UA | RU
28 серпня 2023, 18:10

На Житомирщині загинули три пілоти, серед них легендарний Джус. Усе, що відомо про зіткнення L-39

25 серпня в небі над Житомирщиною під час виконання бойового завдання зіткнулись екіпажі двох навчально-бойових літаків L-39, внаслідок чого загинуло троє пілотів 40-ї бригади тактичної авіації повітряного командування "Центр" Повітряних Сил ЗС України. Серед загиблих пілотів був відомий льотчик-винищувач Андрій Пільщиков з позивним "Джус"
25 серпня в небі над Житомирщиною під час виконання бойового завдання зіткнулись екіпажі двох навчально-бойових літаків L-39, внаслідок чого загинуло троє пілотів 40-ї бригади тактичної авіації повітряного командування "Центр" Повітряних Сил ЗС України. Серед загиблих пілотів був відомий льотчик-винищувач Андрій Пільщиков з позивним "Джус"
фото: Офіс генпрокурора

Під час повномасштабного російського вторгнення кожен з загиблих пілотів був залучений до виконання повітряних операцій із захисту України, в тому числі тактичних завдань на Східному та Запорізькому напрямках, передає RegioNews.

У Державному бюро розслідувань констатували, що зіткнулися літаки під час виконання бойового завдання неподалік від Житомира. Згодом стало відомо, що в селі Сінгури. Борти впали на городах людей, однак ніхто не постраждав серед цивільних.

Було розпочато кримінальне провадження за цим фактом. Попередня кваліфікація – стаття 416 Кримінального кодексу України. У ній йдеться про порушення правил польотів чи підготовки до них.


Повітряні сили назвали імена загиблих пілотів

Серед загиблих – майор В’ячеслав Мінка, майор Сергій Проказін та капітан Андрій Пільщиков "Джус".

Фото: Бригада тактичної авіації м. Васильків

Майор В’ячеслав Мінка (мешкав на Київщині). Повернувся в авіацію у 2015 році, коли російський агресор напав на Україну. З початком повномасштабного вторгнення мав понад 200 годин нальоту. Був досвідченим пілотом бригади, технічно підготовленим. Знався на різних типах літаків, значну частину служби присвятив інструкторській справі.

Фото: Бригада тактичної авіації м. Васильків

Майор Сергій Проказін (проживав на Полтавщині). 24 роки життя присвятив авіації: від льотчика – до заступника командира бригади. З 2022 року мав понад 100 годин бойових польотів. Побратими згадують його непересічну посмішу, щирість, вміння прийти на допомогу у непростих ситуаціях.

Фото: Бригада тактичної авіації м. Васильків

Капітан Андрій Пільщиков (родом з Харкова), позивний "Juice”. 8 років життя присвятив авіації. З початком великої війни мав понад 500 годин нальоту. Зокрема, під час виконання бойових завдань в складних умовах обстановки. Здобув низку державних та відомчих нагород. Був мужнім, принциповим, безкомпромісним, завжди до кінця відстоював власну думку, активно виступав у західних медіа, зокрема в питанні надання Україні сучасних літаків F-16.

Зеленський відреагував на авіакатастрофу

26 серпня президент України Володимир Зеленський прокоментував авіакатастрофу у Житомирській області.

Володимир Зеленський зазначив, що розслідування триває.

"Деталі говорити зарано. Звичайно, будуть зʼясовані всі обставини. Звичайно, Україна ніколи не забуде кожного, хто захищав вільне небо України”, – сказав Зеленський.

Президент також висловив співчуття рідним та близьким загиблих.

"Троє льотчиків загинули. Серед них Андрій Пільщиков, позивний – Джус. Український офіцер, один із тих, хто дуже допомагав нашій державі. Дуже! Мої співчуття рідним та близьким, усім, хто знав хлопців”.

Ігнат про розслідування авіакатастрофи

Терміни розслідування авіакатастрофи у Житомирській області поки невідомі. Воно може тривати до пів року.

Ігнат зазначив, що внаслідок авіакатастрофи загинули троє пілотів. За його словами, два навчально-бойові літаки L-39, які зіткнулися під Житомиром, виконували бойове завдання, визначене керівництвом бригади. На жаль, завершити завдання не вдалося.

Ігнат наголосив, що фахівці проведуть розслідування авіакатастрофи.

"Повітряні сили надали всі матеріали, щоб з'ясувати, що сталося, і щоб у подальшому уникнути таких жахливих подій", - сказав речник.

Ігнат додав, що терміни проведення розслідування поки невідомі. Як пояснив речник, Повітряні сили мають лабораторії, де фахівці встановлюють причини та обставини аварій.

"По-різному працюють державні комісії. Зазвичай у нас є спеціальна лабораторія, де є вузьконаправлені фахівці, які по ланцюжку розкладають кожну деталь літака, щоб з'ясувати, що сталося. Більше інформації, звичайно, є у бортових самописцях, які мають записи радіообміну. Різні терміни бувають, навіть до пів року затягується розслідування", - пояснив Ігнат.

Також Ігнат розповів про пілота Андрія (Джуса) Пільщикова, який загинув у авіакатастрофі 25 серпня в Житомирській області.

"Джус розповідав мені геть про все на світі, що стосується авіації та зенітно-ракетних військ, писав тисячі повідомлень у месенджери. Дивно, але я вже якось звик до його прискіпливих зауважень", - каже Ігнат.

Речник Повітряних сил наголосив, що Андрій Пільщиков був не просто пілотом, а "молодим офіцером із мегазнаннями та мегаталантом".

За його словами, Джус був "рушієм реформ" в авіації Повітряних сил, брав участь у багатьох проєктах, а його ідеї "давали неймовірний результат".

"Майор Андрій Пільщиков присвятив своє коротке, але дуже яскраве життя бойовій авіації, він марив F-16 в українському небі! І він зробив величезну роботу щодо цього питання", - зауважив Ігнат.

Торік у США пілот зустрічався з американськими урядовцями, розповідав про нагальні потреби Повітряних сил, перебував на постійному зв’язку з каліфорнійськими пілотами, а також був "головним рушієм" адвокаційної групи із просування багатьох рішень щодо винищувачів F-16, пригадує речник ПС ЗСУ. За його словами, Пільщиков дав десятки інтерв’ю західним медіа, де говорив про потреби України у війні.

"Ви навіть уявити не можете, як він хотів літати на F-16… І коли американські літаки уже фактично на горизонті, він на них не політає… Але за нього це зроблять його побратими, вони завзято воюватимуть за всіх пілотів, яких забрала ця клята війна!" - наголосив Ігнат.

Слідство розглядає три версії авіакатастрофи

Радниця з комунікації Державного бюро розслідувань Тетяна Сап’ян заявила, що слідство вивчає три можливі версії авіатрощі на Житомирщині. Для того, щоб довести одну з них, необхідно проводити низку експертиз, які займають певний час.

До розслідування долучили співробітників Генерального штабу ЗСУ і командування Повітряних сил.

"Щодо можливих версій. Ви зазначали, що передня кваліфікація - це порушення правил польотів або підготовка до них. І за це дійсно є в Кримінальному кодексі покарання. Але також наразі слідством будуть розглядатися версії такі як: технічна несправність літаків, помилка пілотів, і третя версія - порушення при організації здійснення польотів", - сказала вона.

Сап'ян додала, що для того, аби довести одну з версій, потрібно провести чимало експертиз, які не робляться за один день. Сюди входять і судово-медичні експертизи, і експертизи з дешифрації чорних скриньок. Загалом йдеться про комплексну судову авіаційно-технічну експертизу.

"Розраховуємо на те, що саме ці експертизи дадуть розуміння слідству як це відбулося. Але ми розуміємо, що від 25 числа до сьогоднішнього дня пройшло трішки часу. І зараз, за попередньо встановленими обставинами, катастрофа відбулася внаслідок зіткнення двох літаків при здійсненні маневру розвороту. Це важливо. Ми отримали від слідчих свіжу інформацію, яка доповнює наш інформаційний простір", - сказала вона.

Жителі села Сінгури на Житомирщині, де в результаті зіткнення двох літаків загинуло троє пілотів, розповіли про авіатрощу, яку бачили на власні очі.

Про це йдеться у відео, яке надала українська служба "Радіо Свобода".

gnews gnews Підписуйся, щоб дізнаватись новини першим Підписатись
09 квітня 2025
"Діти ворогів народу". Чому обстріл Кривого Рогу викликав таку несподівану реакцію
Українське суспільство, розділившись на частини і ворогуючи між собою, докотилося до цілком російських антигуманістичних наративів. Чому військовий дозволяє собі настільки різкі заяви на адресу не про...
09 квітня 2025
Шлях одинокої матері: як живуть жінки, що втратили чоловіка на війні
До повномасштабної війни статус одинокої мами мали майже 120 тис. українок. Але сьогодні цей показник, на превеликий жаль, постійно збільшується. Ростити дітей самотужки — завдання вкрай непросте, тим...
04 квітня 2025
Вибори в Україні: коли можуть відбутися і кому вони потрібні
Тема нових виборів президента і Верховної Ради України так чи інакше залишається на порядку денному, особливо зважаючи на можливе перемир'я чи взагалі зупинку війни. Коли саме відбудуться ці вибори і ...
03 квітня 2025
Перемир’я до Великодня: чи втілиться ця ідея в життя і чого чекати Україні
Дональд Трамп продовжує свою миротворчу діяльність, поступово закопуючи і свою репутацію, і свої гіпотетичні шанси на Нобелівську премію миру. Але, як це не парадоксально, «великоднє перемир’я» ще не ...
Ексголова ДФС Насіров, якого обвинувачують в отриманні хабаря у 722 млн грн, вступив до лав ЗСУ
09 квітня 2025, 19:16
На Харківщині поліцейські викрили чергову колаборантку, яка працювала на окупаційну владу
09 квітня 2025, 18:40
На Тернопільщині росіяни намагались завербувати 14-річного школяра
09 квітня 2025, 18:27
На Чернігівщині російський дрон атакував дитячий майданчик
09 квітня 2025, 18:10
У Кіровоградській області понад 120 шкіл перейшли на дистанційне чи змішане навчання
09 квітня 2025, 18:08
Жителька Харкова проведе роки за ґратами через наркотики
09 квітня 2025, 17:55
Житель Запоріжжя "заробляв" на життя підпалами для росіян
09 квітня 2025, 17:45
В Донецькій ОВА розповіли, скільки жителів наразі залишається у Покровську
09 квітня 2025, 17:38
"Діти ворогів народу". Чому обстріл Кривого Рогу викликав таку несподівану реакцію
09 квітня 2025, 17:36
До використання у ЗСУ допустили евакуаційний бронемобіль "Джура-ЕВАК"
09 квітня 2025, 17:02