UA | RU
24 липня 2023, 15:25

Затримання одеського військкома Борисова: усі подробиці резонансної справи

Сьогодні, 24 липня, працівники ДБР спільно з прокуратурою затримали колишнього начальника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євгена Борисова. Затримання стало логічним продовженням скандалу, який виник після оприлюднення фактів про протиправну діяльність військкома
Сьогодні, 24 липня, працівники ДБР спільно з прокуратурою затримали колишнього начальника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євгена Борисова. Затримання стало логічним продовженням скандалу, який виник після оприлюднення фактів про протиправну діяльність військкома
Євген Борисов

RegioNews нагадує, у чому звинувачують скандального одеського екс-очільника ТЦК та СП Борисова, а також про скандали навколо інших працівників військкоматів, які набули широкого розголосу.

Затримання Борисова

У суботу, 22 липня, стало відомо, що Борисову оголосили про підозру у незаконному збагаченні та в умисному ухиленні від несення служби. А вже сьогодні колишнього посадовця затримали у центрі Києва. Правоохоронці заявляють, що Борисов намагався втекти від слідства. Як розповіли у ДБР, він використовував елементи конспірації – змінював номери телефонів, автомобілів тощо, місце перебування. Два дні правоохоронці розшукували Борисова, і сьогодні все ж вдалося його затримати.

Наразі відомо, що детективи ДБР клопотатимуть у суді про арешт Борисова без можливості внесення застави, враховуючи той факт, що він намагався сховатися від правосуддя.

За даними ЗМІ, Борисова затримали на вулиці Саксаганського, майже під самою будівлею ДБР. Він нібито приїхав до Києва, щоб сховатись від слідства.

У чому звинувачують колишнього військкома

В рамках розслідування ДБР зібрало власний масив доказів щодо протиправдої діяльності Борисова, а також врахувало дані, оприлюднені журналістами. Відомство також врахує при розслідуванні дані Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке також виявило ознаки незаконного збагачення у колишнього одеського воєнкома на понад 188 млн грн.

Отже, Борисова підозрюють:

  • у набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави активів, вартість яких більш ніж на 6500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи (ст. 368-5 КК України);
  • в ухиленні військовослужбовця від несення обов’язків військової служби шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану (ч.4 ст.409 КК України);
  • у нез’явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинене в умовах воєнного стану – вчиненні кримінального правопорушення (ч. 5 ст. 407 КК України).

Санкції статей передбачають обмеження волі до 10 років позбавлення волі.

Скандальні журналістські розслідування

У травні працівники Державного бюро розслідувань також почали кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем начальником Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час мобілізаційних заходів.

Це сталося після того, як вийшло журналістське розслідування про розкішне життя Борисова. За даними журналістів мати військкома минулого року стала власницею житлового будинку в Іспанії вартістю понад 4 млн євро. Також з’ясувалось, що, окрім елітної закордонної нерухомості, вона цьогоріч придбала ще й автомобіль Mercedes-Benz EQV за майже 3 млн грн.

Згодом з'ясувалося, що й теща ексвійськкома впродовж останніх років стала власницею коштовного автопарку, не маючи для цього достатніх коштів законного походження. До нього входили: Toyota Land Cruiser Prado, Mercedes-Benz G 63 AMG, Toyota Land Cruiser.

А дружина Борисова придбала іншу закордонну нерухомість — офісне приміщення в Іспанії вартістю 737 тисяч євро, також не маючи для цього достатньої кількості законно отриманих активів та доходів.

Журналісти з'ясували, що Борисов ще й зловживав своїм службовим становищем. Він, імовірно, посприяв виїзду за кордон брата свого водія. Йдеться про Ніколаєва Ігоря, 2003 року народження. Це рідний брат водія Борисова – Ніколаєва Михайла. Джерела журналістів у Держприкордонслужбі повідомили, що Ігор Ніколаєв отримав закордонний паспорт лише 2022 року, вже під час повномасштабного вторгнення. Хлопець виїхав з України до Іспанії як інвалід ІІІ групи. Для того, щоб їздити на авто матері військового комісара.

Схема Борисова

Екснардеп Ігор Мосійчук стверджував, що в одеському ТЦК продавали "білі квитки". За його інформацією, "відмазатися" від мобілізації нібито коштувало від 5 тисяч євро.

"Продавав "білі квитки", крав на забезпеченні військових, син працює в Одеському управлінні СБУ. 5 тисяч "білий квиток" коштував... Умовно кажучи, 2 тисячі одеситів, які купили "білий квиток", віддали від 5 до 10 тис. євро, і він заробив 10-20 млн", – зазначив Мосійчук.

Журналістка Зоя Казанжи припустила, що всі показові жорстокі затримання військовозобов'язаних в Одесі здійснювалися саме для того, щоб залякати місцеве населення і підштовхнути до давання хабаря.

"Кажуть, що в Одесі найдорожчий "білий квиток". А всі показові пакування чоловіків на вулиці мають на меті стимулювати чоловіче населення до вирішення питання з мобілізацією і по суті. Злі язики кажуть: чим більше будуть боятися, тим активніше платитимуть", – писала вона у своєму Facebook.

Реакція влади на скандал

Після скандалу з Борисовим влада ініціювала перевірки усіх військових комісарів, а президент Володимир Зеленський зажадав звільнення військкома та проведення об'єктивного розслідування щодо його діяльності.

Згодом Євген Борисов був звільнений із займаної посади, а прокуратура заявила, що веде щодо нього розслідування за трьома статтями.

Як і скільки заробляють військкоми під час мобілізації

Борисов далеко не єдиний, хто заробив собі мільйонні статки завдяки мобілізації. Загальна мобілізація, яка була оголошена з початком повномасштабного вторгнення Росії, відкрила неабиякі можливості для працівників військкоматів, адже чимало українців намагалися відкупитися від призову до війська. Військкомів затримують на хабарях за "липові" довідки про непридатність до служби по всій Україні

Наприклад, нещодавно працівники ДБР викрили на Полтавщині начальника одного з районних територіальних центрів комплектування, який за хабарі обіцяв допомогти уникнути призову по мобілізації. За свої "послуги" він просив 50 тис. грн.

У Сарнах Рівненської області дільничний інспектор одного з райвідділів поліції вимагав 500 доларів від чоловіка за відтермінування мобілізації до ЗСУ.
У Львівській області начальник Яворівського районного ТЦК за 3 тис. доларів оформив військовозобов'язаному документи про тимчасову непридатність до служби за станом здоров'я, які надають право безперешкодного виїзду за межі України.

У Хмельницькому затримали працівника військкомату, який за 1,7 тис. доларів пообіцяв допомогти "відкосити" від служби одному з призовників, якому вже вручили повістку.

У Києві СБУ викрила на системній корупції заступника начальника Центральної військово-лікарської комісії Міноборони, який за 5 тис. доларів пропонував чоловікам ухилитися від військової служби в умовах воєнного стану. Під час обшуків у нього виявили готівку на понад 5 млн грн.

І це тільки невелика частина тих випадків, які стали відомі громадськості. І з кожним днем з'являються все нові і нові зафіксовані випадки корупції у військкоматах. "Справа Борисова" живе, навіть попри погрози жорстким покаранням з боку влади та різки осуд у суспільстві.

19 вересня 2024
Жорстоке зґвалтування підлітка на Полтавщині: хто та як намагався зам'яти справу
Україну сколихнули новини з невеличкого селища Котельва на Полтавщині, де місцеві підлітки палицею зґвалтували 12-річного хлопчика. Причому все це було записано на відео і надалі розповсюджено у соціа...
16 вересня 2024
МВС планує запровадити тотальний відеонагляд: чи варто хвилюватися українцям
До порядку денного Верховної Ради було включено законопроєкт про єдину систему відеомоніторингу стану публічної безпеки. У суспільстві це вже викликало певний резонанс, оскільки, мовляв, усі громадяни...
13 вересня 2024
Справа ексголови ОДА Резніченка може потопити кураторів "Велбуду" Тимошенка та Голика
НАБУ оголосило підозру колишньому голові Дніпропетровської ОДА Валентину Резніченку. Слідство вважає його причетним до масштабного розкрадання на дорожньому будівництві. Поки що він найвища посадова о...
09 вересня 2024
Хто такий Віктор Микита, та як зміниться регіональна політика ОП після його призначення
У рамках повного перезавантаження виконавчої та президентської вертикалі влади новим заступником керівника Офісу президента відповідальним за регіональну політику став Віктор Микита. На цю посаду він ...
В ДСНС показали, як евакуюють людей з геріатричного пансіонату у Сумах після авіаудару
19 вересня 2024, 18:38
Авіаудар по пансіонату для літніх людей у Сумах: стало відомо про одного загиблого
19 вересня 2024, 18:25
Росіяни скинули авіабомбу на пансіонат для людей похилого віку у Сумах: є поранені
19 вересня 2024, 17:56
У Херсоні внаслідок атаки ворожого дрона важко поранений медпрацівник
19 вересня 2024, 17:23
На Хмельниччині зафіксували випадки екзотичної хвороби, яку переносять комарі
19 вересня 2024, 17:16
На Прикарпатті працівницю психоневрологічного інтернату підозрюють у побитті підопічної
19 вересня 2024, 16:52
Росіяни двічі за день обстріляли медзаклад на Сумщині, є поранені
19 вересня 2024, 16:36
В Ужгороді мобілізували весь технічний персонал театру МУР: коментар ТЦК
19 вересня 2024, 16:17
Суд продовжив запобіжний захід Тищенку
19 вересня 2024, 15:55
На одному з пунктів пропуску на угорсько-українському кордоні обмежать рух
19 вересня 2024, 15:39