Про це йдеться в статті "Чому говорять про повернення схем Януковича в "Нафтогаз", а американці не дають грошей", повідомляє видання "Бізнес.Цензор".
Як зазначається у публікації, фінансова звітність "Нафтогазу" за 2022 рік запевняє про отримання прибутків держкомпанією, однак вона містить деталі, які вказують на намагання компанії приховати шалені збитки за штучним збільшенням оцінки вартості основних засобів компанії.
"Група застосовує модель переоцінки для подальшої оцінки основних засобів, які використовуються у профільній діяльності Групи. Станом на 31 грудня 2022 року балансова вартість цих активів складала 337 млрд гривень, що становить 93% від загальної вартості основних засобів Групи. За результатами такої оцінки, Група визнала дооцінку в сумі 80 982 мільйони гривень у складі інших сукупних доходів (2021 рік – 84 593 мільйони гривень) і сторнування знецінення в сумі 692 мільйони гривень у складі поточних витрат періоду (2021 рік – 2 048 мільйонів гривень нарахування знецінення)", – йдеться у висновках до звіту "Нафтогазу" від компанії PWC, яка проводила аудит.
Однак тут варто звернути увагу на той факт, що активи "Нафтогазу" навряд чи могли подорожчати під час війни.
Також зазначається, що операційний збиток компанії за 2022 рік становить 79 мільярдів гривень, тоді як за попередній 2021 він був лише – 12 мільярдів. Коментуючи звіт, у "Нафтогазі" радять не порівнювати "довоєнний" 2021 рік і 2022 та апелюють до низки "воєнних" факторів, які впливають на фінансові результати компанії. Як аргумент у "Нафтогазі" наводять цифри, які свідчать про покращення становища у першому півріччі 2023 року.
Втім, як наголошується у публікації, попри оптимістичні заспокоєння від "Нафтогазу", сам звіт викликає багато питань. Зокрема, тільки в сегменті продажу природного газу "Нафтогаз" втратив понад 75 мільярдів гривень. А найбільш прибутковим чомусь виявився сегмент роботи з росіянами – транзит газу дозволив отримати 4,2 мільярда прибутку.
Щоб приховати стан справ, "Нафтогаз" вдався до таких рішень:
"Все це сталось на фоні того, що "Нафтогаз" постійно накачується новими активами і отримує за рахунок держави нові напрямки бізнесу", - наголошується у статті.
Дискусія про необхідність розділення "Нафтогазу" точиться уже давно. Як зазначається у статті, у разі розділення "Нафтогазу", дочірні компанії могли б зробити там ефективне управління. Натомість туди призначають або сумнівних кадрів, або незрозумілих і невідомих нікому тимчасових виконувачів обов’язків. Тим самим у компанію повертаються "схеми Януковича" – йдеться про лояльних т.в.о замість призначених на конкурсах керівників ключових компаній Групи.
Зокрема, в "Укргазвидобування" працює т.в.о. керівника з травня 2022, в "Укртрансгазі" – з 6 січня 2023, в Газопостачальній компанії "Нафтогаз" – з серпня 2021.
Так, з травня 2022 по сьогоднішній день керівника "Укргазвидобування" (УГВ) не звільнено, а тільки відсторонено. При цьому до січня 2023 року т.в.о. був Олександр Романюк, а потім його змінив новий т.в.о. Олег Толмачов.
"Є обʼєктивні сумніви стосовно управлінських компетенцій Толмачова. Компанія Eclipse Resources в, якій він займав керівні посади з 2013 по 2020 роки фактично збанкрутувала. Після ліквідації Eclipse Resources Толмачов більше року ніде не працював аж до працевлаштування в УГВ. Також донедавна у приймальні Толмачева працювала помічниця Дар’я Таранова. Чим саме Таранова допомагала невідомо, але звільняли її лише після втручання СБУ з приводу її російського громадянства", - пише видання.
Інший "фахівець", громадянин Азербайджану Акшін Мехдієв став Директором з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій УГВ. Це ключовий підрозділ компанії, від якого залежить видобуток газу. Однак, як зазначається у статті, Мехдієв не має профільної вищої освіти. Він подав неправдиві дані в своєму резюме. Мехдієв був прийнятий на роботу в УГВ не зважаючи на те, що ще в 2022 році була порушена кримінальна справа за фактом завищення вартості послуг інженерного супроводу (за які відповідав саме Акшін Мехдієв) на загальну суму більше 154 мільйонів гривень.
Джерела видання запевняють, що нещодавно більшість керівників середньої ланки УГВ перевели на трудові договори на три місяці.
"Такої практики ніколи не було. Це створює атмосферу повної невизначеності в колективі, адже хто вам працюватиме нормально з перспективою вилетіти через три місяці. Хіба що слухняно виконувати накази, щоб вижити", - зазначає один зі співрозмовників видання.
"Це, в свою чергу, призводить до повернення схем із "смотрящіми" часів Януковича, які фактично приймають основні управлінські рішення не на базі галузевої̈ експертизи та інтересів компанії̈, а керуючись приватними меркантильними інтересами", – додає він.
На ринку говорять про те, що в приймальні Чернишова є людина на ім’я Олександр Сергєєв, його називають помічником Чернишова і з ним, як зазначає видання, "можна домовитися майже про будь-яке питання".
"Наприклад, можна домовитися про виплату УГВ суми заборгованості перед приватними кредиторами за 30-50% від такої суми, які треба повернути кешем за вирішення питання", - каже співрозмовник видання.
"Звісно, допоки Сергєєва хтось не зніме на приховану камеру для НАБУ, це все виглядатиме лише як наклеп опонентів ... Але вочевидь, що диму без вогню не буває. І якщо про бекофіс говорять вже рік, а кількість невдоволених росте, то рано чи пізно все це вилізе боком для влади", - йдеться у публікації.
Нагадаємо, у жовтні очільник правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов заявив, що накопичено 15,75 млрд кубометрів газу.