UA | RU
13 березня 2023, 19:56

УПЦ МП виселяють з Києво-Печерської Лаври: ченці відмовляються йти, сподіваючись на молитви і чудо

Національний заповідник "Києво-Печерська Лавра" з 29 березня розриває договір із Чоловічим монастирем Української православної церкви (Московського патріархату) від 2013 року про користування культовими будівлями та іншим майном. Однак ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської Лаври та планують молитися, щоб їх не виселили
Національний заповідник "Києво-Печерська Лавра" з 29 березня розриває договір із Чоловічим монастирем Української православної церкви (Московського патріархату) від 2013 року про користування культовими будівлями та іншим майном. Однак ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської Лаври та планують молитися, щоб їх не виселили
Фото: із відкритих джерел

У Мінкульті повідомили про надсилання релігійній організації листа-попередження, що з 29 березня буде розірвано договір оренди та виселено чоловічий монастир УПЦ МП з приміщень на Печерських пагорбах, повідомляє RegioNews.

У документі згадується, що договір про безоплатне користування будівлями Лаври та іншим державним майном було укладено між заповідником і Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою (Чоловічий монастир) ще в липні 2013 року.

Заповідник також попередив, що з 29 березня 2023 року договір буде розірвано. Однією з підстав названо висновки міжвідомчої робочої групи, яка була створена постановою Кабміну у грудні 2022 року і яка виявила "порушення Монастирем умов договору про використання державного майна".

Монастирю вказують на необхідність звільнити будівлі, що перебувають на балансі заповідника. Цю територію називають "Нижня Лавра".

Також інформується про створення комісії, яка займатиметься процесом прийому-передачі держмайна, яке використовувалось УПЦ МП на території заповідника Києво-Печерська лавра.

На території Лаври виявили 36 незаконних будівництв

Державна аудиторська служба під час ревізії Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" виявила 36 новозбудованих самочинних будівництв. Усі вони є комерційними та господарськими приміщеннями, тобто самобуди не мають прямого відношення до чернечого життя.

Окрім цього, керівництво чоловічого монастиря УПЦ МП знищило пам'ятку архітектури — старовинну огорожу на вулиці Ближньопечерській.

Також аудитори виявили факти незаконної передачі у користування Київській метрополії, Приватній академії та Академії УПЦ пам’яток культурної спадщини.

За яких умов монахи зможуть залишитись у Київській Лаврі

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко повідомив, що монахи зможуть, після завершення державних перевірок, залишитись у Київській лаврі, але - за певних умов.

"Ніхто не говорить про те, що життя монахів у лаврі припиниться після завершення ревізії. Але це привід для того, щоб монахи змогли визначитися з тим, яким чином вони можуть залишатися у лаврі", - зауважив він.

До того ж монахи знають про те, які варіанти продовження життя у лаврі у них є. Ткаченко підкреслив, що ніхто не вдаватиметься до насильницьких дій, якщо монахи відмовляться виконати умови та не захочуть покинути територію лаври, але влада діятиме у межах закону.

Голова Мінкульту нагадав, що КП "Лавра" - це державна власність.

"Навіть нижня Лавра, яка зараз перебуває у користуванні УПЦ МП. Наприклад, Нотр-Дам де Парі - це державна власність. Богослужіння там відбуваються відповідно до годин, які узгоджені церквою, яка там проводить богослужіння. Те саме може відбуватися і в нижній Лаврі. Але одночасно ми маємо бути переконані в тому, що держава контролює збереження всіх цінностей. Так само як оновлює життя в Верхній та Нижній лаврах. Тому що впродовж багатьох років воно, на жаль, було запущено", - підсумував Ткаченко.

Зеленський про ситуацію з Києво-Печерською Лаврою

Президент України Володимир Зеленський прокоментував рішення про розірвання договору, згідно з яким монахи УПЦ Московського патріархату користувалися державною власністю, що належить Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра".

Це рішення Зеленський назвав зміцненням "нашої духовної незалежності”.

"Я бачу схвалення українцями цих наших кроків – цілком законних. І ми продовжимо цей наш рух. Ми не допустимо, щоб у держави-терориста залишилась хоча б якась можливість маніпулювати духовністю нашого народу, руйнувати українські святині – наші лаври – або красти з них будь-які цінності”, - наголосив він.

Ченці УПЦ МП не планують виселятися

Ченці Української православної церкви Московського патріархату не мають наміру виселятися з Києво-Печерської Лаври.

"Ми не намірені виселятися і не будемо, тому що зараз є закони, які на стороні людини. Нам погрожувати, що з нами розправляться, - це не 17-й рік. Сьогодні є всесвітня спільнота, є якась культура. Ми ще не починали молитися так усердно, щоби Господь показав чудо, але, напевно, все ж таки, нас заставлять. Ми не колаборанти, ми громадяни своєї держави, ми люди, які тут живуть із 1988 року, в багатьох немає іншого місця, як тут. Нас ніхто не зможе відірвати від любові божої", - йдеться у повідомленні.

Водночас митрополит Лебідь зазначив, що УПЦ МП "не проти всіх законних дій", зокрема інспекцій комісій.

За словами церковників УПЦ МП, їм не було надано законних підстав для виселення.

Що відомо про події, пов'язані з храмами Києво-Печерської Лаври

15 листопада 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження щодо співів із прославлянням росії під час богослужіння у Києво-Печерській Лаврі. Спів містить рядки "Звон плывёт, плывёт над россиею, пробуждается матушка – Русь".

2 грудня 2022 року президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з росією.

Увечері 2 грудня Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир Православної церкви України (ПЦУ).

31 грудня закінчився термін угоди про оренду Успенського та Трапезного соборів Українською православною церквою (МП).

5 січня Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври, які були у користуванні Української Православної Церкви, офіційно повернули у державне користування. Намісник Лаври від УПЦ МП Павло (Лебідь) не з'явився на підписання акту повернення культових споруд.

УПЦ (МП) також подала позов до суду через відмову використовувати храми Лаври.

У 2022 році СБУ провела низку обшуків в установах УПЦ МП у Києві та багатьох областях. Вони пов'язані з пропагандою "русского міра" у церквах УПЦ МП. Кільком священнослужителям повідомили про підозри.

Служба безпеки України проводила безпекові заходи у храмах та монастирях УПЦ (МП) у дев’яти областях. Також СБУ проводила обшуки у кафедральному соборі московської церкви у Борисполі.

Раніше Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо прославляння "русского міра" в одному з храмів Києво-Печерської Лаври 12 листопада.

Читайте також: Паспорти рф та прапори "Л/ДНР": які докази "русского міра" знайшла СБУ в єпархіях УПЦ МП

21 листопада 2024
Снігова фортеця: чим може здивувати Піп Іван – найпопулярніша гора України
Гора Піп Іван дуже добре відома багатьом українцям. Це – перше місце в країні, де ще наприкінці вересня починає випадати сніг, який перетворює саму гору й дослідну станцію на ній на надзвичайної краси...
15 листопада 2024
Тіньове життя нового голови Закарпаття Мирослава Білецького: рекет, мільйонні підряди та син у ТЦК
Офіційна біографія новопризначеного голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослава Білецького представляє українського чиновника нового типу – ефективного, порядного, патріотичного, ...
12 листопада 2024
Відновлення авіапольотів в Україні: які аеропорти зможуть відкритися, та як захистити літаки від "шахедів"
Нещодавно під час 10-ого Київського міжнародного економічного форуму дуже активно обговорювалися питання щодо відновлення роботи деяких аеропортів в Україні. Загалом, на думку фахівців, це має дещо по...
07 листопада 2024
Україна втрачає дітей. Демографи б'ють тривогу через масовий виїзд школярів за кордон
Фахівці почали говорити про другу хвилю еміграції українців до країн Європи. Наразі йдеться про виїзд за кордон школярів старших класів, які їдуть туди не самі, а переважно з батьками. RegioNews з’ясо...
В одному з районів Києва знайшли міну
22 листопада 2024, 00:12
Жителю Одещини, який відрубав голову 5-річній дівчинці, обрали запобіжний захід
21 листопада 2024, 23:49
На Вінниччині чоловік підірвав гранату у квартирі багатоповерхівки
21 листопада 2024, 22:48
Виступ Путіна із завуальованим ядерними погрозами. Що все це означає?
21 листопада 2024, 22:09
У Львові знайшли мертвою зниклу 22-річну дівчину
21 листопада 2024, 21:31
Суд повернув під арешт нерухомість Рабиновича, яку він намагався "сховати" від конфіскації
21 листопада 2024, 21:13
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: шестеро людей поранені
21 листопада 2024, 20:44
Путін знов погрожує Заходу, але б'є по Україні: логіка терору
21 листопада 2024, 20:32
Після удару міжконтинентальною ракетою по Дніпру Путін виступив з заявою
21 листопада 2024, 20:08
У Чугуєві на Харківщині затримали чоловіка, який спалив військове авто
21 листопада 2024, 19:48