Український бізнес закликає владу якісно перезавантажити БЕБ
Бізнес-асоціації проаналізували оновлений урядовий законопроєкт щодо перезавантаження Бюро економічної безпеки №10439 та звернулися до уряду із закликом
Про це повідомляє RegioNews із посиланням на відповідну заяву Ради бізнесу.
Як зазначається, з моменту створення Бюро економічної безпеки (БЕБ) минуло майже три роки, однак цей орган досі не розпочав свою ефективну роботу. В результаті цього державний бюджет України втрачає значні суми доходів, а легальний український бізнес, який не пішов у "тінь” навіть під час найбільшої військово-економічної кризи, – потерпає від тиску правоохоронних органів. Замість концентрації зусиль на тіньових схемах торгівлі, контрафакті, контрабанді, ухиленні від оподаткування, на яких щорічно втрачається державним бюджетом країни більше 100 млрд грн, правоохоронні органи та, зокрема БЕБ, зайняті формальними порушеннями, які дають можливість перешкоджати діяльності легальному бізнесу та чинити безпідставний та неспівмірний тиск на нього.
"Ключовою причиною фактичної втрати для держави цих років роботи Бюро економічної безпеки є порушення в кадровому відборі керівників цього органу, які не змогли забезпечити реалізацію закладеної концепції створення аналітично-правоохоронного органу, який мав би навести лад з економічною злочинністю та зменшити тиск на бізнес з боку інших правоохоронних органів, зекема, Служби безпеки України та Національної поліції", – йдеться у заяві.
Слід зазначити, що в оновленому Урядовому законопроєкті №10439 було враховано низку пропозиції бізнес спільноти, зокрема щодо:
- обрання претендентів на посаду керівника Бюро економічної безпеки комісією, з переважним голосом міжнародних експертів;
- негайної переатестації усіх працівників Бюро економічної безпеки;
- аудиту (незалежної оцінки) через один рік та три роки після призначення нового керівника.
Однак, залишились неврахованими важливі пропозиції, які ставлять під загрозу перезавантаження БЕБ як важливого органу, зокрема, в Урядовому законопроєкті відсутні:
- чітка процедура переатестації всіх кадрів, яка б містила ключові запобіжники, зокрема щодо унеможливлення поновлення судами працівників, які не пройшли таку переатестацію;
- включення міжнародних експертів до кадрової комісії з переатестації всіх поточних співробітників БЕБ та комісії з відбору нових працівників БЕБ;
- посилення аналітичної функції Бюро шляхом надання безоплатного доступу для БЕБ до існуючих державних інформаційних систем;
- встановлення критеріїв ефективності роботи оновленого Бюро економічної безпеки та їх постійного контролю;
- надання права кадровій комісії під час переатестації кадрів керуватися обґрунтованим сумнівом, який базується на фактах, документах тощо – під час перевірки доброчесності кандидата.
Бізнес-асоціації закликають народних депутатів врахувати пропозиції бізнесу та невідкладно доопрацювати законопроєкт про перезавантаження бюро економічної безпеки, а також прийняти необхідні зміни до Кримінального процесуального Кодексу України.
Повний текст відкритого звернення – за посиланням.
Нагадаємо, Кабінет міністрів призначив виконувачем обов’язків директора Бюро економічної безпеки Сергія Перхуна. Це вже четвертий керівник БЕБ за останній рік.
Раніше посли G7 в листі до керівництва українських органів влади застерегли від ухвалення реформи Бюро економічної безпеки, яка не відповідає вимогам європейської інтеграції та програми Міжнародного валютного фонду.