Лише протягом 2022 року на світ з’явились понад 200 тис. маленьких українців. RegioNews з’ясував з якими проблемами в умовах повномасштабної війни можна зіштовхнутися в Україні під час народження дитини.
Народження дитини за кордоном
Найбезпечніше, звісно, коли в Україні триває повномасштабна війна виїхати з країни, аби народити за кордоном. Втім, навіть не беручи до уваги фінансовий аспект справи, для багатьох українок народжувати в Європі – не вихід.
Відсутність авіаційного сполучення залишає тільки автомобільний або залізничний шлях виїзду в Європу, що з багатьох регіонів України займає надто багато часу та є не особливо комфортним, тим більше для вагітної жінки.
Не спонукають до таких виїздів і обмеження для військовозобов'язаних чоловіків на виїзд за кордон, мовний бар'єр, інші стандарти медицини тощо. Тож зрештою більшість українок, попри усі пов'язані з бойовими діями ризики, народжують на Батьківщині. Тим більше, що в центрі та на заході країни зараз відносносно безпечно.
З чого потрібно починати вагітній жінці, перебуваючи в Україні
По-перше, коли жінка дізналася, що вагітна, їй потрібно стати на облік у поліклініці, де вона обслуговується, або ж у пологовому будинку. Можна також стати на облік у приватній клініці.
Загалом постановка породіллі на облік є безкоштовною, але якщо це приватний заклад, то звісно доведеться сплатити щонайменше 10 тис. гривень. За ці гроші надається мінімальний перелік послуг: регулярний огляд у лікаря протягом усієї вагітності та проходження деяких досліджень, як, наприклад, скринінги, щоб дізнатися, як розвивається дитина в утробі матері.
Фото: Facebook/Сергій Бакшеєв
Тому потрібно бути готовим до регулярних оглядів у медичних фахівців, які "ведуть" вашу вагітність. І тут можна зіштовхнутися з першою проблемою, адже під час повітряних тривог, як приватні лікарні, так і державні зачиняються, а усі їхні працівники йдуть до укриття. Тобто, потрібно бути готовим до того, що огляд у лікаря, що триває зазвичай 15-20 хвилин, може розтягнутися на цілий день, враховуючи, що під час тривоги потрібно пройти в укриття, потім з нього вийти, а потім знову може бути тривога.
Аналізи доводиться здавати довше
Звісно, протягом усієї вагітності жінці доведеться здати дуже велику кількість аналізів. Направлення на проходження безкоштовних аналізів може надати лікар у якого жінка стоїть на обліку. Проте, слід розуміти, що не завжди той чи інший аналіз можна швидко здати. У більшості випадків потрібно чекати кілька днів, а може й тиждень. Тому здебільшого аналізи здають у приватних лабораторіях, де не потрібно чекати. Проблема лише в тому, що інколи за цю послугу потрібно заплатити не одну тисячу гривень – кількість аналізів може бути дуже великою.
Крім цього, у деяких випадках більш серйозні аналізи, як, наприклад, дослідження на можливий аутизм у дитини, відбуваються за допомогою імпортних реагентів та біохімічних реактивів, які наразі є не у всіх лабораторіях. В таких випадках аналізи відправляють за кордон, а час на отримання результатів може доходити навіть до кількох тижнів. Хоча, до повномасштабної війни аналізи будь-якої складності можна було зробити в Україні.
Проходження скринінгів
Під час вагітності породіллі потрібно проходити регулярні скринінги, щоб дізнатися як розвивається дитина в утробі матері. Зазвичай за увесь період вагітності таких скринінгів призначають три-чотири, але бувають випадки, коли їх потрібно проходити щомісяця. Особливо так відбувається, коли дитина має обвиття пуповиною навколо шиї. Звісно, скринінг можна пройти у тому пологовому будинку, де породілля стоїть на обліку. Проте, не завжди такий скринінг буде включений до переліку безкоштовних послуг. Зазвичай процедура може коштувати близько 500 гривень, але є й приватні клініки, де за неї доведеться заплатити навіть більше тисячі гривень.
Фото: Facebook/Сергій Бакшеєв
Але тут немає ніякого вибору, адже якщо лікар підозрює проблеми з розвитком плоду в утробі матері, скринінг має бути обов’язковим.
Що робити в разі перебоїв зі світлом
Навіть минулого року, коли були масові відключення електроенергії, пологових будинків, зокрема, це не стосувалося: заклади охорони здоров’я та соціальної інфраструктури завжди мали безперебійне енергопостачання. Стосовно гарячого водопостачання та ж сама історія. Тобто, усі блага цивілізації у пологових будинках є навіть в самі критичні моменти.
Крім цього, в разі повітряної тривоги, що сповіщає про атаку дронами або ракетами, у пологових будинках є можливість спуститися в укриття.
Фото: Facebook/Сергій Бакшеєв
Вітаміни та психологічний релакс
Під час вагітності практично усім жінкам призначають вітаміни. Оскільки організм жінки працює, як кажуть, за двох, потрібно підтримувати його. Крім цього, з організму "вимивається" кальцій, який вкрай потрібен для жінки. Тому комплекс вітамінів за порадою лікаря потрібно обов’язково пропити.
Звісно, ні про які навантаження не може бути й мови. Працюючі жінки, починаючи з сьомого місяця вагітності, йдуть у декретну відпустку. Тому лікарі радять у цей час побільше відпочивати та тримати психологічний баланс. Хоча в наш час це і важко робити, зважаючи на постійні обстріли території України.
Як доїхати до пологового будинку під час комендантської години
У багатьох виникає питання, що робити, коли дружина народжує вночі і потрібно під час комендантської години їхати до пологового будинку. По-перше, можна викликати швидку допомогу, яка доставить вагітну жінку за місцем призначення. По-друге, якщо ви маєте власний автомобіль, можна їхати самому. Звісно, краще подзвонити до патрульної поліції та вказати, що їдете з вагітною дружиною до пологового будинку і маєте слідувати наступним маршрутом. Проте, якщо поїдете і самі, без попередження – нічого страшного. Патрульні зазвичай нормально ставляться до того, що якась автівка з пасажирами вночі їде до лікарні чи полового будинку. Головне на першу ж вимогу поліцейських зупинитися і пояснити ситуацію. Або ще краще, коли бачите патрульних, які стоять на узбіччі чи на блок-посту, самому, навіть без вимоги, зупинитись і швидко пояснити, що до чого.
Як бути після виписки з пологового будинку
Звісно після того, як матуся з малюком виписуються з пологового будинку, вони можуть зіштовхнутися з проблемами. Потрібно тримати в голові сценарій, що був минулої зими, коли світло вмикали на кілька годин на добу і відповідно гаряче водопостачання теж було по годинах, адже надання цієї послуги напряму залежить від електропостачання. І от коли, у квартирі є тільки газ та холодна вода, дійсно потрібно пометушитися. Та й тут можна прилаштуватися, заздалегідь набравши гарячої води у термоси, або ж просто у пластикові пляшки, обмотавши їх ковдрою. Таким чином гаряча вода надовго збереже свою температуру і в разі, коли потрібно помити малечу після справляння нею, скажімо, природніх потреб, у вас буде тепла вода.
Фото: Facebook/Сергій Бакшеєв
Про щеплення потрібно потурбуватися заздалегідь
Новонароджену дитину та її батьків в Україні можуть спіткати проблеми з відсутністю вакцин для щеплення. Наразі у багатьох поліклініках та у пологових будинках спостерігається нестача дитячих вакцин. Інколи доходить до того, що ту чи іншу вакцину доведеться шукати по усьому місту. Тому потрібно, як мінімум запитати у пологовому будинку, де будете народжувати, чи є в них вакцини для щеплення, адже деякі з них потрібно робити дитині у перші ж дні від народження.
Як бачимо, повномасштабна війна хоч і додала певних ризиків для вагітних жінок та молодих мам, усе ж у віддалених від лінії фронту регіонах країни народжувати можна майже у стандартних довоєнних умовах. А усі проблеми, пов'язані з воєнним станом, цілком вирішувані. Життя триває.