UA | RU
09 травня 2024, 15:11

Тариф на світло: на скільки та коли може зрости

Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також офіційні особи, що певною мірою говорить про неминуче здорожчання світла для українців. RegioNews розбирався, в чому можуть бути причини підвищення тарифів і якими вони стануть.
Ще після закінчення опалювального сезону в медійному просторі все частіше почали точитися розмови про підвищення тарифів на електроенергію для населення. Наразі до цих обговорень підключилися також офіційні особи, що певною мірою говорить про неминуче здорожчання світла для українців. RegioNews розбирався, в чому можуть бути причини підвищення тарифів і якими вони стануть.

Що кажуть офіційні особи

Ще наприкінці березня міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що регулярні обстріли росіянами української енергоструктури значно погіршують її стан. Втім, тоді міністр стверджував, що ніяких рішень щодо підвищення тарифів на електроенергію для населення не було.

Разом з тим, наприкінці квітня Кабінет міністрів продовжив чинний тариф на електроенергію для побутових споживачів у розмірі 2,64 грн/кВт-год ще на один місяць, а саме – до 31 травня 2024 року. Цей тариф діє з 1 червня 2023 року.

В той самий час навіть міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба нещодавно в інтерв’ю іноземним ЗМІ заявив, що половина української енергетичної системи пошкоджена.

Заговорили про підвищення тарифу на електроенергію і в Державній інспекції енергетичного нагляду України. У відомстві наголосили, що, за попередніми розрахунками, за останні півтора місяця збитки через пошкодження енергоструктури країни перевищили 1 млрд доларів США. Мовляв, перекрити їх лише за рахунок чинного на сьогодні тарифу на електроенергію та наявної на сьогодні міжнародної допомоги неможливо.

"Нам потрібно терміново знайти фінансовий ресурс для відновлення енергетики. Тож наразі потрібна велика концентрація зусиль… Ймовірно, доведеться усе ж таки розглянути можливість залучення внутрішніх резервів – переглянути тариф на електроенергію. Нещодавно НБУ прогнозував поступове підвищення тарифу протягом наступних років. Оскільки потрібен дійсно великий фінансовий ресурс для відновлення об’єктів електроенергетики, перший етап такого підвищення, можливо, доцільно зробити вже цьогоріч", – заявив голова Держінспекції енергетичного нагляду Руслан Демченко.

Додамо, що у Нацбанку зробили прогноз, згідно з яким закладається достатньо швидке та суттєве зростання цін на електроенергію.

Чому окупанти б’ють по теплоелектростанціям

В Україні значну частину електроенергії виробляють атомні електростанції. Це так звана базова генерація. Втім, дуже велику роль у енергетичній системі відіграють теплоелектростанції та гідроелектростанції. Саме вони є, так би мовити, маневровими під час пікових навантажень у енергосистемі – зранку та ввечері, коли, наприклад, населення використовує значно більше електрики, аніж вдень. І от саме у ці пікові години ТЕС працюють на повну, щоб забезпечити потрібну кількість електрики, а вдень ці станції функціонують в іншому режимі. Схожа ситуація і з гідроелектростанціями. У свою чергу атомні електростанції не можуть забезпечити такої гнучкості у роботі, щоб протягом доби значно збільшувати чи зменшувати виробництво електроенергії.

"Знищено близько 80% теплової генерації – це високоманеврові потужності, які дозволяли здійснювати балансування навантаження в енергосистемі упродовж доби. Також істотно пошкоджено об’єкти гідрогенерації. В цілому ворог уразив понад 7 ГВт генеруючих потужностей, на відновлення яких потрібен досить тривалий час", – каже голова Держінспекції енергетичного нагляду Руслан Демченко.

Таким чином, ворог, знищуючи ТЕС та гідроелектростанції, завдає катастрофічного удару по енергетиці країни. Через це і відбуваються відключення світла в деяких регіонах країни. Втім, голова Держінспекції енергетичного нагляду запевняє, що про тотальний блекаут не йдеться, але відключення, на жаль, можливі.

"Усе залежить від того, наскільки вдасться відновити пошкоджені енергооб’єкти до початку опалювального періоду", – зазначив він.

Яким може бути новий тариф на електроенергію

У коментарі RegioNews експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев зазначив, що очікував підвищення тарифу на електроенергію для населення ще після закінчення опалювального сезону.

"Потрібно також враховувати ті пошкодження енергоструктури України, що були здійснені. Можливо в уряді думають, що підвищення тарифу буде не настільки великим, щоб закумулювати кошти на проведення глобальних ремонтів енергооб’єктів. Минулого року тариф підвищили до рівня нижче собівартості, але це все ж дало змогу зібрати деякі кошти, щоб полагодити певну кількість енергооб’єктів. Це певна складова, що дозволила пройти зиму без відключення світла для населення", – зазначає Рябцев.

Щодо підвищення тарифів цього року, експерт каже, що не може прогнозувати, коли це станеться. Мовляв, це рішення уряду, і воно не залежить від економічних підстав, а носить більше політичний характер, адже, за припущеннями фахівця, мало хто хоче брати на себе відповідальність за підвищення тарифів.

"Чинний тариф на електроенергію для населення можна підвищити хоча б до рівня собівартості генерації, а це близько 4 гривень за 1 кВт. Але це нижній поріг, щоб хоча б покрити витрати на виробництво електроенергії. Якщо враховувати інвестиційну складову та прибуток хоча б на мінімальному рівні для компаній, які виробляють електроенергію, то можна вийти і на 6 гривень за 1 кВт", – підкреслює Геннадій Рябцев.

З іншого боку він не виключає, що усі розмови про 6 гривень за 1 кВт, які усе більше зустрічаються у медійному просторі, покликані просто підвищити планку у сприйнятті громадян нової реальності. Мовляв, потім затвердять тариф на рівні тих же 4 гривень, і усі будуть задоволені, що хоча б не 6 гривень.

22 червня 2024
Пляжний сезон у містах України: де знайти місце для відпочинку на воді
Українці, які не мають змоги виїхати на відпочинок за кордон чи в інші курортні куточки України, шукають можливість провести відпустку чи вихідні біля води неподалік від дому. Втім, цьогоріч у багатьо...
21 червня 2024
Таємні візити голови "Нафтогазу” Чернишова до НАБУ, або чому йому слід забуди про міністерський портфель
Чинний голова НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов потрапив у черговий скандал. Журналісти-розслідувачі з’ясували, що в його будинку мали пройти обшуки в межах одного з корупційних проваджень. Втім...
17 червня 2024
Відпочинок влітку: скільки коштує поїхати на море та помилуватися горами на заході України
Незважаючи на війну, туристичний сезон в Україні у розпалі, адже більшість комплексів відпочинку, скажімо, на заході України, заброньовані ледь не до кінця літа. Звісно, через мобілізаційні заходи в к...
13 червня 2024
Життя зі світлом: скільки потрібно викласти за генератор, павербанк та зарядну станцію
Відключення електроенергії знову внесло корективи у життя українців. Звісно, усе це підштовхнуло населення до пошуку варіантів, як покращити побутові умови під час відсутності світла. Хтось купує гене...
У Києві до кінця липня обмежать рух на ділянці Кільцевої дороги
25 червня 2024, 12:43
З Умані депортують білоруса, який майже 10 років нелегально перебував на території України
25 червня 2024, 12:28
Військовий з Буковини, який отримав важке поранення на фронті, відсудив у своєї частини 1,2 млн грн
25 червня 2024, 12:08
Смертельна ДТП на Хмельниччині: відбійник наскрізь проштрикнув авто
25 червня 2024, 11:57
На Львівщині під час спуску з гори травмувався підліток
25 червня 2024, 11:40
"Укренерго" повідомило, в які години 25 червня обсяг обмежень електрики буде більшим
25 червня 2024, 11:28
У Львові організували рекрутинговий центр батальйону безпілотних систем
25 червня 2024, 11:24
Тищенко під час обшуку намагався знищити телефон
25 червня 2024, 11:02
Новий удар по Харкову: Терехов повідомив про "приліт" по житловій забудові
25 червня 2024, 10:32
На Одещині біля кордону затримали рекордну групу ухилянтів на чотирьох мікроавтобусах
25 червня 2024, 10:25