Про це повідомляє проєкт журналістських розслідувань Радіо Свобода "Схеми”, передає RegioNews.
Розслідувачі з'ясували, що власниками однієї з мереж мікрокредитних організацій, яка працює по всій Україні, є подружжя громадян із РФ, а їхній син – депутат від політичної партії "Єдина Росія" в окупованому Криму – підтримує вторгнення Росії в Україну.
"Схеми" звернули увагу на цю мережу мікрокредитних організацій. До неї входять декілька компаній. Зокрема, "Просто Позика" – фірма, заснована у 2014-му році, з більше ніж 30 філіями по всій Україні – від Волині до Дніпропетровської області. Та з мільйонними доходами.
"Просто Позика" пропонує кредити від 2 до 50 тисяч гривень. Готівкою та з обслуговуванням вдома.
На сайті компанії вказано, що процентна ставка "Просто Позики" може сягати аж до півтора мільйона відсотків (1 597 820,85%) річних, в залежності від суми кредиту та терміну його погашення. Через це в українця, який позичатиме у компанії гроші – високі шанси стати боржником, якщо він вчасно не зможе погасити кредит. При цьому, свою місію компанія описує як "підвищення рівня добробуту громадян України".
В офіційних реєстрах власниками компанії вказані двоє громадян України. Основний – Андрій Манучаров, у нього 90% фірми, та Євгеній Слюсар – йому належить 10%.
В аудиторському звіті "Просто Позики", надісланому до Національного банку, компанія відхрестилась від усього, пов'язаного з Росією. У компанії заявили, що вони не мають клієнтів з Росії та Білорусі і взагалі не ведуть "жодних комунікацій з резидентами РФ".
Пояснюється це тим, що навесні 2022-го року, після початку повномасштабного російського наступу, Національний банк України заборонив громадянам Росії керувати небанківськими фінансовими установами – такими як, наприклад, "Просто Позика".
Водночас "Схеми" з'ясували, що основний власник кредитної фірми – Андрій Манучаров – є громадянином Російської Федерації з 2014 року.
Перед цим Манучаров встиг попрацювати в Україні на державній службі – очолював державне об'єднання "Укрморпорт", маючи у підпорядкуванні 19 морських портів.
На тлі повідомлень про ймовірні фінансові зловживання він звільнився і пішов у мікрокредитний бізнес. Одразу після реєстрації фірми, Манучаров отримав у Криму паспорт громадянина Росії – в квітні 2014 року. Про це свідчать дані Федеральної податкової служби РФ, які обліковують паспорт громадянина Росії Андрія Манучарова з чинним податковим номером.
Разом з російським паспортом Манучаров отримав і роботу у державних органах – тільки тепер Росії. У вже знайомій йому галузі: його представляють радником генерального директора "Росморпорту" – федерального підприємства РФ, яке оперує всіма морськими портами країни-агресора.
Манучаров починає одночасно мешкати в Росії та окупованому Криму, де опікується питаннями "Росморпорту", та навідується до Києва, де розвиває мікрокредитний бізнес. Про це свідчать дані авіаперельотів, які є у розпорядженні журналістів.
З одного з інтерв'ю Манучарова з'ясувалось, що він служив у Севастополі, ще у 1992-му. Каже, був командиром підводного човна "з ядерною зброєю на борту".
За словами Манучарова, в 1992 році, коли Союз вже розпався, він та екіпаж відмовилися приймати українську присягу. Як і російську. Так і не присягнувши на вірність народу України, Манучаров звільнився з військової служби. Потім була робота в українській та російській державних структурах та, зрештою, занурення у позиковий бізнес.
Син Манучарова, як з'ясувалось, з політичними поглядами визначився швидко. Іван Манучаров – депутат підконтрольного Росії парламенту окупованого Криму від партії "Єдина Росія". Очолює комітет з питань інформаційної політики, технологій та зв'язку.
Манучаров-молодший відкрито підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну, в квітні 2022 року створив Телеграм-канал і назвав його "Манучаров Крым Z".
Він звітує про підтримку російських військових. Наприклад, передаючи партію гуманітарки армійцям РФ чи запускаючи акцію "Весточка на фронт".
Дружина Андрія Манучарова Наталія також отримала громадянство Російської Федерації у 2014-му році. Пізніше, як і її чоловік, вона зареєструвала мікрокредитну організацію під назвою "Тайм Кредит", яка налічує щонайменше 11 представництв по всій Україні.
На запит "Схем" в НБУ повідомили, що компанії "Просто Позика" і "Тайм Кредит" не зверталися до них щодо призначення довіреної особи, аби замінити керівників із російськими паспортами. І це не дивно, адже для державного регулятора в офіційних документах подружжя Манучарових – громадяни України.
Більше того – навесні цього року Національний банк продовжив ліцензії для провадження діяльності компаніям "Просто Позика" та "Тайм Кредит". Термін дії – необмежений.
На запит "Схем" представник НБУ відповів, що "наразі Національний банк не має інформації, яка могла б свідчити про наявність у Манучарова Андрія Івановича та Манучарової Наталії Едуардівни громадянства Російської Федерації”. Водночас, враховуючи інформацію, наведену у журналістському запиті, Національний банк надішле запити до Служби безпеки України та органів розвідувального співтовариства з метою отримання додаткової інформації.
"Так, у разі підтвердження інформації щодо наявності в цих осіб громадянства Російської Федерації, Національний банк матиме правові підстави для визнання їх ділової репутації та ділової репутації ТОВ "Просто Позика" і ТОВ "Тайм Кредит" небездоганною та в подальшому для застосування заходів впливу, передбачених статтею 48 Закону "Про фінансові послуги"", – заявили в НБУ.
Ця стаття в тому числі передбачає можливість припинення ліцензії.
Нагадаємо, раніше на Івано-Франківщині жінка втратила свої заощадження, вклавши гроші у криптовалюту на "фондовому ринку". Шахраї видурили в неї понад 600 тисяч гривень.