UA | RU
Ігор Гришачов ГО "Народна Варта" info@regionews.ua
15 травня 2020, 12:40

Реформування ДАБІ — єдиний спосіб впорядкувати процеси у будівельній галузі

Незаконні забудови – одна з самих гострих і некерованих проблем, і це важко було регулювати, тому що орган, який повинен це контролювати, не працював.
Незаконні забудови – одна з самих гострих і некерованих проблем, і це важко було регулювати, тому що орган, який повинен це контролювати, не працював.

Я сам неодноразово висвітлював приклади незаконних забудов і не раз вступав у конфлікти із забудовниками, що порушували закон. Щоб зупинити самочинне будівництво, необхідно відновити державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Всі питання, що вирішувались у Державно архітектурній-будівельній інспекції, завжди затягувались. Тому приклад — конфлікт у Вишневому, де ми виборювали парк, на місці якого забудовник уже почав зводити багатоповерхівки. Тоді ДАБІ затягувала справу на місяці, а незаконне будівництво тим часом тривало.

Монопольна діяльність ДАБІ полягала у видачі дозволів на будівництво і це давно викликало невдоволення учасників будівельного ринку. ДАБІ поєднувала в собі надто багато функцій, які перетиналися між собою: вона була органом, який і видавав дозвільні документи, і контролював процес будівництва. Тим самим створювалися підстави для корупційних схем.

Тому зараз я з увагою спостерігаю за реформою ДАБІ, що передбачає її ліквідацію та створення нових центральних органів зі своїми повноваженнями, функціями та обов'язками: Державна інспекція містобудування, Держсервісбуд і Державне агентство з технічного регулювання.

ДІМ буде наглядати за діяльністю Державної сервісної служби містобудування України (ДССМУ), що буде займатися дозвільними процедурами, та Державним агентством з технічного регулювання у містобудуванні України (ДАТРМУ). Цей орган, наскільки мені відомо, буде займатися питанням сертифікації спеціалістів і питанням розроблення державних буднорм. Держсервіс здійснюватиме дозвільно-реєстраційні функції. Це видача дозволів на будівництво, реєстрація повідомлень перед початком виконання будівельних робіт, робота з Реєстром дозвільних документів та е-кабінетом забудовника.

Буквально декілька днів тому ДІМ вже зареєстровано як юридичну особу публічного права, а головою призначено Юрія Васильченка, колишнього очільника ДАБІ. Задача ДІМ – контролювати якість будівництва. ЇЇ функції — нагляд та контроль. Планується створення міжрегіональних головних управлінь ДІМ з центрами у вісьмох обласних центрах України, що, на мою думку, відповідає концепції децентралізації. Створення Державної інспекції містобудування допоможе перезавантажити систему повністю, залишилося дочекатися, коли буде призначено керівників територіальних органів та укомплектовано штат.

У кожного новоствореного органу будуть свої керівники, свої функції. Контроль буде відбуватися на всіх етапах, таким чином можна визначити, де початок проблеми і відразу розуміти, на якому етапі відбувається затримка чи порушення. Скажімо, дозвіл на виконання робіт, сертифікат відповідності побудованого об’єкта видає Держсервісбуд. Забудову контролюють територіальні органи ДІМ, а загальний нагляд за ними здійснює центральний апарат ДІМ. Якщо раніше забудовник або покупець стикалися з проблемами, то питання вирішувалось тільки в ДАБІ й неможливо було встановити, на якому етапі вони з’являються.

Сподіваюся, реформа не просто ліквідує ДАБІ, що була осередком корупції у будівельній галузі, а й впорядкує процеси, завдяки чому містобудівна сфера буде розвиватися за законом, і незаконні забудови та корупція залишаться у минулому.

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
 
Підписуйтесь на RegioNews
09 квітня 2025
"Діти ворогів народу". Чому обстріл Кривого Рогу викликав таку несподівану реакцію
Українське суспільство, розділившись на частини і ворогуючи між собою, докотилося до цілком російських антигуманістичних наративів. Чому військовий дозволяє собі настільки різкі заяви на адресу не про...
09 квітня 2025
Шлях одинокої матері: як живуть жінки, що втратили чоловіка на війні
До повномасштабної війни статус одинокої мами мали майже 120 тис. українок. Але сьогодні цей показник, на превеликий жаль, постійно збільшується. Ростити дітей самотужки — завдання вкрай непросте, тим...
04 квітня 2025
Вибори в Україні: коли можуть відбутися і кому вони потрібні
Тема нових виборів президента і Верховної Ради України так чи інакше залишається на порядку денному, особливо зважаючи на можливе перемир'я чи взагалі зупинку війни. Коли саме відбудуться ці вибори і ...
03 квітня 2025
Перемир’я до Великодня: чи втілиться ця ідея в життя і чого чекати Україні
Дональд Трамп продовжує свою миротворчу діяльність, поступово закопуючи і свою репутацію, і свої гіпотетичні шанси на Нобелівську премію миру. Але, як це не парадоксально, «великоднє перемир’я» ще не ...
На Полтавщині затримали торговців зброєю
09 квітня 2025, 22:55
На Рівненщині жінка отруїлась чадним газом прямо в своєму будинку
09 квітня 2025, 22:40
В Одесі водійка врізалась у 18-річного мотопедиста
09 квітня 2025, 22:20
Щонайменше 150 громадян Китаю воюють в армії РФ проти України - Зеленський
09 квітня 2025, 21:50
На Рівненщині затримали "бізнесменів", які допомагали призивникам втекти за кордон
09 квітня 2025, 21:25
Стрілянина у Львівському ТЦ: чоловік відкрив вогонь через зауваження
09 квітня 2025, 20:45
На Закарпатті чоловік відкрив вогонь по родичах та стріляв у поліцію
09 квітня 2025, 20:25
На Закарпатті чоловік не прийшов до ТЦК, бо "любить фармацевтечні пригоди"
09 квітня 2025, 19:50
Ексголова ДФС Насіров, якого обвинувачують в отриманні хабаря у 722 млн грн, вступив до лав ЗСУ
09 квітня 2025, 19:16
На Харківщині поліцейські викрили чергову колаборантку, яка працювала на окупаційну владу
09 квітня 2025, 18:40