UA | RU
Ігор Гришачов ГО "Народна Варта" info@regionews.ua
15 травня 2020, 12:40

Реформування ДАБІ — єдиний спосіб впорядкувати процеси у будівельній галузі

Незаконні забудови – одна з самих гострих і некерованих проблем, і це важко було регулювати, тому що орган, який повинен це контролювати, не працював.
Незаконні забудови – одна з самих гострих і некерованих проблем, і це важко було регулювати, тому що орган, який повинен це контролювати, не працював.

Я сам неодноразово висвітлював приклади незаконних забудов і не раз вступав у конфлікти із забудовниками, що порушували закон. Щоб зупинити самочинне будівництво, необхідно відновити державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Всі питання, що вирішувались у Державно архітектурній-будівельній інспекції, завжди затягувались. Тому приклад — конфлікт у Вишневому, де ми виборювали парк, на місці якого забудовник уже почав зводити багатоповерхівки. Тоді ДАБІ затягувала справу на місяці, а незаконне будівництво тим часом тривало.

Монопольна діяльність ДАБІ полягала у видачі дозволів на будівництво і це давно викликало невдоволення учасників будівельного ринку. ДАБІ поєднувала в собі надто багато функцій, які перетиналися між собою: вона була органом, який і видавав дозвільні документи, і контролював процес будівництва. Тим самим створювалися підстави для корупційних схем.

Тому зараз я з увагою спостерігаю за реформою ДАБІ, що передбачає її ліквідацію та створення нових центральних органів зі своїми повноваженнями, функціями та обов'язками: Державна інспекція містобудування, Держсервісбуд і Державне агентство з технічного регулювання.

ДІМ буде наглядати за діяльністю Державної сервісної служби містобудування України (ДССМУ), що буде займатися дозвільними процедурами, та Державним агентством з технічного регулювання у містобудуванні України (ДАТРМУ). Цей орган, наскільки мені відомо, буде займатися питанням сертифікації спеціалістів і питанням розроблення державних буднорм. Держсервіс здійснюватиме дозвільно-реєстраційні функції. Це видача дозволів на будівництво, реєстрація повідомлень перед початком виконання будівельних робіт, робота з Реєстром дозвільних документів та е-кабінетом забудовника.

Буквально декілька днів тому ДІМ вже зареєстровано як юридичну особу публічного права, а головою призначено Юрія Васильченка, колишнього очільника ДАБІ. Задача ДІМ – контролювати якість будівництва. ЇЇ функції — нагляд та контроль. Планується створення міжрегіональних головних управлінь ДІМ з центрами у вісьмох обласних центрах України, що, на мою думку, відповідає концепції децентралізації. Створення Державної інспекції містобудування допоможе перезавантажити систему повністю, залишилося дочекатися, коли буде призначено керівників територіальних органів та укомплектовано штат.

У кожного новоствореного органу будуть свої керівники, свої функції. Контроль буде відбуватися на всіх етапах, таким чином можна визначити, де початок проблеми і відразу розуміти, на якому етапі відбувається затримка чи порушення. Скажімо, дозвіл на виконання робіт, сертифікат відповідності побудованого об’єкта видає Держсервісбуд. Забудову контролюють територіальні органи ДІМ, а загальний нагляд за ними здійснює центральний апарат ДІМ. Якщо раніше забудовник або покупець стикалися з проблемами, то питання вирішувалось тільки в ДАБІ й неможливо було встановити, на якому етапі вони з’являються.

Сподіваюся, реформа не просто ліквідує ДАБІ, що була осередком корупції у будівельній галузі, а й впорядкує процеси, завдяки чому містобудівна сфера буде розвиватися за законом, і незаконні забудови та корупція залишаться у минулому.

 
Підписуйтесь на RegioNews
17 травня 2024
Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. ...
09 травня 2024
Тариф на світло: на скільки та коли може зрости
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також оф...
26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
24 квітня 2024
Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи пере...
Сили оборони стабілізували лінію фронту на Харківщині, – ОВА
20 травня 2024, 18:25
На Волині викрили підпільне виробництво алкоголю відомих марок
20 травня 2024, 18:03
На Херсонщині вводять погодинні відключення світла: графік
20 травня 2024, 17:52
У Міноборони пояснили, скільки років дійсний висновок ВЛК
20 травня 2024, 17:22
В Одесі затримали ворожого агента, який шпигував за позиціями ППО
20 травня 2024, 17:21
Прикордонники знищили замасковану позицію та міномет росіян на Запорізькому напрямку
20 травня 2024, 16:56
На Донеччині спіймали зрадника, який готував "прорив” рашистів на одній із найгарячіших ділянок фронту
20 травня 2024, 16:45
Україна чітко усвідомлює, що війна закінчиться переговорами, – Литвиненко
20 травня 2024, 16:33
Ексмера Купʼянська судитимуть за державну зраду
20 травня 2024, 15:59
На Львівщині іномарка з'їхала в кювет: четверо постраждалих, водійку затримали
20 травня 2024, 15:55