UA | RU
Олександр Коваленко Військовий експерт info@regionews.ua
24 квітня 2024, 01:00

Скільки потрібно ракет ATACMS, щоб роздовбати російську ППО у Криму

У ніч на 17 квітня в районі Джанкоя було завдано удару по російському аеродрому, де крім авіації розміщувався дивізіон ППО, що складається з комплексів ЗРС С-400. Цей удар одразу викликав питання: а скільки необхідно ATACMS, щоб повністю вивести з ладу кримську ППО? Давайте розберемося
У ніч на 17 квітня в районі Джанкоя було завдано удару по російському аеродрому, де крім авіації розміщувався дивізіон ППО, що складається з комплексів ЗРС С-400. Цей удар одразу викликав питання: а скільки необхідно ATACMS, щоб повністю вивести з ладу кримську ППО? Давайте розберемося
фото: uk.wikipedia.org

Атака на аеродром

Результатом удару стало знищення чотирьох пускових ЗРС С-400; не менше трьох РЛС, а саме 92Н2Е, 91Н6Е та унікального комплексу Фундамент-М.

Після удару по летовищу в районі Джанкоя російські пропагандистські майданчики відразу почали повідомляти про те, що Україна здійснила удар балістичними ракетами ATACMS, але всі вони були збиті. Потім почали з'являтися повідомлення про те, що не всі ... А через деякий час російських ура-патріотів і зовсім накрили панічні настрої - у зв'язку з реальними результатами удару.

Згодом було опубліковано відео, на якому було знято пуск шести ракет MGM-140B Block 1A, яке відносили саме до удару по Джанкою. Виходячи з цього потенціал удару складав саме шість балістичних ракет. На опублікованих пізніше супутникових знімках на аеродромі в Джанкої було чітко зафіксовано шість рознесених по дистанції ділянок загоряння. Тобто всі 6 ракет долетіло до місця призначення.

Ефективність даного удару виявилася максимальною, але постає питання: а скільки ж може загалом знадобитися ракет даного типу для виведення з ладу російської ППО в Криму?

Що формує ППО в Криму

Російська протиповітряна оборона в тимчасово окупованому Криму представлена такими підрозділами.

18 зенітно-ракетний полк. Тут окремо слід нагадати, що 18-а ЗРП (В/Ч 85388) - це зрадники полку Феодосії, які перейшли на бік окупантів у 2014 році. В даний час цей полк розміщений трьома дивізіонами на мисі Тарханкут, Джанкой і Феодосії. З недавніх пір їхній дивізіон у Джанкої не боєздатний від слова зовсім.

12-й зенітно-ракетний полк. А це вже євпаторійські зрадники, які перейшли на бік РВВ у 2014 році. Вони представлені дивізіонами у районі Євпаторії та Севастополя.

3-й радіотехнічний полк. Радіотехнічні засоби 3-го РТП розміщуються на мисі Тарханкут.

Таким чином російська ППО представлена двома полицями з комплексами великого радіусу дії ЗРС С-400, які стоять на озброєнні, які нас і цікавлять як основний засіб перехоплення різноманітних цікавих повітряних об'єктів дозвукового і надзвукового типу.

Як нейтралізувати ППО

Ми з вами були свідками, наскільки ефективно у Джанкої було знищено дивізіон шістьма ракетами ATACMS. Фактично завдяки цьому "інциденту" північ тимчасово окупованого півострова Крим виявляється не прикритий від проникнення та прольоту деяких середньо- та великогабаритних об'єктів.

У разі знищення дивізіону у Феодосії не прикритим виявляється загалом маршрут із півночі на південний схід Криму або дуже цікавий напрямок з урахуванням якихось незаконних логістичних споруд. З іншого боку, частково, ця незаконна споруда, типу - міст, знаходиться під прикриттям 1537 ЗРП (Новоросійськ). Але навіть не про них.

Загалом удар шести ракет MGM-140B Block 1A по аеродрому біля Джанкоя вивів із боєздатного стану весь дивізіон 18-го ЗРП. Тобто це мінімальний показник ефективного залучення даної компоненти і його слід розглядати як базисний. Іншими словами, для виведення з ладу інших дивізіонів необхідний ударний потенціал від шести і більше ракет.

Думаю, не треба бути генієм, щоб розрахувати, що загалом для виведення з боєздатного стану компоненти ППО великого радіусу дії типу ЗРС С-400 у Криму необхідний ресурс із не менше 24 ракет MGM-140B Block 1A.

Але знов-таки це якщо метою є повна нейтралізація ЗРС С-400 у Криму.

Висновки

Удари по аеродромах Бердянська та Луганська у 2023 році, а також по джанкойському у 2024-му показали, що на перший погляд не нова балістична ракета MGM-140B Block 1A є недосяжним об'єктом для російських умовно сучасних засобів ППО.

Низький показник перехоплення цих ракет робить їх серйозною загрозою для ЗРС С-400 і наслідком може стати повне "вимикання" Криму з ПВО великого радіусу дії.

Свою ефективність MGM-140B Block 1A проти ЗРС С-400 показали. Справа залишилася, здавалося б, за малим – отримати від США достатню кількість даної компоненти, щоб завершити розпочатий та розкрити повітряний простір Криму для вже наступної фази оперування.

 
Підписуйтесь на RegioNews
17 травня 2024
Квартирне питання: де українці купують найбільше житла і чому у Києві більше не придбати дешевих осель
Повномасштабна війна позначилась на усіх сферах життя в Україні. Не став виключенням і ринок нерухомості, адже ситуація на ньому сьогодні вкрай відрізняється від тієї, що була до 24 лютого 2022 року. ...
09 травня 2024
Тариф на світло: на скільки та коли може зрости
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також оф...
26 квітня 2024
Вища освіта по-новому: до чого тепер готуватися студентам
Днями Верховна Рада прийняла закон, що покликаний удосконалити освітній процес для здобувачів вищої освіти в українських вишах. Загалом чиновники запевняють, що з прийняттям цього закону, усі вищі нав...
24 квітня 2024
Військовий експерт Іван Киричевський: росіяни не чекають травня чи червня, вони вже наступають
Експерт військового порталу Defence Express Іван Киричевський розповів в інтерв’ю RegioNews, де зараз найгарячіше на фронті, чи можливий великий наступ України і що для цього потрібно, а також чи пере...