UA | RU
04 вересня 2020, 12:00

Невизначений формат. Про що не можуть домовитися закарпатські "угорські" партії

Місцеві вибори для «угорських» партій Закарпаття будуть нелегкими, адже їм необхідно не лише подолати бар'єр у 5% до облради, але й провести своїх людей до міських та районних рад, а також сформувати більшість в угорськомовних ОТГ
Місцеві вибори для «угорських» партій Закарпаття будуть нелегкими, адже їм необхідно не лише подолати бар'єр у 5% до облради, але й провести своїх людей до міських та районних рад, а також сформувати більшість в угорськомовних ОТГ

Місцеві експерти, яких розпитав журналіст RegioNews поки не дають втішних прогнозів і називають інтригою №1 питання єдності "угорських" партій на виборах.

"Зараз за цим процесом дуже цікаво спостерігати. Я би назвав це епістолярними відносинами: дві "угорські" партії переписуються між собою заявами в інтернеті. І навіть їхнє формальне об’єднання не значить, що вони працюватимуть разом на виборах. Тому чи вони подолають п’ятивідсотковий бар’єр та увійдуть в обласну раду, поки - велике питання. Є велика загроза, що їхнє представництво непросто скоротиться, а вони можуть не увійти у ради багатьох рівнів", - прокоментував ситуацію керівник закарпатського обласного відділення Комітету виборців України Дмитро Тужанський.

Довідка. KMKSZ (Товариство угорської культури Закарпаття) та UMDSZ (Демократична спілка угорців України) – це дві угорські громадські організації, які у виборчий період набувають статусу політичної партії та беруть участь у виборах.

Політолог вважає, що, якщо "угорські" партії не подолають прохідний бар’єр до Закарпатської облради, то це буде фіаско та логічним підсумком вектору, який обрали угорські лідери три-чотири роки тому. "Не виключаю, що у разі фіаско Будапешт буде скаржитися на те, що українська держава не створила належних умов для забезпечення представництва угорців в органах місцевого самоврядування. Також цікавими будуть вибори в окремих угорськомовних ОТГ, бо не всюди досі перемагали представники KMKSZ і UMDSZ. Є "угорські" кандидати і в інших політичних силах", – вважає Тужанський.

На виборах у 2015 році дві угорські організації, які, м’яко кажучи, не дружать між собою, вперше об’єдналися: їхні голови підписали угоду, яка передбачала "конструктивну співпрацю в інтересах угорської спільноти Закарпаття". В обласну раду угорці йшли спільним паритетним – 50 на 50 - списком кандидатів під брендом KMKSZ та гаслом "За самоврядне Закарпаття!". І це спрацювало: прохідний бар'єр було подолано, в облраді засідають 8 представників нацменшини, а Йосипа Борто обрано першим віце-спікером.

У 2019 році на парламентських перевиборах "угорські" партії діяли вже нарізно. KMKSZ проводив переговори з представниками "Слуги народу" та ОПЗЖ для об'єднання передвиборчих зусиль, але консенсусу тоді досягти не вдалося. І результат тих виборів для багатьох став неприємно несподіваним: усі кандидати до парламенту у мажоритарних округах програли. І це попри серйозний – у кілька сотень мільйонів євро за кілька років - обсяг вкладених Угорщиною коштів у різноманітні регіональні проєкти та підтримку з боку офіційного Будапешту, агітацію угорських високопосадовців та потужні фінансові вливання.

І ось сьогодні перед закарпатськими угорцями знову стоїть питання про формат участі у виборах. За словами президента KMKSZ Ласло Брензовича, варіант про спільні виборчі списки також розглядається. Утім, є суттєві зміни - KMKSZ й надалі готова до співпраці з колишніми опонентами та формувати спільні списки, але не в усіх районах.

"На нашу думку, там, де угорці складають абсолютну більшість, на наш погляд, слід діяти окремо. Таким чином до складу рад може увійти більше представників, ніж якщо ми будемо діяти разом. Оскільки у двох списках більше людей, ніж в одному", – зазначив Брензович.

Керівництво UMDSZ також заявило, що їхня партія бажає взяти участь у місцевих виборах 2020 року і вже починає висувати кандидатів та складати власні партійні списки у всіх населених пунктах Закарпаття. Однак ця "угорська" партія не підтримує пропозицію своїх партнерів щодо формування окремих виборчих списків у тих районах Закарпаття, де угорців є більшість.

"Зі свого боку ми дуже шкодуємо, що KMKSZ прийняло це рішення. На наш погляд, старт угорських партій за окремими списками - це величезна помилка, яка не відповідає інтересам угорців на Закарпатті", – йдеться у заяві.

Також було наголошено, що рішення керівництва KMKSZ дозволити формувати списки на розсуд місцевої організаційної структури "є безумовно дивним". На думку UMDSZ, саме це рішення на виборах 2015 року "мало катастрофічні наслідки" для співпраці між угорцями та угорськими організаціями у всіх населених районах Закарпаття.

Офіційної реакції Будапешту на таку ситуацію поки не було, але, очевидно, що в Угорщині не залишаться осторонь конфлікту. Відкритим поки є і питання лідера угорської меншини. Та на кого б не зробили ставку – чи то на голову KMKSZ Ласло Брензовича, голову UMDSZ Ласло Зубанича або ж на якесь нове обличчя – вимоги до лідера вже відомі: консолідувати угорців Закарпаття, ефективно розподіляти і контролювати кошти, які надходитимуть із Угорщини, та мати беззаперечну репутацію серед етнічних угорців найзахіднішої області України.

04 жовтня 2024
Щоденні атаки "шахедів": нова тактика росіян чи економія ракет?
Протягом вересня росіяни щодоби запускали в бік України свої бойові дрони. Це своєрідний антирекорд для нашої країни, адже досі таких щоденних масштабних атак не було жодного місяця з початку повномас...
03 жовтня 2024
Як зміниться життя українців у жовтні: "листи щастя" від ТЦК, знижений тариф за світло та кешбек за вітчизняні товари
Жовтень принесе доволі багато змін у життя українців. Чому не слід забути подати документи на отримання субсидії для тих, хто її потребує, а також, хто може розраховувати на сплату за електроенергію м...
27 вересня 2024
Ринок вакансій в Україні: що потрібно вміти для зарплатні 20-30 тис. грн і де платять по 60 тис. грн
Днями Мінфін опублікував дані про розмір заробітних плат серед чиновників різноманітних державних відомств. Наприклад, середня зарплата працівників Нацкомісії з держрегулювання сфери енергетики і кому...
20 вересня 2024
План перемоги від Зеленського: чи принесе він мир у 2025 році?
Президент Володимир Зеленський заявив, що в нього вже є готовий план перемоги у війні з Росією. Наступного тижня він його представить Президенту США Джозефу Байдену, Конгресу, а також двом кандидатам ...
На Буковині священник УПЦ МП заблокував дорогу співробітниками ТЦК: військові прокоментували
05 жовтня 2024, 18:25
У Києві чоловік задушив свою подругу та вкрав її автомобіль
05 жовтня 2024, 17:51
Стало відомо про ще один випадок страти росіянами полонених українських військових
05 жовтня 2024, 17:16
Керівницю МСЕК, у якої знайшли майже 6 млн доларів, затримали та оголосили їй підозру
05 жовтня 2024, 16:41
У 123 бригаді тероборони підтвердили смерть комбата Ігоря Гриба
05 жовтня 2024, 16:20
СБУ проводить перевірки у Сумах: що потрібно знати містянам
05 жовтня 2024, 15:21
Росіяни намагаються сховати техніку та військових у Маріуполі у "безпечні місця"
05 жовтня 2024, 14:46
На Донеччині був збитий російський літак
05 жовтня 2024, 14:16
Залужний висловив свою позицію щодо мобілізації чоловіків віком 18-25 років
05 жовтня 2024, 13:36
У Костянтинівці на Донеччині запроваджують 20-годинну комендантську годину
05 жовтня 2024, 13:12